Kiszona kapusta jest nie tylko przepyszna, ale też bardzo zdrowa. Taka samodzielnie przygotowana będzie szczególnie bogata w naturalne mikroorganizmy wspierające zdrowie. 

Kapuśniak z kiszonej kapusty, bigos na kiszonej kapuście, pierogi z kapustą i grzybami – żadne z tych dań nie mogłoby być przygotowane bez bez kapusty kiszonej. Jeśli przygotowujecie kiszoną kapustę samodzielnie, już wyprzedzacie o krok osoby, które ją kupują.

Jednak pamiętajcie, dobre chęci to niestety nie wszystko. Ne każda domowa kapusta kiszona będzie zdrowa, a przede wszystkim – smaczna. Upewnijcie się, że nie popełniacie tego błędu, bo inaczej kapusta nie będzie zachwycała smakiem.

Dodawanie za dużej ilości soli do kapusty kiszonej

To właśnie błąd, przed którym chcieliśmy was ostrzec. Jednym z częściej popełnianych przy kiszeniu kapusty błędów, jest dodawanie do niej zbyt dużej ilości soli. Konsekwencje mogą być następujące:

Zobacz także:

  • Jeśli przesolicie kapustę, to przede wszystkim, będzie ona niesmaczna
  • Po drugie, przesolona kapusta kiszona nie jest aż tak zdrowa. Sól to substancja, której w diecie prawie każdego Polaka jest zbyt dużo. Wszyscy powinniśmy jej unikać i ograniczać ją tam, gdzie to możliwe. 
  • Najgorszą konsekwencją przesolenia kapusty kiszonej będzie jednak fakt, że taka kapusta jest bardziej podatna na rozwój grzybów i pleśni. Mogą one wpływać na kolor kapusty i zmieniać go na brązowy lub nawet szary.

Prawidłowa proporcja soli do kapusty przy przygotowaniu kapusty kiszonej, wynosi: 200 g soli na każde 10 kg kapusty.

[content:0_4231,0_3286]

Jak prawidłowo przechowywać kapustę kiszoną?

To błąd, który szczególnie często popełniany jest przy robieniu kapusty kiszonej. Wystrzegajcie się go dla lepszego smaku i bogatszych właściwości zdrowotnych kiszonej kapusty.

Zbyt wysoka temperatura przechowywania. Temperatura do kiszenia powinna być stopniowo obniżana. Przez pierwsze kilka dni dozwolone jest trzymanie jej w temperaturze do 20 stopni, ale później powinna być ona obniżana do ok. 15 stopni. Na stałe powinno się przechowywać kapustę kiszoną w lodówce w ok. 8 stopniach Celsjusza.

Przepis na surówkę z kiszonej kapusty 

Propozycji podania kapusty kiszonej jest bardzo dużo. Jednak ogromną popularnością od wielu lat cieszy się surówka z marchewką i jabłkiem, która jest idealnym dodatkiem do obiadu. Jak ją zrobić?

Składniki:

  • 20 dag kiszonej kapusty
  • 1 duża marchewka
  • 1 duże jabłko
  • 1 mała cebula
  • sól
  • pieprz
  • dowolny olej

Przygotowanie:

  1. Kapustę koszoną kroicie na mniejsze kawałki.
  2. Marchew i jabłko myjecie, obieracie i trzecie na tarce o grubych oczkach.
  3. Obieracie cebulę i siekacie ją w drobną kostkę.
  4. Dodajecie wszystkie składniki do miski, dodajecie ulubiony olej lub oliwę.
  5. Na koniec doprawcie surówkę solą i pieprzem.

Jeżeli lubicie eksperymentować, to do surówki możecie dodać np. koperek czy paprykę. Wiele osób rezygnuje z dodania cebuli, bo nie przepada za jej smakiem. Natomiast odważni dodają do niej mandarynkę. Pamiętajcie, w kuchni ogranicza was tylko wyobraźnia.