Kefir to jeden z najstarszych mlecznych napojów na świecie. Wytwarza się go poprzez fermentację mleka pod wpływem bakterii. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od tureckich słów „keyif”, czyli radość, przyjemność i „kopur”, co oznacza lekką, mleczną piankę. Niektórzy mówią, że kombinacja tureckich czy kaukazkich określeń znaczy tyle, co „czuj się dobrze”. Bo tak się właśnie czujemy pijąc kefir.

Właściwości zdrowotne kefiru

Kefir trafił do Europy na początku XX w. dzięki Ilji Miecznikowi, ukraińskiemu mikrobiologowi, laureatowi Nagrody Nobla, który badał przyczyny długowieczności ludzi żyjących na Bałkanach. Stwierdził, że zdrowie i długowieczność zawdzięczają diecie bogatej w fermentowaną żywność mleczną – kefir i jogurt.

Warto wiedzieć, że skład kefiru, jako produktu powstającego naturalnie, może być zmienny. Zależy od jakości mleka oraz warunków, w których przebiega fermentacja. Kefir jest bogaty w witaminy z grupy B, w tym B1, B2, B12 D, biotyny i białka.

Enzymy oraz bakterie probiotyczne, które zawiera, wspomagają procesy trawienne. Zawartość bakterii probiotycznych, w przeliczeniu na porcję produktu jest dużo wyższa w kefirze niż w jogurcie.

Zobacz także:

Dostarcza także znacznych ilości wapnia i magnezu. Zawiera też laktozę z mleka, często wywołującą uczulenia. Jednak nawet osoby, które nie trawią laktozy i mają dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego po wypiciu mleka, nie mają problemów żołądkowych po spożyciu kefiru. Dzieje się tak dlatego, że proces fermentacji w obecności bakterii, częściowo wpływa na rozkład laktozy i lepsze jej trawienie.

Kefir doskonały na zdrową dietę odchudzającą

Kefir to napój niskokaloryczny. W 100 ml produktu znajduje się jedynie 50-70 kcal. Do tego jest napojem sycącym, więc pomaga uniknąć odczuwania uczucia głodu, gdy jesteśmy na diecie. Jego właściwości usprawniające przemianę materii, także pomagają w zdrowy i szybki sposób pozbyć się zbędnych kilogramów.

Przepis na domowy kefir z użyciem resztek kefiru

To najlepszy sposób na domowy kefir. Do zakwaszenia mleka użyjcie po prostu kefiru, jaki macie w domu. Zwróćcie tylko uwagę, żeby nie zawierał dodatku mleka w proszku.

Składniki:

  • 1 litr mleka pasteryzowanego, ale nie UHT
  • Ćwierć szklanki kefiru kupnego
  • Słoik z przykrywką
  • Ciepły koc

Przygotowanie:

  1. Mleko podgrzejcie do temperatury 30-40 st. Celsjusza. Dodajcie kefir i dokładnie wymieszajcie drewnianą łyżką.
  2. Przelejcie do słoika, zakręćcie i owińcie w koc. W kocu zostawcie na kilka godzin, a najlepiej na noc.

Przepis na domowy kefir z użyciem bakterii kefirowych

Taki kefir może być przygotowany z dodatkiem dowolnych bakterii kefirowych sprzedawanych w sklepach ze zdrową żywnością. Mogą to być żywe kultury bakterii, bakterie kefirowe w proszku lub w płynie, lub ziarna kefirowe zwane grzybkiem tybetańskim. Mleko użyte do fermentacji powinno być pasteryzowane, ale nie może być UHT.

Składniki:

  • 2 łyżki ziaren kefirowych (grzybka tybetańskiego) lub innych kultur
  • 1 litr mleka
  • Słoik 1,2 l lub kilka mniejszych
  • Gaza do przykrycia

Przygotowanie:

  1. Wlejcie mleko do słoika, dodajcie ziarna kefirowe i wymieszajcie drewnianą lub szklaną łyżką.
  2. Przykryjcie słoik gazą i odstawcie na 24-48 godzin na blacie w kuchni.
  3. Można też przyspieszyć fermentację, podgrzać mleko do temperatury 43 st. Celsjusza, po czym wymieszać z bakteriami i odstawić na 8-12 godzin w ciepłe miejsce.

Źródło: Beszamel, Olga Smile, foodexpert