Jaką dietę stosować przy niskim ciśnieniu? Praktyczne rady i wskazówki
Adobe Stock
Newsy

Jaką dietę stosować przy niskim ciśnieniu? Praktyczne rady i wskazówki

Co jeść i pić w obliczu problemów z niskim ciśnieniem? Osoby w grupie ryzyka powinny dobrze poznać potrzeby swojego organizmu.

Niskie ciśnienie, zwane też hipotonią, ma miejsce, kiedy na ciśnieniomierzu naszym oczom ukazuje się wynik ciśnienia skurczowego i rozkurczowego na mniejszym poziomie niż 100/60.

Choć wciąż więcej słyszy się o nadciśnieniu tętniczym, niskie ciśnienie także pozostaje poważnym problemem zdrowotnym, którego w żadnym wypadku nie można lekceważyć – takie postępowanie może doprowadzić do fatalnych skutków.

Jeśli regularne pomiary ciśnienia wskazują w waszym wypadku na objawy niskiego ciśnienia, koniecznie udajcie się do lekarza. Oprócz tego przyjrzyjcie się temu, co jecie i co pijecie. Ma to duży związek z waszym stanem zdrowia także i w przypadku tej dolegliwości.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak powinny się odżywiać osoby z niskim ciśnieniem tętniczym?

Zacznijmy od podstaw, czyli od odpowiedniego nawodnienia. Kawa wcale nie jest najlepszym wyborem do podniesienia ciśnienia. Pamiętajcie o piciu ok. 1,5 l płynów dziennie, a w okresie letnim i w czasie wzmożonego wysiłku i ekspozycji na słońce nawet dużo więcej. 

Do podstaw zalicza się także konieczność pamiętania o obowiązkowej aktywności fizycznej – spacery, przysiady w przerwach między pracą. To także wpływa na odpowiednią pracę układu krwionośnego waszego organizmu.

Wróćmy do jedzenia. Pierwszym przykazaniem osób z niskim ciśnieniem powinno być przerzucenie się na większą ilość małych posiłków dziennie zamiast jednego wielkiego obiadu przez cały dzień i głodówki przez resztę dnia.

Zobacz także
Czy chorując na nadciśnienie można pić kawę? Zaskakujące fakty

Czy chorując na nadciśnienie, można pić kawę? Zaskakujące fakty

Ten tani produkt rozprawi się z nadciśnieniem. Pijcie go regularnie

Ten tani produkt rozprawi się z nadciśnieniem. Pijcie go regularnie

Dlaczego osoby z niskim ciśnieniem powinny spożywać więcej soli?

Drugim punktem, który warto sobie wziąć do serca w przypadku problemów ze zbyt niskim ciśnieniem, jest spożywanie większych ilości soli, niż te, które powinny przyjmować dziennie osoby z ciśnieniem w normie.

Dzienna dawka spożycia soli powinna wynosić ok. 5-6 g. W tej dawce zawiera się cała sól, którą przyjmuje się dziennie np. z chleba, warzyw, mięsa, a nie tylko za pośrednictwem solniczki. Osoby z niskim ciśnieniem powinny zwiększyć do ok. 10 g dziennie. Ważne, by jednak przyjmować sól ze zdrowych źródeł.

Po co większa ilość soli w organizmie? Badania dowiodły, że nawet kilka gramów soli w organizmie więcej pozwala w krótkim czasie podwyższyć ciśnienie tętnicze krwi w organizmie.

Poza większym „zasoleniem organizmu”, niskociśnieniowcy powinni wpisać do swojego jadłospisu także takie pozycje:

Czytaj także:

Jedzcie codziennie rano ten tani produkt. Zapomnicie o nadciśnieniu tętniczym
Adobe Stock
Newsy
Jedzcie codziennie rano ten tani produkt. Zapomnicie o nadciśnieniu tętniczym
Miewacie problemy z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi? Zacznijcie jeść te suszone owoce, a wasze wyniki się poprawią.

