Dodajcie to zamiast wody do ciasta na pierogi. Wyjdzie miękkie, delikatne i dużo smaczniejsze
Adobe Stock
Newsy

Dodajcie to zamiast wody do ciasta na pierogi. Wyjdzie miękkie, delikatne i dużo smaczniejsze

Macie dość twardego, ciężkiego ciasta na pierogi. Sama woda może nie wystarczyć. Oto tajemnica kulinarnego sukcesu.

Zastanawialiście się czasem nad tym, dlaczego jednym ciasto na pierogi wychodzi perfekcyjnie, a innym wręcz koszmarnie? Różnica w jakości jest wyczuwalna po jednym kęsie pieroga. Chodzi oczywiście o miękkość ciasta. Co zrobić, by nie było twarde i ciężkie?

Jak zrobić dobre ciasto na pierogi?

Oczywiście podstawą wyrabiania ciasta na pierogi jest wzięcie sobie do serca jednej rzeczy. Chodzi oczywiście o naturę pierogowego ciasta. Jest to jedyne w swoim rodzaju ciasto zaparzane wrzącą wodą. W pewnym stopniu proces jego wyrabiania przypomina… ciasto na ptysie.

Tak, to nie żart. Doświadczone gospodynie, fani pieczenia ciast i cukiernicy wiedzą, że ciasto ptysiowe również polega na zaparzaniu mąki.

W przypadku pieczenia karpatki w cieście ogromną rolę odgrywa jednak jeszcze tłuszcz. W pierogach nie ma na niego miejsca. Oczywiście ciasto na pierogi nie służy także do pieczenia, a do gotowania. Jak sprawić więc, by po wyłowieniu pierogów z wrzątku, móc cieszyć się miękkim i sprężystym ciastem?

Przejdźmy więc do pierogowego elementarza. Na pierwszej stronie takiego podręcznika musiałoby krzyczeć wielkimi literami jedno hasło: gorąca woda!

To właśnie gorący płyn powoduje odpowiednie zaparzenie mąki pszennej podczas wyrabiania ciasta. Bez tego ani rusz. Jeśli weźmiecie się za wyrabianie ciasta na pierogi z pomocą chłodnej, a nawet letniej wody, o sukcesie można zapomnieć.

Wyrabianie ciasta bez wrzątku jest przyjemniejsze, ale to właśnie letnia woda spowoduje, że pierogi będą twarde i niezbyt apetyczne. Trzeba więc wlać do szklanki nieco świeżo ugotowanej wody i zagniatać szybko elastyczne, nieco ciągnące się ciasto.

Zobacz także
Przepis na smaczne pierogi. Pierogi po wiejsku z kaszanką i cebulą

Przepis na smaczne pierogi. Pierogi po wiejsku z kaszanką i cebulą

Pierogi rozpadają się podczas gotowania? Dodajcie do ciasta tej maki

Pierogi rozpadają się podczas gotowania? Dodajcie do ciasta tej mąki

Czy można zrobić ciasto na pierogi na mleku?

Pierogi w przeciwieństwie do ciasta drożdżowego nie wymagają przesadnie długiego zagniatania. Wystarczy nadać im odpowiednią konsystencję i tyle.

Chcielibyście, by wasze ciasto na pierogi było jeszcze lżejsze, jeszcze bardziej miękkie i jeszcze smaczniejsze? Jest na to sposób. Chodzi tutaj o zaparzenie mąki nie tylko samą wodą, ale także i gorącym, świeżo podgrzanym mlekiem. Podczas zaparzania mąki na ciasto na pierogi zastosujcie proporcję 1:2 – na jedną część mleka, dajcie dwie części gorącej wody.

Pamiętajcie jeszcze o jednym – nie należy przesadzać z temperaturą płynów. Wszystko po to, by nie poparzyć się podczas zagniatania ciasta!

Jeszcze jeden szczegół na koniec. Podczas pracy przy stolnicy nie zapomnijcie o posoleniu ciasta. Samo solenie wody na gotowanie gotowych pierogów nie wystarczy.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA