Jakie jest ryzyko zarażenia się koronawirusem z sklepie spożywczym? Możecie się zdziwić
AdobeStock
Newsy

Jakie jest ryzyko zarażenia się koronawirusem z sklepie spożywczym? Możecie się zdziwić

Obecnie to właśnie w supermarketach przebywa najwięcej ludzi na raz. Czy chodzenie do zatłoczonych sklepów jest bezpieczne?

Wiele osób stara się ograniczyć spotkania ze znajomymi i wychodzenie z domu, by maksymalnie zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem. Jednak jest jedna czynność, z której większość osób nie może zrezygnować – chodzi oczywiście o zakupy spożywcze. Czy w sklepie można się zarazić koronawirusem? Co zrobić, by tego uniknąć? Sprawdźcie wyniki badań przeprowadzonych w Niemczech.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ryzyko zakażenia koronawirusem w sklepie

Hermann-Rietschel-Institut der TU Berlin przeprowadził badania na temat ryzyka zakażenia koronawirusem w sklepach. W końcu to właśnie supermarkety są od roku miejscem, w którym gromadzi się najwięcej ludzi – zamknięto szkoły, siłownie, restauracje, a imprezy masowe są odwoływane, dlatego sklepy to jedyne miejsca, w których obecnie spotyka się na raz wiele osób.

Jakie są wyniki badania? Okazuje się, że ryzyko zarażenia się w supermarkecie i galerii handlowej jest niewiele wyższe od tego u fryzjera czy w transporcie publicznym – w tych miejscach możliwość zarażenia się jest najniższa. Supermarkety są więc wbrew pozorom dość bezpiecznym miejscem! O wiele łatwiej o zarażenie się jest w biurach, zwłaszcza tych z przestrzenią typu open-space oraz w szkołach podstawowych.

Zobacz także

Gdzie można się zarazić koronawirusem?

Najwięcej zakażeń badacze odnotowali w sklepach odzieżowych, obuwniczych, jubilerskich i aptekach oraz w supermarketach i galeriach handlowych. O wiele mniej zakażeń było na targowiskach, w sklepach RTV i AGD oraz w specjalistycznych sklepach spożywczych – by może to tam należy robić zakupy?

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?

COVID-19 to choroba górnych dróg oddechowych wywoływana przez koronawirusa. Najczęściej obserwowane u chorych objawy to:

  • Gorączka
  • Duszności
  • Kaszel
  • Osłabienie
  • Ból mięśni
  • Ból głowy

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia w sklepie?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Do zakażenia najczęściej dochodzi w momencie, gdy osoba chora kichnie, kaszlnie lub stoi bardzo blisko was i rozmawia. By zmniejszyć ryzyko zakażenia, stosujcie się do tych rad:

  • Zasłaniajcie usta i nos w miejscach publicznych za pomocą maseczki chirurgicznej lub maski FFP2
  • Regularnie myjcie bardzo dokładnie ręce – zwłaszcza po wyjściu ze sklepu lub autobusu czy tramwaju. Jeśli nie macie możliwości umycia rąk, warto się zaopatrzyć w płyn do dezynfekcji, który można cały czas nosić przy sobie.
  • Nie dotykajcie twarzy. Dotyczy to przede wszystkim ust, nosa i oczu.
  • Zachowujcie odstęp około 1,5 metra od innych ludzi.

Czytaj także:

Komentarze