Jak zrobić aromatyczny i zdrowy rosół bez kostki rosołowej? Wystarczy poznać te sposoby
AdobeStock
Newsy

Jak zrobić aromatyczny i zdrowy rosół bez kostki rosołowej? Wystarczy poznać te sposoby

Smaczny rosół bez chemii? To możliwe! I tak proste, że będziecie się dziwili, jak mogliście wcześniej używać kostki rosołowej.

Część osób na pewno nie wyobraża sobie ugotowania rosołu bez użycia kostki rosołowej. Choć tego rodzaju produkty nie są zbyt zdrowe, niektórzy z przyzwyczajenia po prostu zawsze wrzucają kostkę do garnka, nie zastanawiając się dłużej nad tym, jaki jest jej wpływ na zdrowie. A przecież rosół można bardzo łatwo ugotować bez sztucznych dodatków w postaci kostki rosołowej! Poznajcie sposoby na ugotowanie idealnego bulionu bez ulepszaczy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy kostki rosołowe są zdrowe?

Lista składników popularnych kostek rosołowych niestety nie zachwyca. Składają się one głównie z soli oraz glutaminianu monosodowego, czyli wzmacniacza smaku. To głównie dzięki tej substancji rosół z dodatkiem kostki ma tak intensywny smak! Poza glutaminianem, w kostkach znajduje się kolejny wzmacniacz smaku, czyli inozynian oraz guanylan disodowy.

Zobacz także
Kwaśnica kontra kapuśniak. Czym się różnią? To bardzo znaczące

Wiecie, czym różni się kwaśnica od kapuśniaku? Różnica w smaku jest kolosalna

czy moczyć mięso do rosołu

Czy mięso na rosół powinno się wcześniej moczyć w zimnej wodzie? Większość kucharzy mówi, że…

Jak zrobić smaczny rosół bez kostki rosołowej?

Jeżeli zależy wam na waszym zdrowiu oraz waszych bliskich, warto nauczyć się robić rosół bez dodatku sztucznych polepszaczy. Sprawdźcie, co odpowiada za głęboki smak rosołu:

  • Czas gotowania – niezależnie od tego ilu składników byście nie użyli, jeżeli rosół będzie się gotował zbyt krótko, to jego kolor będzie blady, a smak bardzo delikatny. Prawdziwy, esencjonalny rosół osiąga się po co najmniej dwóch godzinach gotowania, choć niektórzy gotują go jeszcze dłużej! Najlepiej jednak nie przekraczać 3-4 godzin.
  • Mięso – dobrze jest wybrać mięso jak najlepszej jakości, czyli nie z supermarketu, a od sprawdzonego dostawcy. Polecamy użyć do rosołu skrzydełek z kurczaka, uda z kaczki, żeberek wołowych i szyi indyczej.
  • Szumowiny – na pewno większość z was usuwa szumowiny w trakcie gotowania rosołu. A to błąd! Szumowiny to nic innego jak białko z mięsa, które ścina się pod wpływem wysokiej temperatury. Zamiast wyławiać szumowiny, posypcie je solą. Dzięki temu opadną na dno garnka i w zupie pozostaną wszystkie wartości odżywcze pochodzące z mięsa.
  • Pokrojone warzywa – warto pokroić warzywa przed włożeniem ich do garnka na rosół. Zupa będzie wówczas smakowała o wiele intensywniej!

Czytaj także:

rosół na kościach przepis
Flickr
Newsy
Rosół gotujecie na kurczaku albo wołowinie? Lepiej zróbcie go w ten sposób, a zupa zyska nieziemski smak 
Jak zrobić bulion o głębokim smaku i wspaniałych właściwościach zdrowotnych? Trzeba go zrobić według starej receptury!