Powszechnie uważa się, że problem z nadciśnieniem tętniczym jest powodowany przez siedzący tryb życia, niezdrowe odżywianie, a także np. przez zbyt duże spożycie soli. To wszystko prawda. Niestety rzadziej mówi się o tym, jak zapobiec temu nieszczęściu. W końcu nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć! Z tego względu postanowiliśmy polecić wam włączenie do swojej diety jednego produktu, który na pewno macie w kuchennej półce. Co powinno się jeść, by zapomnieć o nadciśnieniu tętniczym? Chodzi o skromne, niepozorne i często niedoceniane rodzynki. Wystarczy niewielka garstka rodzynek z samego rana każdego dnia, a efekty przyjdą same. Dlaczego akurat rodzynki? Chodzi o dużą zawartość potasu w ich składzie. Jest to ok. 749 mg na 100 g. A to właśnie ten pierwiastek gra decydującą rolę w rozgrywce o odpowiedni stan ciśnienia tętniczego każdego z nas. Inną, prozaiczną przyczyną wyboru akurat rodzynek jest to, że nie są one szczególnie drogie. Na zjedzenie kliku rodzynek dziennie może sobie pozwolić dosłownie każdy. Dlaczego potas jest tak ważny w kontekście właściwego ciśnienia tętniczego krwi? Pomaga w pozbywaniu się z organizmu sodu przez nerki, który z kolei ma wpływ na wyższe ciśnienie krwi – pomiędzy tymi dwoma pierwiastkami musi być w organizmie odpowiednia równowaga Potas spełnia także wiele ważnych funkcji fizjologicznych w organizmie Wykazuje bezpośredni wpływ naczyniowo rozkurczowy na komórki organizmu człowieka Pomaga w procesach regulacji krwi Jego obfitość w diecie wg badań zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgowego aż o 22% Warto pamiętać, że ilość potasu w swoich posiłkach powinny kontrolować i odpowiednio uzupełniać szczególnie osoby, które przyjmują lęki moczopędne. Wiąże się to z...

Czy można wypić za dużo wody? Uważajcie, konsekwencje mogą być poważne
Flickr
Newsy
Czy można wypić za dużo wody? Uważajcie, konsekwencje mogą być poważne
W czasie upałów zalecane jest picie dużej ilości wody. Jak się jednak okazuje, ekstremalne podejście do tego tematu nie jest wskazane, co więcej może być niebezpieczne dla waszego zdrowia. 

Przesadzić można ze wszystkim, również z piciem wody. A wtedy życiodajny napój staje się trucizną. Jeżeli jakimś zbiegiem okoliczności wypijecie jej zbyt dużo, możecie mieć poważne problemy. Zobaczcie, jak to może wyglądać.  Dlaczego trzeba pić wodę?  Woda jest niezbędna do życia. Pełni szereg ważnych i znaczących funkcji w waszych organizmach:  nawadnia komórki i tkanki  reguluje procesy metaboliczne   bierze udział w przyswajaniu substancji odżywczych  rozrzedza krew i tym samym zapobiega nadciśnieniu i zakrzepicy  pomaga usuwać toksyny   chroni przed powstawaniem piasku i kamieni w nerkach  chroni przed zawałami i udarami  pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała  poprawia elastyczność skóry   pomaga w odchudzaniu.  Co się stanie z ciałem, gdy wypijecie zbyt dużo wody?  Wasze nerki filtrują nadmiar wody z krwiobiegu. Mogą jednak przefiltrować tylko określoną ilość, jest to maksymalnie 1000 ml wody w ciągu godziny. Jeżeli zaczniecie pić więcej i szybciej niż pracują nerki, jej nadmiar zacznie gromadzić się w komórkach waszego organizmu.  Komórki te są otoczone starannie zbilansowanym roztworem sodu i wody, Gdy pijecie zbyt dużo wody, sód się rozcieńcza, a komórki zaczynają pęcznieć. Następuje tzw. przewodnienie hipotoniczne, które jest dużym problemem.   Większość komórek w ciele do pewnego stopnia radzi sobie z pęcznieniem, po prostu się rozciągając. Są to głównie miękkie, elastyczne tkanki, takie jak tłuszcz i mięśnie.  Inaczej jest w przypadku komórek mózgowych, ponieważ otaczająca je czaszka nie jest rozciągliwa. Gdy mózg zaczyna pęcznieć, rośnie...

Tych warzyw unikajcie po 50-tce. Mogą powodować wzrost ciśnienia
Adobe Stock
Newsy
Tych warzyw unikajcie po 50-tce. Mogą powodować wzrost ciśnienia
Dieta jest warunkowana między innymi przez wiek. Po ukończeniu pięćdziesięciu lat, należy szczególnie uważać na te warzywa, gdyż mogą wpływać na wzrost ciśnienia.

