Gdy temperatury na zewnątrz są tak wysokie, produkty spożywcze psują się znacznie szybciej. Te z nich, które normalnie można by było przechowywać w temperaturze pokojowej, trzeba chować w tym czasie do lodówki, żeby zapobiec ich zepsuciu. Czy wobec tego w trakcie upałów powinno się zmienić temperaturę w lodówce na niższą? Sprawdźcie, co najlepiej zrobić. 

Ile stopni powinno być w lodówce?

Najważniejsze, byście zapamiętali jedną zasadę - lodówka to nie zamrażarka. Jedzenie powinno być schłodzone, a nie zamrożone, wobec czego najlepiej ustawić w lodówce temperaturę wynoszącą między 3 a 7 stopni Celsjusza. W całym urządzeniu temperatura rozkłada się nieco inaczej i od tego zależy układanie produktów na półkach.

Na przykład w dolnej szufladzie najlepiej jest trzymać warzywa i owoce, a także mięso. Jeśli nie macie szuflady z osobnymi przegródkami, wówczas mięso i ryby umieszczajcie na półce znajdującej się nad szufladą. Z kolei najwyższa półka w lodówce to najlepsze miejsce na resztki z obiadu czy kanapki przygotowane na następny dzień do pracy.

Zobacz także:

Na ile stopni ustawić lodówkę w upały?

W upały pewnie kusi was, by zmienić ustawienia lodówki i ustawić niższą temperaturę. Ale czy takie działanie ma w ogóle sens? Niezależnie od tego, ile stopni jest na dworze, temperatura w środku urządzenia pozostaje taka sama. Wobec tego znajdujące się w niej produkty są bezpieczne i nie ma potrzeby zmniejszania temperatury. Jedyny skutek takiego działania to wyższe rachunki za prąd.

Co więcej, paradoksalnie w waszej kuchni może się przez to zrobić jeszcze cieplej - lodówka będzie intensywniej pracować i emitować więcej ciepła. 

Produkty, które powinny się znaleźć w lodówce w upał 

Jeśli nie posiadacie klimatyzatora, w trakcie upałów temperatura w waszym mieszkaniu lub domu także wzrasta. To oznacza, że część produktów, które normalnie można by było trzymać poza lodówką, należy do niej schować lub przenieść do chłodnej spiżarni albo piwnicy.

Zwróćcie uwagę na to, że na opakowaniach takich produktów jest najczęściej napisane, by przechowywać je w temperaturze do 25 stopni Celsjusza - a w upały na pewno jest w waszej kuchni cieplej. Produkty, które powinno się w tym czasie schować do lodówki albo zimnego pomieszczenia to m.in.:

  • owoce

  • warzywa

  • soki

  • mleko w kartonie

  • śmietanka

  • kiszonki (pod wpływem temperatury będą się kisić znacznie szybciej i mogą się zepsuć)

Źródło: euro.com.pl