Dziś większość z nas, aby ułatwić sobie życie korzysta z gotowych rozwiązań. Najpopularniejszym z nich jest używanie kostki rosołowej – nadaje zupie aromatu i poprawia jej smak. Jednak kiedyś ludzie też gotowali rosół, i to bez takich dodatków. Jak sobie wtedy radzili? Odpowiedź jest bardzo prosta! Gotowali prawdziwy bulion na kościach. Dlaczego warto gotować rosół na kościach? Wywar z kości ma szereg prozdrowotnych właściwości. Z tego powodu bywa nazywany „zupą mocy”. Wielogodzinne gotowanie kości wydobywa z nich wysokie ilości magnezu, fosforu, wapnia i potasu. Ponadto wywar jest bogaty w elastynę, kolagen oraz inne substancje wchodzące w skład popularnych suplementów na stawy. Osoby borykające się z artretyzmem i innymi chorobami stawów szczególnie powinny regularnie spożywać rosół gotowany na kościach. Kolagen wpłynie też bardzo pozytywnie na stan cery i paznokci. Ujędrnia skórę, spłyca zmarszczki i spowalnia procesy starzeniowe. Przepis na rosół gotowany na kościach Do przygotowania takiego esencjonalnego rosołu potrzebne wam będą poniższe składniki: 2 kilogramy kości szpikowych, pokrytych mięsem 1 kg żeberek wołowych, chrząstek, nóżek lub dowolnego, ulubionego mięsa 3 pietruszki 2 marchewki 1 cebula Ćwierć selera Fenkuł Pęczek kopru 1 łyżka białego octu winnego Liść laurowy Ziele angielskie Kurkuma Gałka muszkatołowa Sól Pieprz Przygotowanie Obmyjcie mięso i kości i umieśćcie w dużym garnku. Dodajcie przyprawy, zalejcie kości zimną wodą i wstawcie do gotowania. Od momentu zagotowania zawartość garnka powinna gotować się przynajmniej 3 godziny na małym ogniu. Tak naprawdę im dłużej, tym lepiej, dlatego, jeśli macie dużo czasu lepiej gotować wywar nawet przez 8-12 godzin! W...

Szumowiny na rosole
Gotujmy.pl/BozenaMatuszczyk
Newsy
Co zrobić, żeby szumowiny w rosole same opadły na dno garnka? Znamy niezawodny trik
Rosół to prawdziwa klasyka wśród polskich zup. Niestety, można go popsuć w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że wrzucicie kupną kostkę bulionową albo dodacie Vegety, a wasz rosół z domowego zmieni się w sztuczny wywar...

Polacy lubią rosół bez względu na okazję. Ta aromatyczna zupa ma również właściwości lecznicze. Smakuje niejadkom, syci i można ją podawać bliskim przy każdej okazji. Lecznicze właściwości rosołu  Rosół to popisowe danie polskiej kuchni. Tak powszechne, że ciężko uwierzyć, iż zna je cały świat. Ponadto, rosół jest nie tylko pożywieniem, ale może także leczyć. Tradycyjnie jest podawany przy przeziębieniu i osłabieniu. Może być również pomocny w stanach zapalnych, chorobach jelit, przy słabych kościach i stawach, a nawet działać odżywczo na skórę. Rosół jest tak mocno zakorzeniony w polskiej kuchni, że może się wydawać, iż nie znajdziemy go w żadnej innej. Jest to jednak mylne przekonanie. Rosół w różnych odsłonach można spotkać w wielu regionach świata. Azjatycki ramen czy amerykańska chicken soup with noodles to nic innego, jak znany Polakom rosół ze światowym rodowodem. Jak zrobić rosół idealny? Jeśli chcecie odtworzyć smak dzieciństwa z domu babci, musicie pamiętać o kilku ważnych zasadach. Domowy rosół musi być przygotowany z kury wiejskiej, kupionej na targu lub otrzymanej w prezencie od rodziny ze wsi. Drób pochodzący z fermy najczęściej się do niego nie nadaje.  Podstawową zasadą gotowania rosołu jest to, by mięso wkładać na początku do zimnej wody i gotować na małym ogniu. Jeśli się tego nie uczyni i mięso zostanie włożone do wrzątku, jego białko się szybko zetnie i nie odda ono całego smaku wywarowi, który w zasadzie jest jego podstawą. Rosół nie lubi pośpiechu, wypada uzbroić się w cierpliwość.  Najpyszniejszy rosół jest oczywiście z makaronem domowym, ale można go również podawać z kluskami francuskimi, zapiekaną kaszą manną, lub po prostu z ziemniakami. W...

rosół
gotujmy.pl/aneta8185
Newsy
Jaką wodą zalewacie mięso na rosół? Zimną czy wrzącą? 1 błąd zepsuje smak zupy 
Gotowanie rosołu nie jest bardzo trudne, jednak sekret tkwi w odpowiednim jego przygotowaniu - dzięki temu będzie zawiesisty i aromatyczny.

