Nic nie przebije smaku tradycyjnych, domowych pyz ziemniaczanych. Przygotujcie je we własnym domu a w życiu nie sięgniecie po te sklepowe.

Jak zrobić idealne ciasto na pyzy?

W pyzach ziemniaczanych najważniejsze jest odpowiednio przygotowane ciasto oraz oczywiście mięsne nadzienie i okrasa, którą najczęściej stanowi podsmażona na rumiano cebulka i drobno pokrojony, podsmażony boczek albo skwarki.

Zacznijmy jednak od tego, jakie ziemniaki powinno się wybrać do pyz. Żeby nasze kluski wyszły idealne w smaku, powinniśmy sięgnąć po ziemniaki typu C, które zawierają najwięcej skrobi. Ziemniaki te są mączyste i mają suchy, rozsypujący się miąższ, co jest akurat w tym przypadku wskazane. Możecie  wybrać takie odmiany jak: tajfun, bryza, ceza, gracja czy bzura.

A w czym dokładnie tkwi sekret idealnego ciasta na pyzy z ziemniaków gotowanych i surowych? Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie proporcje składników.

Zobacz także:

Składniki:

  • 1,5 kg obranych, bardzo mączystych ziemniaków
  • 2 łyżki skrobi ziemniaczanej (ilość mąki ziemniaczanej należy odpowiednio zwiększyć, jeżeli dysponujecie mniej mączystą odmianą ziemniaków)
  • Szczypta soli

Sposób przygotowania:

  1. Ziemniaki obierzcie i opłuczcie.
  2. Pół kilograma warzyw włóżcie do osolonej wody i gotujcie, aż do uzyskania miękkości.
  3. Ugotowane ziemniaki odcedźcie i zmielcie w maszynce.
  4. Kilogram surowych ziemniaków zetrzyjcie na tarce o drobnych oczkach lub zmielcie w maszynce.
  5. Następnie odciśnijcie z nich sok (np. przez ściereczkę bawełnianą lub tetrową pieluchę) i pozostawcie go na 15 minut, aby na dole osiadła warstwa skrobi.
  6. Połączcie ze sobą ugotowane i surowe ziemniaki, dodajcie dwie łyżki skrobi ziemniaczanej i osad, który zebrał się po odciśnięciu startych kartofli.
  7. Masę lekko posólcie i dokładnie wymieszajcie.
  8. Z masy formujcie kulki, nadziewajcie je farszem z mięsa wieprzowego (masa powinna zawierać podsmażoną cebulę, wyciśnięte 2-3 ząbki czosnku oraz przyprawy – sól, pieprz i majeranek) i wrzućcie do wrzącej, osolonej wody.
  9. W momencie, gdy pyzy ziemniaczane wypłyną na powierzchnię, gotujcie je jeszcze przez ok. trzy minuty.
  10. Kluski odsączcie z wody i podajcie np. z podsmażoną cebulką, ze słoniną lub kawałkami boczku przysmażonymi na patelni.

Źródło: porady.interia.pl