Kapusta jest bardzo uniwersalnym warzywem. Można z niej zrobić surówki, kapustę zasmażaną, uwielbianą przez wielu kapustę kiszoną, pyszny kapuśniak oraz oczywiście zawinąć w nią gołąbki. W zależności od tego, czy użyjecie młodszej niż starszej główki kapusty, danie będzie różniło się smakiem.

Czym różni się młoda kapusta od starej?

Młoda kapusta zbierana jest o wiele wcześniej, z łatwością kupicie ją już w maju. Poznacie ją w warzywniaku po intensywnie zielonym kolorze. W smaku jest nieco słodsza i delikatniejsza niż stara kapusta.

Kiszenie młodej kapusty nie wymaga zbyt wiele wysiłku, nie trzeba jej ubijać zbyt mocno, co ma miejsce w przypadku starszych główek. Będzie też miała nieco inny smak niż ta stara, mocno ukiszona – podobnie jak w przypadku ogórków kiszonych i małosolnych. Będzie słodsza, lekko słona i mniej ukiszona.

Przepis na młodą kiszoną kapustę

Składniki

  • 3kg młodej kapusty
  • 450g marchewek
  • 3 łyżki niejodowanej soli kamiennej (u mnie do kiszone zawsze niejodowana)
  • 3 ząbki czosnku
  • Kilka gałązek kopru włoskiego
  • Pęczek koperku

Przygotowanie

  1. Kapustę obierzcie z zewnętrznych liści i poszatkujcie drobno ostrym nożem, za pomocą specjalnej mandoliny lub malaksera.
  2. Marchew zetrzyjcie na tarce o dużych oczkach.
  3. Świeży koperek posiekajcie.
  4. Ząbki czosnku wyciśnijcie za pomocą praski.
  5. Do dużej miski włóżcie poszatkowaną kapustę, marchewkę, czosnek i zasypcie wszystko solą. Dokładnie wymieszajcie, lekko ubijcie i odstawcie na 30 minut, aby kapusta puściła sok.
  6. Dodajcie koper i pokrojony koperek.
  7. Kapustę przełóżcie do naczynia z kamionki, ponownie lekko ugniećcie i dociśnijcie talerze z obciążeniem.
  8. Odstawcie kapustę na 2-4 dni, w zależności od tego, czy wolicie bardziej, czy mnie ukiszoną kapustę.
  9. Następnie przełóżcie kapustę do słoików i schowajcie do lodówki.
  10. Smacznego!

Kapusta – właściwości

Wbrew pozorom kapusta nie jest kaloryczna, w 100 gramach ma 40 kalorii, jednak najczęściej podawana jest z dodatkiem tłustego mięsa lub w postaci zasmażanej, więc staje się daniem kalorycznym i ciężkostrawnym. Ma właściwości wzdymające, więc wiele osób po jej zjedzeniu może uskarżać się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dlatego, jeśli chcecie unikną tego przykrego problemu, do dania z kapustą dodajcie trochę kminku lub kopru włoskiego.

Zobacz także:

Jest niezwykle bogata w witaminę C – w 100 gramach ma jej około 36mg. Jest również bogatym źródłem witaminy A, K, B, fosforu, siarki, żelaza, potasu, wapnia i kwasu foliowego.

Czytaj także: