Marynowane śledzie to klasyka polskiej kuchni. Dawniej w naszym kraju często jadano różne ryby, jednak śledź do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych. Co ciekawe, raczej rzadko przyrządza się go na ciepło – najczęściej można spotkać śledzie w marynacie, choć i te smażone są bardzo smaczne. Czy wiecie, jaki rodzaj śledzi nadaje się najlepiej do marynowania w oleju z dodatkiem cebulki?

Jakie rodzaje śledzi można kupić w sklepie?

Ponieważ wybór ryb w supermarketach jest ograniczony, po śledzie najlepiej wybrać się do profesjonalnego sklepu rybnego. Tam dużo łatwiej o mniej popularne gatunki ryb, a nawet, jeśli dana ryba nie jest aktualnie w sprzedaży, zawsze możecie ją zamówić u sprzedawcy.

Poniżej zebraliśmy dla was informacje o tym, jakie rodzaje śledzi są dostępne w sklepach w Polsce:

Śledź solony

To ryby już wypatroszone i pozbawione głowy, które konserwuje się w soli. Zawierają mniej konserwantów i są podobno lepsze w smaku niż popularne matjasy, jednak przyrządzenie ich wymaga sporo roboty! Solone śledzie trzeba wcześniej moczyć, usunąć skórę i kręgosłup.

Zobacz także:

Śledź surowy

Jego niska popularność wynika z dwóch rzeczy. Po pierwsze, dobre i świeże śledzie tak naprawdę zdobędziecie tylko nad morzem. Im więcej czasu mija od połowu, tym ryba jest gorszej jakości. A po drugie, śledzie są bardzo ościste i nawet smażenie niewiele na to pomaga.

Matiasy (matjasy)

Filety śledziowe pozbawione skóry, konserwowane w solance o mniejszej ilości soli niż w przypadku śledzi solonych. To najczęściej spotykane śledzie w sklepach. Można je kupić na wagę albo paczkowane na tackach. W przypadku ryb pakowanych warto zwrócić uwagę na etykietę podaną na opakowaniu, ponieważ część producentów poza solą dodaje do matiasów ocet!

Śledź wędzony

Ryby podzielone na filety bez skóry (czasami ze skórą) są marynowane w soli, a następnie wędzone.

Piklingi

To śledzie, które wędzi się w całości – razem z głową, ościami i skórą.

Jakie rodzaj śledzi wybrać do śledzi w oleju z cebulą?

Do przyrządzania najbardziej popularnego polskiego przysmaku z tych ryb, czyli śledzi w zalewie składającej się z oleju i cebuli, najlepiej sprawdzi się matias. Nie jest tak słony jak śledzie solone, co jest jego ogromną zaletą – dzięki temu ma znacznie delikatniejszy smak. Do tego wymaga mniej przygotowań, ponieważ wystarczy go moczyć przez godzinę lub dwie, by był już gotowy do spożycia. Ważne jest, by zwracać dużą uwagę na kupowane matiasy. Wspomniany wyżej dodatek octu sprawia, że ryby te stają się twardsze, jaśniejsze i zmienia się ich smak.