Jak zrobić elastyczne ciasto na pierogi? Zastosujcie ten babciny trik i dodajcie 1 składnik
Adobe stock
Newsy

Jak zrobić elastyczne ciasto na pierogi? Zastosujcie ten babciny trik i dodajcie 1 składnik

Elastyczne, nieprzywierające do stolnicy ciasto na pierogi zrobicie z niewielkim dodatkiem masła. Tak samo jak robiły kiedyś nasze babcie, dzisiaj postępują szefowie kuchni na czele z Magdą Gessler i Robertem Makłowiczem.
Hubert Rój
kwiecień 21, 2021

Czy to pierogi ruskie, czy to pierogi z serem, czy pierogi na słodko – niezależnie od ich rodzaju, ciasto na pierogi powinno być elastyczne i sprężyste. Tylko te cechy zapewnią później idealny końcowy efekt, czyli smak i perfekcyjny wygląd na talerzu.

Takie właściwości ciasta na pierogi są zasługą zaparzania maki pszennej za pomocą niemalże wrzątku. Stąd nasza uwaga do początkujących – uważajcie, by przy wyrabiania ciasta się nie poparzyć! Dodawajcie gorącą wodę do mąki powoli, nie przedłużając jednak ugniatania w nieskończoność.

Jednak nasze babcie nie ograniczały się jedynie do samej wody i mąki z dodatkiem szczypty soli. By ciasto idealnie odklejało się od stolnicy i nie rozgotowywało podczas gotowania, warto rozpuścić w gorącej wodzie nieco masła lub np. oleju.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Przepis na ciasto do pierogów

Składniki:

 • 0,5 kg mąki pszennej
 • 250 ml gorącej wody
 • 1 łyżka masła
 • Szczypta soli

Zobacz także

Przygotowanie ciasta na pierogi:

 1. Do szklanki nalejcie gorącej wody i rozpuśćcie w niej łyżkę masła.
 2. Mąkę można przesiać przez sitko na stolnicę.
 3. Dodajcie do mąki sól.
 4. Pośrodku kopczyka mąki zróbcie dziurkę i wlewajcie do niej po odrobinie wody z masłem, energicznie wyrabiając ciasto. Uważajcie, by się nie poparzyć!
 5. Ciasto parzone nie powinno być długo ugniatane, jak to jest w przypadku choćby ciasta drożdżowego.
 6. Wyrobione elastyczne i sprężyste ciasto na pierogi przykrywajcie ściereczką – mimo dodatku masła dalej dość szybko wysycha.
 7. Gotowe ciasto dzielcie na kawałki, wałkujcie na cienkie placki i nadziewajcie dowolnym farszem.
 8. Smacznego!

Jeśli chcecie przygotować pierogi bez użycia mąki pszennej, sprawdźcie przepis na pierogi bezglutenowe ze szpinakiem i kurczakiem.

Czytaj także:

Komentarze