Ciężko jest  wyobrazić sobie Wigilię bez tradycyjnego, pachnącego czosnkiem barszczu z uszkami. To postne danie przygotowywane na wywarze z warzyw i grzybów. Nie tylko rozgrzewa w ten zimowy wieczór.

Według ludowych wierzeń wigilijny barszcz dzięki zawartości buraków ma zapewnić powodzenie i pomyślność oraz zdrowie i urodę na cały, nadchodzący Nowy Rok. Buraki bowiem symbolizują długowieczność i piękno.

Od kiedy jemy na Wigilię barszcz czerwony?

Tradycja podawania barszczu czerwonego na wigilijnym stole jest znacznie dłuższa niż nam się wydaje. Pierwsza wzmianka o nim pojawia się w XVI wieku dzięki Mikołajowi Rejowi, który wspomniał tę potrawę w jednym ze swoich dzieł „Żywot człowieka poczciwego”.

Uszka to najpopularniejszy dodatek do tego kultowego dania. W niektórych regionach Polski do barszczu dodawane są kołduny, pieczone pierogi lub smaczny krokiet. Najczęściej jednak podje się go z uszkami, które najczęściej są nadziewane farszem grzybowym. Ten dodatek doskonale uzupełnia smak barszczu czerwonego.

Zobacz także:

Zrobienie uszek nie jest trudne. Ich lepieniem mogą zająć się wszyscy domownicy, co może sprawić wiele radości. 

Przepis na farsz grzybowy do uszek

Przygotowanie uszek rozpoczynamy od farszu. Nie jest on pracochłonny. Kilka godzin wcześniej trzeba namoczyć grzyby, następnie je ugotować a później drobno posiekać. Do lepienia uszek wigilijnych trzeba wykorzystać farsz już ostudzony. Ciepły farsz może nie kleić się do ciasta.

Składniki:

  • 2-3 szklanki suszonych grzybów
  • olej do smażenia
  • 1 czubata łyżka masła
  • 1 duża cebula
  • sól
  • pieprz ziołowy
  1. Suszone grzyby wsypujemy do garnka i zalewamy wrzątkiem. 
  2. Odstawiamy na kilka godzin a najlepiej na całą noc. 
  3. Grzyby gotujemy w tej samej wodzie, w której się moczyły około 30 minut.
  4. Ugotowane odcedzamy i drobno siekamy.
  5. Cebulę obieramy z łupin i kroimy w drobną kostkę. 
  6. Na rozgrzanym oleju z masłem smażymy cebulę do zeszklenia, po kilku chwilach dodajemy ugotowane grzyby i dokładnie mieszamy.
  7. Doprawiamy solą i pieprzem ziołowym aby farsz nie był za delikatny w smaku. 
  8. Farsz odstawiamy do wystudzenia. Można go jeszcze zmielić w maszynce do mielenia. 

Posiekany, zmielony i ostudzony farsz jest już gotowy do wypełniania uszek. Smacznego!