Zazwyczaj ciasto na naleśniki przygotowuje się z mleka, mąki i jajek. Ostatnio w modzie jest także mieszanie mleka z gazowaną wodą.

Gazowana woda lub piwo sprawiają, że ciasto naleśnikowe zyskuje na delikatności. Nie jedliście jeszcze jednak tak delikatnego ciasta naleśnikowego, jak to zrobione z dodatkiem mleczka kokosowego.

Mleko kokosowe to coraz popularniejszy produkt w polskich kuchniach. Przybyło z dalekiej Azji, ale coraz częściej wykorzystywane jest do różnych dań obiadowych i deserów. Niekoniecznie azjatyckich.

Tak jest właśnie z naleśnikami. Kremowe mleczko kokosowe jest wręcz stworzone do naleśników. Odrobina mleczka wystarczy, by uzyskać maksymalny efekt puszystości.

Zobacz także:

Jak wybrać dobre mleczko kokosowe do naleśników?

O smaku lepiej nie będziemy mówić, by przedwcześnie nie pociekła wam ślinka. Pamiętajcie tylko o jednym szczególe.

Chodzi o wybór odpowiedniego rodzaju mleczka kokosowego. Powinniście nabyć mleczko o jak największej procentowej zawartości ekstraktu kokosowego.

Dobre mleczka zawierają ponad 80% ekstraktu. Dzięki temu są gęste i przede wszystkim smaczne, bez metalicznego posmaku.

Mleczko nie powinno mieć też zbyt długiego składu. W najlepszych mleczkach zawarty jest wyłącznie ekstrakt z miąższu kokosa, woda i ewentualnie stabilizator w postaci gumy guar.

Przepis na naleśniki na mleku kokosowym

Składniki

  • 1 szklanka gęstego mleka kokosowego (powyżej 80% ekstraktu z kokosu)
  • 1 szklanka wody, najlepiej gazowanej
  • Półtorej szklanki mąki pszennej
  • Łyżeczka cukru waniliowego
  • 3 jajka
  • Masło klarowane do smażenia

Przygotowanie:

  1. Wymieszajcie razem mleko i jajka.
  2. Dodajcie następnie mąkę, wodę i cukier i wszystko razem wymieszajcie trzepaczką, rózgą lub zmiksujcie mikserem lub blenderem.
  3. Rozgrzejcie na patelni odrobinę masła klarowanego.
  4. Smażcie naleśniki, wylewając na patelnię jedną miarkę ciasta i równomiernie rozprowadzając je po powierzchni patelni.
  5. Kiedy ciasto naleśnikowe „złapie” kolor z jednej strony, podważcie je delikatnie drewnianą lub silikonową łyżką i przewróćcie na drugą stronę do wysmażenia.
  6. Patelnię należy od czasu do czasu smarować tłuszczem do smażenia – dzieje się tak, gdyż do masy naleśnikowej niedodany został tłuszcz poza mleczkiem kokosowym.
  7. Gotowe naleśniki perfekcyjnie będą smakowały z twarogiem, ale także z innymi dodatkami, np. z konfiturami i dżemami.
  8. Smacznego!