Odpowiednie zdrowe odżywianie oraz regularna aktywność fizyczna to czynniki, które przyczyniają się nie tylko do zgrabnej sylwetki, ale również lepszego samopoczucia i zdrowia. Należy o to dbać w każdym wieku, a szczególnie w starszych latach. Zbilansowana dieta pozwala ustrzec się przed wieloma poważnymi schorzeniami.  Pełnowartościowe odżywianie  Żywienie to jeden z głównych aspektów życia człowieka. Dodaje nie tylko energii do działania, ale także może wspomóc organizm w zmniejszeniu ryzyka pojawienia się pewnych chorób jak i zminimalizować ich skutki. Dlatego też warto zwrócić uwagę na wybierane produkty podczas codziennych zakupów. Artykuły spożywcze powinny być: nieprzetworzone, bez zbędnych dodatków, ulepszaczy i wzmacniaczy smaku, bez dodatku cukru,  z prostym składem.  Im mniej przetworzone produkty, tym dieta jest bardziej wartościowa.  Źródła witamin i mikroelementów Aby stosowana dieta była w pełni urozmaicona oraz bogata we wszelkiego rodzaju składniki, nie wolno zapominać o włączeniu do żywienia warzyw i owoców. Najlepiej jest kupować dane produkty sezonowo, wówczas będziecie mieć pewność, iż nie są z chemicznymi dodatkami. Świeże warzywa i owoce są świetnym źródłem wielu witamin, mikroelementów, które w pozytywny sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu.  Znaczące aspekty w diecie Termin „dieta” dla wielu nie kojarzy się zbyt dobrze, ale jest to po prostu sposób żywienia, jaki jest stosowany przez daną jednostkę. Zazwyczaj zależy ona od wielu czynników. Inne odżywianie stosuje dziecko, inne osobą chcąca zrzucić zbędne kilogramy, a jeszcze inne ktoś, kto chciałby przybrać na masie mięśni. Różnice w dietach...

Ile kawy spożywacie
Flickr
Newsy
Kardiolog wyjaśnia czy kawa podnosi ciśnienie. Odpowiedź zaskakuje
Sprawdźcie który z dwóch typów genów posiadacie, a będziecie wiedzieć czy możecie pić kawę mając nadciśnienie czy też nie.

W programie „Zet jak zdrowie” prowadzonym przez Michała Figurskiego, tym razem rozmawiano o wpływie kawy na ciśnienie krwi. Gościem programu był prof. Przemysław Mitkowski, kardiolog, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Prowadzący chciał sprawdzić, czy powszechne myślenie, że kawa wpływa na podniesienie ciśnienia to mit czy fakt. Co odpowiedział kardiolog? Czy kawa szkodzi na ciśnienie? Na pytanie Michała Figurskiego czy kawa szkodzi na ciśnienie, gość odpowiedział krótko, lapidarnie i rozbrajająco: - Nie wiem. Czy to możliwe, że kardiolog nie zna wpływu kawy na zdrowie? Po chwili profesor Mitkowski wyjaśnił, że nie ma jednej odpowiedzi na takie pytanie: - Wszystko zależy od konkretnego organizmu i jego uwarunkowań genetycznych. To dlatego, że zawarta w kawie kofeina ma dwa sprzeczne działania: pobudzający ośrodkowy układ nerwowy, co w efekcie zwiększa częstotliwość rytmu serca i podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Lub wpływający bezpośrednio na naczynia krwionośne i powodujący ich rozszerzenie, co w efekcie wpływa na spadek ciśnienia tętniczego we krwi. Kardiolog sugerował podejście do sprawy kawy i nadciśnienia w bardziej indywidualny sposób. Oto jego wskazówki dla wszystkich kawoszy mających zbyt wysokie wyniki badań na ciśnieniomierzu: - Każdy z nas musi sprawdzić, jak na niego działa kawa. Są tacy, którzy nie zasną bez filiżanki kawy przed snem i u nich ona działa na obniżenie ciśnienia krwi. Są i tacy, u których kawa powoduje kołatanie serca, zaczerwienie twarzy, ogólny niepokój, i oni powinni ograniczyć spożycie kawy do minimum lub w ogóle z niej zrezygnować. Najważniejsza jest samoobserwacja i to, jaką kawę pijemy (rodzaj kawy, a także sposób jej przygotowania). Co mają wspólnego geny z metabolizowaniem kawy? Kofeina jest...