Mazurek to jeden z deserów, jakie serwuje się podczas Wielkanocy. Jest równie popularny, co babka czy pascha. To ciasto jest proste oraz szybkie w przygotowaniu.

Kluczową kwestią jest dobry, kruchy spód. W przeciwnym razie deser nie będzie należał do udanych. By ciasto zawsze wychodziło idealnie, podczas jego zagniatania należy zwrócić uwagę na jeden aspekt.

Mazurek wielkanocny

To jedno z najpopularniejszych wielkanocnych potraw, które muszą pojawić się na stole podczas świąt. Charakteryzuje się swoją słodkością pochodzącą z nadzienia, a także bakaliami, jakimi jest przyozdobiony z wierzchu.

Kruchy spód najczęściej smaruje się masą kajmakową, dżemem czy kremem czekoladowym. Tu wybór zależy jedynie od preferencji. Ma być przede wszystkim słodko!

Zobacz także:

Odpowiednie zagniatanie ciasta

Aby spód ciasta do mazurka wyszedł idealnie należy pamiętać o jednej rzeczy. Zagniatanie ciasta to kluczowa czynność. Wbrew pozorom nie powinna trwać zbyt długo, a jedynie do połączenia składników.

Im dłuższe zagniatanie ciasta tym większe prawdopodobieństwo iż będzie ono twarde i trudne do zjedzenia. Pamiętajcie, że trzeba to zrobić szybko, ale też dokładnie!

Przepis na kruche ciasto do mazurka

Składniki:

  • 150 g mąki pszennej
  • 150 g mąki krupczatki
  • 200 g miękkiego masła
  • 100 g białego cukru
  • 1 żółtko
  • 2 duże łyżki kwaśnej śmietany
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Przygotowanie:

  1. Do miski przełóżcie miękkie masło. Do niego dodajcie żółtko, cukier, śmietanę oraz wanilię. Wszystko razem dokładnie wymieszajcie.
  2. Do tak powstałej masy przesiejcie mąkę pszenną oraz krupczatkę. Szybko zagniećcie jednolite ciasto. 
  3. Przygotowane ciasto zawińcie dobrze w folię spożywczą i schowajcie do lodówki na przynajmniej godzinę.
  4. Po upływie danego czasu wyjmijcie ciasto oraz podzielcie na dwie równe części.
  5. Każdą z nich rozwałkujcie na stolnicy posypanej mąką na kształt kwadratu o grubości około 5 mm.
  6. Brzegi ciasta możecie udekorować dodatkowym skręconym wałeczkiem bądź wyciętymi z ciasta listkami. Po upieczeniu i wylaniu masy zatrzymają ją, co spowoduje, iż się nie rozleje na boki.
  7. Przygotowane spody przełóżcie na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
  8. Formę z ciastem wstawcie do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Pieczcie je około 15 minut, aż do zarumienienia się spodu ciasta,
  9. Tak przygotowane spody możecie wykorzystać do dowolnych mazurków.