Masa makowa posiada prawdziwie świąteczną symbolikę. Właściwie trudno wyobrazić sobie bez niej Boże Narodzenie. Jest pyszna, zdrowa i do jej zrobienia potrzebujecie tylko czterech składników.

Mak zawiera wiele ważnych właściwości odżywczych

Pierwszym, kluczowym składnikiem masy makowej jest mak. Właściwości narkotyzujące ma wysuszony mleczny sok z makówki, czyli opium – substancja, której najważniejszym składnikiem psychoaktywnym jest morfina. Opium stosuje się w produkcji leków uspokajających i przeciwbólowych.

Jedząc mak odkryjecie z pewnością jego właściwości nasenne. W medycynie ludowej również kwiaty maku polnego wykorzystywane są do sporządzania naparu ułatwiającego zasypianie. Podobny napar traktuje się też jako remedium na biegunkę.

Mleko jest nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania

Drugi składnik masy makowej - mleko, jest nam równie potrzebny. To bogate źródło białka, elementu budulcowego organizmu ludzkiego, ale również lipidów, które są niezwykle ważne dla skóry. Mleko to także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i wapń, witaminy A, B12, fosfor, magnez oraz potas.

Zobacz także:

Miód rozgrzewa, miód leczy

Właściwości miodu są znane nawet naszym przodkom. Często był dodawany do zimowych naparów, które miały właściwości rozgrzewające i podnosiły odporność. Nawet dziś możecie taki sporządzić! Ponadto, miód zawiera duże ilości mikroelementów: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan czy biotyna.

Owoce suszone na słońcu

Bakalie to nic innego jak owoce, z których usunięto nadmiar wody. Mają długą tradycję stosowania, słodki smak i zazwyczaj długi okres przydatności do spożycia. Obecnie spożycie suszonych owoców jest powszechne. Na Wigilię szczególne. Bakalie to ostatni, główny składnik idealnej masy makowej.

Składniki:

  • 300 g suchego maku

  • 300 ml mleka

  • 250 ml wody

  • 100 ml płynnego miodu

  • 2 łyżki masła

  •  garść kandyzowanej skórki pomarańczowej

  • garść posiekanych orzechów włoskich

  • garść rodzynek

  • 2 łyżki likieru Amaretto

  • 1-2 łyżeczki kwaśnej śmietany 12% 

Sposób przygotowania

  1. Mak przekładacie na sitko o najdrobniejszych oczkach i płuczecie bieżącą, zimną wodą.

  2. Przekładacie go do rondelka, zalewacie mlekiem oraz wodą.

  3. Mak gotujecie na małym gazie ok. 30 minut.

  4. Po tym czasie ściągacie rondel z ognia i odcedzacie dokładnie. Odciskacie go kilkukrotnie łyżką na sitku, aby pozbyć się wilgoci. Następnie mak mielicie w maszynce do mięsa, najlepiej 2-3 razy.

  5. Do rondla dodajecie miód i masło, trzymacie chwilę na małym ogniu, aż składniki się połączą. Całość pozostawiacie do ostygnięcia.

  6. Orzechy drobno siekacie, a rodzynki zalewacie wrzątkiem i moczycie koło godziny.

  7. Do dużej miski przekładacie zmielony mak, wszystkie bakalie oraz miód z roztopionym masłem.

  8. Makową miksturę dokładnie mieszacie, dodajecie do smaku likier. Jeśli masa jest zbyt słodka wrzucacie 1-2 łyżeczki kwaśnej śmietany. Gotowe!

 

Źródło: Gotujmy.pl