Polskie serniki należą bez wątpienia do najlepszych na świecie. Duża w tym zasługa naszych gospodyń domowych.

Nasze panie domu wciąż kontynuują piękną tradycję pieczenia ciast w domu, na czele oczywiście z wyśmienitymi sernikami.

Coraz mocniej na rynku spożywczym prezentuje się jednak sprzedaż gotowych ciast i półproduktów, takich jak wiaderka z twarogiem sernikowym.

O tym, że warto dalej piec serniki w domowym piekarniku, świadczy uśmiech i zadowolenie bliskich za każdym razem, gdy pokroicie im swoje cudo.

Zobacz także:

Jak sprawić, by sernik się udał?

Podstawą dobrego sernika jest oczywiście ser. To nie ulega wątpliwości i nie zmienią tego wspomniane twarogi sernikowe.

Dlaczego? Odpowiedź jest krótka: wiaderko wiaderku nierówne. Jeden twaróg sernikowy może z powodzeniem zastąpić zwykły ser biały, inny nie.

Wiąże się to oczywiście z kwestią składu danego kubełka z serem twarogowym. Powinien on zawierać jak najmniej dodatków.

Zamiast wzmacniaczy smaku, konserwantów, masy cukru, skład ten powinien ograniczać się do tego, z czego powstaje biały ser.

To jednak nie jedyny wyznacznik tego, czy dane wiaderko nada się do upieczenia dobrego sernika. W dużej mierze chodzi także o jego świeżość.

Jaki twaróg i ser na sernik powinno się wybierać?

Koniecznie sprawdzajcie dokładnie datę ważności danego opakowania wiaderka z twarogiem sernikowym.

To samo tyczy się zwykłych kostek z twarogiem tłustym i półtłustym, który potem zechcecie zmielić w maszynce na masę do sernika.

Twaróg do sernika musi być naturalnie słodki, jak najmniej kwaśny – tylko w ten sposób uda się wam upiec perfekcyjne ciasto.

W przeciwnym wypadku nie pomoże nawet pół kilograma białej czekolady – na pewno słyszeliście o takich przepisach.

Jeśli udało wam się zakupić dobrej jakości ser biały na sernik, koniecznie zmielcie go przynajmniej dwa razy.

Najlepiej jednak będzie, gdy zrobicie to nawet trzy razy. Sernik stanie się wówczas bardziej gładki i aksamitny. A to przecież w tym wszystkim chodzi.

Czy inne sery nadają się na serniki?

Co z innymi rodzajami sera dodawanymi do różnych serników? Być może zdarzyło wam się jeść serniki z dodatkiem np. serka mascarpone czy serka kanapkowego typu filadelfia.

Tego rodzaju sery dodaje się jednak do serników w typie nowojorskim, które bardziej przypominają serowe desery, niż tradycyjne polskie serniki.

Również użycie serków homogenizowanych, zwykle o waniliowym smaku, powinno się ograniczać do przygotowywania serników na zimno.

Takie serki w połączeniu z żelatyną posłużą za doskonałą bazę do wspaniałego deseru. O wiele lepszego niż ten z torebki!