Szykujecie się do przygotowania bigosu i zastanawiacie się jaką kapustę wybrać? Czy oryginalna receptura na bigos to taka z kapustą kiszoną, czy świeżą? A może kapustę do bigosu trzeba najpierw opłukać? Sprawdzamy, jakie są różnice.

Historia bigosu

Bigos to tradycyjna potrawa kuchni polskiej, ale potrawę podobną do bigosu przygotowują też na Litwie i na obecnych terenach Białorusi. W XVII i XVIII wieku przygotowywano bigos z naprawdę ekskluzywnych składników! Była to potrawa z siekanego mięsa ssaków, ale też ryb, a nawet raków. Do mięsa dodawało się zakwaszające produkty takie jak sok z cytryn lub ocet.

Bigos, który znamy, w którym główną rolę odgrywa kapusta, powstał jako próba naśladownictwa tej ekskluzywnej potrawy. Zaczęto wymieniać wtedy drogie mięsa na tańszą i bardziej dostępną kapustę. Początkowo nazywano go więc „bigosem z kapustą”, gdyż samo powiedzenie „bigos” nie gwarantowało faktu, że w potrawie będzie obecna kapusta.

Przepis jednak ewoluował przez lata i obecnie myśląc o bigosie, każdy z nas wyobraża sobie ciepłą potrawę z aromatyczną kapustą.

Zobacz także:

Z jakiej kapusty powinno się robić bigos?

Jedni twierdzą, że do bigosu należy dodawać jedynie kapustę kiszoną, inni robią to z mieszanką kapusty kiszonej i świeżej, aby zmniejszyć intensywność kwaśnego smaku. Według staropolskiej kuchni składnikami bigosu jest mieszanka szatkowanej kapusty świeżej i kiszonej.

Mało kto będzie robił zwykły bigos jedynie z kapusty świeżej (poza letnim okresie gotowania tzw. bigosu z młodej kapusty). Prawie każda receptura zakłada dodanie kapusty kiszonej. Najlepiej zatem zrobić bigos z domowej kiszonej kapusty, ale jeśli jej nie macie, smaczny będzie też taki z wykorzystaniem tej kupnej. Wybierzcie kapustę dobrej jakości, najlepiej z beczki lub glinianego naczynia.

Jeśli nie lubicie zbyt kwaśnego bigosu, możecie wypłukać kapustę kiszoną przed dodaniem do potrawy. Pozbędziecie się części smaku, ale przynajmniej wasz bigos nie będzie zbyt kwaśny. Rozważcie też po prostu wymieszanie dwóch rodzajów kapusty: świeżej i kiszonej zamiast płukania.

Typ kapusty w bigosie będzie zależał głównie od waszych upodobań. Jeśli kochacie kwaśny bigos, przygotujcie go tylko z kapusty kiszonej. Jeśli zbyt intensywny kwaśny smak wam przeszkadza, wymieszajcie dwa rodzaje kapusty w dobranych do swoich upodobań proporcji.

Pozostałe składniki bigosu

Dla uzyskania pysznego smaku bigosu dodajcie też te składniki. Niektóre z nich mogą wydawać się dziwne, ale spróbujcie dodać je do bigosu, by uzyskać niebanalny smak.

  • Suszone grzyby
  • Mięsa i wędliny
  • Suszone lub wędzone śliwki
  • Cebula
  • Przyprawy: kminek, majeranek, ziele angielskie
  • Koncentrat pomidorowy
  • Miód
  • Czerwone wino lub kieliszek wódki
  • Rodzynki