Podobno rosół jest bardzo trudno zepsuć. W końcu to jedna z najprostszych zup, jakie można ugotować! Nie wymaga wcześniejszych przygotowań ani specjalnych składników. Wystarczy kupić porcję rosołową dostępną w każdym sklepie mięsnym i warzywa. Z tym również nie ma problemu, ponieważ większość warzywniaków sprzedaje gotową włoszczyznę do rosołu. Następnie wszystkie składniki trzeba wrzucić do garnka, zalać wodą, zagotować, gotować przez minimum godzinę i gotowe. Ale i tu można sporo rzeczy zepsuć! Wiecie, czym i kiedy doprawić rosół? Kiedy wyciągnąć z niego warzywa? A jaką wodą go zalewacie – zimną, czy gorącą? Wszystkie te kwestie mają ogromne znaczenie, jeżeli chcecie ugotować smaczny rosół. Najczęstsze błędy przy gotowaniu rosołu Solenie rosołu na początku – wrzucacie do garnka warzywa, mięso i od razu solicie? Wielki błąd! Zupa jest najbardziej aromatyczna wówczas, gdy posolicie ją dopiero pod koniec gotowania. Warzywa gotowane bez dodatku soli uwalniają cały swój smak i aromat, dzięki czemu rosół jest o wiele smaczniejszy. Soląc go już na początku uniemożliwicie ten proces, a w efekcie bulion będzie mdły. Oszczędność – rosół to zupa, na której zdecydowanie nie wolno oszczędzać! Jeżeli wasz bulion ma bardzo delikatny kolor i ledwo wyczuwalny smak, to na pewno daliście za mało mięsa i warzyw. Mało tłuszczu – odcinacie z porcji rosołowej skórę i tłuszcz? Nie należy tego robić. Tłuszcz sprawia, że zupa ma znacznie bardziej wyrazisty smak i aromat. Jaką wodą należy zalewać rosół? Pewnie uczono was, że rosół zalewa się tylko i wyłącznie zimną wodą. Okazuje się jednak, że można go zalać wrzątkiem, ale będzie się to liczyło z pewnymi konsekwencjami. Są bowiem dwie szkoły gotowania...

Rosół
Eska/gotujmy.pl
Newsy
Ten sekretny składnik sprawi, że rosół będzie klarowny i dłużej zachowa świeżość. Mało kto o tym wie!
Być może będziecie zaskoczeni. Czy ktoś dodawał już do swojej złocistej zupy ten nietypowy składnik? Efekty będą zdumiewające. Tak klarownego rosołu nie uzyskacie w żaden inny sposób.

Co gospodyni domowa, to nieco inna receptura na rosół. Niektóre dodają na koniec świeżą pietruszkę, inne lubią poczuć w zupie nieco lubczyku. Są osoby, które dorzucają do rosołu także inne zioła, także te mniej znane i popularne jak choćby bluszczyk kurdybanek. O jego prozdrowotnych zaletach pisaliśmy w tym artykule.  Z czego składa się standardowy przepis na rosół? Stałym elementem w naszych zupach jest za to oczywiście: Makaron (najlepiej domowej roboty ) Nieodzowna mięsna podstawa do bulionu (najbardziej odpowiednie będzie mięso zagrodowego kurczaka ) Warzywa (włoszczyzna, czyli marchew, seler, pietruszka itd.). Co tu dużo mówić - przepis na rosół nie wydaje się specjalnie skomplikowany. W większości polskich domów, niedziela nie będzie prawdziwą niedzielą bez rosołu.  Jeżeli zupy z obiadu zostanie nieco za dużo, gospodynie domowe mają na to swoje sposoby. Zwykle wystarczy koncentrat pomidorowy i pomidorówka na poniedziałek gotowa! Są jednak metody, dzięki którym rosół zachowa swój charakterystyczny świeży smak na dłużej. Dlaczego do rosołu warto dodać spirytus? Tym tajemniczym składnikiem, który śmiało można dodać do rosołu jest łyżka spirytusu . Co takiego? Tak jest, zgadza się, to nie są żarty. I wcale nie chodzi o przepis na „zupę z prądem” czy „z wkładką”! Alkohol nie będzie wyczuwalny w smaku, sprawi za to, że wasz wywar będzie jasny i klarowny – jak z obrazka. Ponadto, jako się rzekło, na następny dzień znów będzie smakował świeżo i smacznie. Podczas gotowania rosołu warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Często zapomina się o tym, że rosół może być zbyt rozwodniony. Jeżeli na małą ilość mięsa i włoszczyzny przypadnie zbyt dużo wody, możemy zapomnieć o...