Jeśli przepadacie za goframi, nie musicie na nie czekać cały rok do wakacji. Dziś gofrownice do użytku domowego są szeroko dostępne w sklepach, a ich wybór tak duży, że naprawdę trudno jest się na coś zdecydować. Kupując gofrownicę, musicie koniecznie zwrócić uwagę na jej moc oraz inne szczegóły które decydują o tym, czy usmażone na niej gofry wyjdą smaczne. 

Jaki rodzaj gofrownicy wybrać?

Obecnie w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego można kupić nawet cztery główne rodzaje gofrownic. Od tego, jaki wybierzecie zależy kształt i faktura gofrów. 

  • gofrownica prostokątna - to najbardziej klasyczny model, w którym upieczecie zwykłe, prostokątne gofry. Dokładnie takie, jakie pamiętacie z dzieciństwa!

  • gofrownica bąbelkowa - być może jeżdżąc na wakacje spotkaliście się z goframi bąbelkowymi. Do ich przyrządzenia potrzebna będzie właśnie taka gofrownica, która jest specjalnie wyprofilowana. To umożliwia upieczenie gofrów o oryginalnym kształcie.

  • gofrownica okrągła - można na niej upiec kilka zwykle mniejszych gofrów jednocześnie, dlatego sprawdza się wtedy, gdy chcecie poczęstować goframi wielu waszych gości. 

  • gofrownica profesjonalna - jest większa od tradycyjnej, ma dużą moc i wysoką wytrzymałość. Stworzona do długiej i intensywnej pracy - takie gofrownice są wykorzystywane w gastronomii. 

Jaką moc gofrownicy wybrać?

Od mocy gofrownicy zależy stopień wypieczenia gofrów, ich chrupkość oraz czas pieczenia. Nie warto inwestować w najtańsze gofrownice, które mają bardzo niską moc - pieczone w nich gofry będą mało chrupiące, niedopieczone, a nawet mogą się w ogóle nie upiec. Idealna moc gofrownicy zależy także od tego, jaki typ wybierzecie:

Zobacz także:

  • prostokątna: 1300 - 2000 W

  • bąbelkowa: 1000 - 1450 W

  • okrągła: 1000 - 1200 W

Na co zwrócić uwagę przy zakupie gofrownicy?

Moc to nie jedyny aspekt, na jaki należy zwrócić uwagę kupując gofrownicę. Ważne są płytki w gofrownicy - powinny być powleczone teflonową lub ceramiczną powłoką, dzięki czemu ciasto nie będzie do nich przywierało. Ponadto, na teflonowej powłoce nie potrzeba tak dużo tłuszczu do upieczenia gofrów.

Warto zdecydować się na taką gofrownicę, która ma regulację temperatury. W ten sposób możecie kontrolować stopień przyrumienienia gofrów. 

Zwróćcie także uwagę na obudowę urządzenia. Co prawda stalowe gofrownice są znacznie cięższe od tych z tworzywa sztucznego, ale za to bardziej trwałe. 

Źródło: videotesty.pl