Wielu Polaków nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez rosołu i tradycyjnego kotleta schabowego z ziemniakami i surówką. Może nie jest to zbyt wykwintne danie, ale jedne z najpopularniejszych. Często swoim smakiem, zapachem przywraca czasy dzieciństwa, kiedy mama w niedzielne przedpołudnie krzątała się po kuchni, klepała tłuczkiem mięso, a aromat potrawy unosił się po całym domu podczas smażenia. Na samą myśl o schabowym, aż ślinka cieknie po brodzie. 

Schabowy z kością czy bez?

Dla części osób prawdziwym kotletem schabowym jest tylko ten z kością. Uważają, że ma on znacznie lepszy smak, który nadaje mu kostka. Wybór mięsa w tym przypadku zależy już od preferencji. Jednak należy pamiętać, aby taki schab odpowiednio wysmażyć, aby kotlet przy kostce nie był surowy. Można również je po usmażeniu dopiec w piekarniku. Przy rozbijaniu kotletów z kością, pamiętajcie, że to ona wyznacza ich grubość. Natomiast, jeśli zdecydujecie się na opcję bez kości, to kotlet powinien być pokrojony na plastry o grubości od 1,5 cm do maksymalnie 2 cm. Ważny jest także sposób klepania mięsa tłuczkiem. Należy to robić do połowy grubości, zaczynając od środka do brzegów schabu. Sprawdźcie przepis na idealne kotlety schabowe z kością! Nikt obok nich nie przejdzie obojętnie.

Składniki:

  • 4 kotlety schabowe z kością
  • 2 jajka
  • ½ szklanki mąki
  • bułka tarta do panierowania
  • smalec
  • olej
  • sól 
  • pieprz

Wykonanie:

  1. Plastry mięsa powinny mieć grubość od 1,5 cm do 2, rozbijcie je dokładnie zaczynając od środka (lub kości) do brzegów schabu.
  2. Tak przygotowane mięso przyprawcie solą oraz pieprzem, a później odstawcie na chwilę do przejścia się smaków.
  3. W międzyczasie przygotujcie składniki do panierki i rozgrzejcie tłuszcz na patelni.
  4. Kotlety zanurzajcie kolejno w mące, jajku i bułce tartej. Jeśli chcecie, aby panierka była intensywniejsza, możecie powtórzyć proces panierowania pomijając mąkę. Następnie układajcie mięso na dobrze rozgrzanej patelni. Kotlety powinny być delikatnie zanurzone w tłuszczu.
  5. Smażcie je na złoty kolor z obu stron.
  6. Idealnie będą smakować z ugniecionymi ziemniakami okraszonymi tłuszczem ze smażenia oraz mizerią. Smacznego!