Czy to pierogi ruskie, czy to pierogi z serem, czy pierogi na słodko – niezależnie od ich rodzaju, ciasto na pierogi powinno być elastyczne i sprężyste. Tylko te cechy zapewnią później idealny końcowy efekt, czyli smak i perfekcyjny wygląd na talerzu.

Takie właściwości ciasta na pierogi są zasługą zaparzania maki pszennej za pomocą niemalże wrzątku. Stąd nasza uwaga do początkujących – uważajcie, by przy wyrabiania ciasta się nie poparzyć! Dodawajcie gorącą wodę do mąki powoli, nie przedłużając jednak ugniatania w nieskończoność.

Jednak nasze babcie nie ograniczały się jedynie do samej wody i mąki z dodatkiem szczypty soli. By ciasto idealnie odklejało się od stolnicy i nie rozgotowywało podczas gotowania, warto rozpuścić w gorącej wodzie nieco masła lub np. oleju. Ten dodatek poprawi także elastyczność wyrabianego ciasta. Nic, tylko nadziewać je przepysznymi farszami!

Przepis na ciasto do pierogów

Składniki:

  • 0,5 kg mąki pszennej
  • 250 ml gorącej wody
  • 1 łyżka masła
  • Szczypta soli

Przygotowanie ciasta na pierogi:

  1. Do szklanki nalejcie gorącej wody i rozpuśćcie w niej łyżkę masła.
  2. Mąkę można przesiać przez sitko na stolnicę.
  3. Dodajcie do mąki sól.
  4. Pośrodku kopczyka mąki zróbcie dziurkę i wlewajcie do niej po odrobinie wody z masłem, energicznie wyrabiając ciasto. Uważajcie, by się nie poparzyć!
  5. Ciasto parzone nie powinno być długo ugniatane, jak to jest w przypadku choćby ciasta drożdżowego.
  6. Wyrobione elastyczne i sprężyste ciasto na pierogi przykrywajcie ściereczką – mimo dodatku masła dalej dość szybko wysycha.
  7. Gotowe ciasto dzielcie na kawałki, wałkujcie na cienkie placki i nadziewajcie dowolnym farszem.
  8. Smacznego!

Jeśli chcecie przygotować pierogi bez użycia mąki pszennej, sprawdźcie przepis na pierogi bezglutenowe ze szpinakiem i kurczakiem.

Zobacz także: