Uwielbiane przez dzieci i dorosłych, spożywane na słodko, słono lub wytrawnie, jedzone na śniadanie, obiad, a nawet kolację. Bez względu na to, który sposób preferujecie naleśniki, z pewnością często goszczą w waszej kuchni. W końcu ich wyjątkowemu smakowi nie jest w stanie się oprzeć żaden smakosz.

Czy można zrobić naleśniki bez jajek?

Tradycyjny przepis na naleśniki zakłada wykorzystanie jajek, mąki, mleka oraz soli. Mimo że są to podstawowe składniki, które zazwyczaj znajdują się w każdym polskim domu, może się przecież zdarzyć, że ich zabraknie. 

Okazuje się jednak, że chcąc przyrządzić naleśniki wcale nie musicie od razu pędzić do sklepu po brakujące składniki. W końcu w kuchni nie ma produktów niezastąpionych, co już nieraz wam udowodniliśmy. Nie inaczej jest również tym razem.

Po co dodawać budyń do naleśników?

Jeśli zużyliście wszystkie jajka, nie martwcie się. Sięgnijcie po budyń i po tłuszcz, które wspaniale zwiążą ciasto. Może to być olej roślinny, albo roztopione w rondelku masło – to zależy od was. Z kolei dodatek budyniu nie tylko wpłynie na wspaniałą teksturę placków, ale także nieco wpłynie na ich smak. 

Zobacz także:

Takie naleśniki smażcie na dużym ogniu, z dodatkiem odrobiny tłuszczu. Dzięki temu uzyskacie dodatkowo piękny kolor i podsmażoną zewnętrzną powierzchnię. 

Gotowe naleśniki polecamy wam przekładać tym razem czymś zupełnie innym niż do tej pory. Spróbujcie osłodzić delikatnie serek wiejski i nałożyć go do naleśnika. Takie zawiniątko posmakuje nawet najwybredniejszym smakoszom.

Przepis na naleśniki budyniowe bez jajek

Składniki:

  • 1 szklanka mąki
  • 1 szklanka mleka
  • 1 szklanka wody gazowanej
  • Ćwierć szklanki oleju
  • 2-3 łyżki cukru
  • Szczypta soli
  • 2 budynie waniliowe lub śmietankowe (razem ok. 80 g)

Przygotowanie:

  1. W dużej misce umieśćcie wszystkie składniki – mąkę, mleko, wodę, olej oraz sól, pamiętając, by te które są sypkie przesiać przez sitko.
  2. Całość połączcie przy pomocy miksera lub rózgi kuchennej (zdecydowanie bardziej pracochłonny i czasochłonny sposób) w gładką, jednolitą masę i odstawcie na ok. 30 minut, tak by ciasto miało szansę odpocząć.
  3. Po upływie tego czasu na dużej patelni rozgrzejcie troszeczkę oleju, a następnie umieszczajcie na niej swoją masę naleśnikową. Placki smażcie na średnim ogniu, z obu stron, aż do uzyskania ładnego, złotego koloru.
  4. Smacznego!