Wszyscy wielbiciele mięsa na pewno zgodzą się, że najlepszy kawałek mięsa to taki, który jest soczysty w środku, ale na zewnątrz ma przypieczoną, pyszną skórkę. Taka różnica tekstur to prawdziwa uczta dla podniebienia.

Chrupiąca skórka nie powstaje jednak zazwyczaj sama. To prawdziwa sztuka, która wymaga umiejętności kulinarnych i wyczucia, ale też wiedzy! Mamy dla was 3 propozycje, dzięki którym przygotowywane mięso będzie zawsze przepysznie chrupiące z zewnątrz.

Jak powstaje chrupiąca skórka?

Skórka na mięsie to po prostu bardziej spieczona część, która zostaje poddana działaniu temperatury. Za przypiekanie wszystkich produktów spożywczych na skutek działania wysokiej temperatury jest odpowiedzialna reakcja Millarda. To reakcja chemiczna, która zachodzi na skutek połączenia cukrów z białkiem w wysokiej temperaturze.

Produkty tej reakcji odpowiadają za charakterystyczny smak przypieczonych wyrobów. To dzięki nim mamy skórkę od chleba i skórkę na pieczonym mięsie. To ten sam proces, który wykorzystuje się też przy wypalaniu kawy. Reakcji tej ulega też cukier przy karmelizacji – to dlatego cukier ze śmietanką mogą stworzyć aromatyczny kajmak czy toffee.

Zobacz także:

Jak zrobić chrupiącą skórkę na mięsie?

Już znacie ten proces, teraz musicie nauczyć się go odpowiednio kontrolować. Mięso, które jest źródłem białka, najlepiej połączyć z czymś, co dostarczy cukrów, by reakcja zaszła. Można to uczynić za pomocą kilku sposobów.

Dodawanie miodu do marynat

Wiecie na pewno, że dobrze jest zamarynować mięso przed upieczeniem. Dodajecie do marynaty miodu? Jeśli tego nie robicie, spróbujcie! Skórka pięknie się karmelizuje. Wykorzystajcie pomysł na dobrą marynatę do mięsa:

  • Olej lub oliwa z oliwek
  • Sok z cytryny
  • Łyżeczka miodu
  • Rozgnieciony ząbek czosnku
  • Rozmaryn
  • Papryka w proszku
  • Papryka chili
  • Majeranek
  • Oregano

Podlewanie mięsa ciemnym piwem

Podlanie mięsa ciemnym piwem to świetny sposób na osiągnięcie chrupiącej skórki! Ciemne piwo jest bogate w cukry, działa więc podobnie do miodu, a jednocześnie nadaje dodatkowego aromatu i zapewnia soczystość.

Posmarowanie mięsa stopionym masłem

Jeśli chcecie upiec mięso i upewnić się, że będzie miało dużo smaku, posmarujcie je odrobiną masła. Tłuszcz to nośnik smaku. Dzięki temu powierzchnia mięsa będzie bardziej równomiernie ogrzewana, a mięso wyjdzie soczyste i chrupiące. Sprawdzi się to szczególnie w przypadku indyka i kurczaka, które mają niską zawartość tłuszczu.