Jak zdezynfekować szczoteczkę do zębów? Wystarczy produkt z waszej kuchni i kilka chwil
własne
Newsy

Jak zdezynfekować szczoteczkę do zębów? Wystarczy produkt z waszej kuchni i kilka chwil

Regularne mycie i nitkowanie zębów to droga do pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu. Podczas tej drogi, często zapomina się o właściwym dbaniu o szczoteczkę do zębów. Okazuje się, że dezynfekcja tego narzędzia jest ogromnie ważna, a zajmuje zaledwie kilka chwil. 

Na szczoteczkach do zębów gromadzą się różnego rodzaju drobnoustroje, które każdego dnia wkładacie sobie ponownie do ust. Słuszne częste korzystanie ze szczoteczki, jednak bez jej właściwego oczyszczania, sprawia, że staje się ona siedliskiem bakterii. Dlatego warto ją regularnie dezynfekować. Z pomocą przyjdzie wam produkt z kuchennej szafki. 

Jak często powinno się wymieniać szczoteczkę do zębów? 

Często zapomina się o tym, że szczoteczka nie jest kupiona raz na zawsze. Szczoteczkę lub samą jej główkę (w urządzeniach elektrycznych) powinniście wymieniać maksymalnie co 3 miesiące. Niektórzy dentyści zalecają nawet, aby robić to, co 6 tygodni. 

Wszystko dlatego, że włosie się zużywa i nie pełni należycie swej roli, co więcej staje się także siedliskiem różnych bakterii. Jeżeli jednak zadbacie odpowiednio o swoje szczoteczki, z pewnością nie będziecie musieli ich wymieniać co kilka tygodni. Właściwe czyszczenie i dezynfekcja tego narzędzia wydłużają jego żywotność. 

Zobacz także
Ta przyprawa wybiela zęby. Użyjcie jej zamiast chemicznego wybielacza, który może powodować podrażnienie

Tą przyprawą wybielicie zęby. Użyjcie jej zamiast chemicznego wybielacza, który może podrażniać

Tani i skuteczny sposób na wyczyszczenie kuchenki gazowej. Zagotujcie wodę z octem i zróbcie 1 rzecz

Tani i skuteczny sposób na wyczyszczenie kuchenki gazowej. Zagotujcie wodę z octem i zróbcie tę 1 rzecz

Jak zdezynfekować szczoteczkę do zębów? 

Samo wypłukanie szczoteczki pod bieżącą wodą nie wystarczy, by pozbyć się z niej bakterii i zanieczyszczeń. Ważne jest również regularne i dokładne czyszczenie kubeczków, etui i osłonek na włosie. 

Jednym ze sposobów na likwidację zanieczyszczeń na szczoteczce jest jej wyparzenie. Warto raz w tygodniu dokładnie wyparzyć jej włosie we wrzątku, a dodatkowo umyć kubeczek (płynem do naczyń lub mydłem). 

Aby jeszcze skuteczniej usunąć ze szczoteczki wszystkie bakterie, możecie zdezynfekować ją przy pomocy produktu, który znajdziecie w każdej szafce kuchennej. Mowa o sodzie oczyszczonej, która ma znakomite właściwości odświeżające. 

Jak przygotować płyn dezynfekujący na bazie sody oczyszczonej? 

Składniki:  

  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej 

  • 1 szklanka ciepłej wody 

Sposób przygotowania: 

  1. Wsypcie łyżeczkę sody do szklanki ciepłej wody i dokładnie wymieszajcie.  

  1. W powstałym płynie zanurzcie szczoteczkę i odczekajcie kilka minut.  

  1. Po upływie tego czasu polejcie włosie gorącą wodą. 

  1. Teraz wasza szczoteczka jest wolna od zarazków i gotowa do użycia. 

Źródło: stylzycia.radozet.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Domowy sposób na kamień na zębach. Produkt z waszej kuchni rozprawi się z nim na dobre
Adobe Stock
Newsy
Domowy sposób na kamień na zębach. Produkt z waszej kuchni rozprawi się z nim na dobre
Biały uśmiech powinien być wizytówką każdej zadbanej osoby. Jednakże palenie papierosów, kawa, herbata, resztki pokarmu powodują powstawanie kamienia nazębnego. Jak się go pozbyć w domowych warunkach? 

Kamień nazębny potrafi popsuć nawet najpiękniejszy uśmiech. A każdy z was przecież chce się uśmiechać i rozmawiać swobodnie, bez zastanawiania się, czy widać niedoskonałości na zębach.   Czym jest kamień nazębny i w jaki sposób powstaje? Kamień nazębny jest niczym innym jak zmineralizowaną płytką nazębną, którą tworzą resztki pożywienia zmieszane ze śliną. Płytka taka zaczyna odkładać się na po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego mycia zębów i zalega najczęściej w miejscach, do których trudno dotrzeć szczoteczką.    Zazwyczaj kamień zajmuje najgłębiej osadzone zęby, a także przestrzenie między nimi oraz przy dziąsłach po wewnętrznej stronie łuku zębowego. Z pomocą w jego usuwaniu przyjdzie wam produkt, który z pewnością macie w szafce kuchennej.  Jakie zastosowania ma soda oczyszczona?  Soda oczyszczona jest powszechnie dostępna i bardzo tania. Jej cena nie przekracza kilkudziesięciu groszy. Jest substancją o zasadowym odczynie, jednak wykazuje lekko żrące działanie.   Ma szereg zastosowań w gospodarstwie domowym, jak również w ogrodzie. Od kulinarnych, przez kosmetyczne, aż po te związane z nawożeniem roślin.   Wielu z was wie zapewne o tym jak świetnie i szybko czyści i odkamienia sprzęty kuchenne. Czy poradzi sobie również z odkamienieniem zębów? Oczywiście, że tak.  Domowy sposób na usunięcie się kamienia nazębnego  Składniki:  1 łyżka sody oczyszczonej  1 łyżeczka soli  0,5 filiżanki ciepłej wody (przegotowanej)   0,5 filiżanki wody utlenionej (maksymalnie 3%)  szczoteczka do zębów   wykałaczka  Sposób przygotowania i użycia:  Sodę oczyszczoną i sól połączcie ze sobą w...

Dezynfekcja gąbki w kilka minut. Sok z tego owocu to prawdziwy zabójca bakterii
Flickr/własne
Newsy
Dezynfekcja gąbki w kilka minut. Sok z tego owocu to prawdziwy zabójca bakterii
Gąbka kuchenna jest nieodzowna w każdej kuchni. Nieczyszczona, staje się jednak siedliskiem szkodliwych mikroorganizmów. Warto czyścić ją regularnie, wykorzystując do tego pewien popularny owoc.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że gąbka kuchenna wymaga regularnej wymiany i systematycznego dezynfekowania. W przeciwnym razie zamienia się w groźne dla zdrowia siedlisko bakterii. To samo zresztą dotyczy różnego rodzaju szczoteczek i ściereczek wykorzystywanych w kuchni.  Dlaczego należy wymieniać i czyścić gąbkę kuchenną?  Wilgoć i drobne pęknięcia sprawiają, że gąbka staje się przyjaznym terytorium dla bakterii, takich jak: E.coli, Salmonella czy Campylobacter. Wymienione drobnoustroje bardzo lubią gnieździć się na tego rodzaju powierzchniach i łatwo rozmnażają się w wilgotnym środowisku. Co więcej, nie można ich wziąć na przeczekanie, gdyż mogą tam przeżyć nawet do 2 tygodni.  Podczas użycia gąbki, wiele z tych bakterii może rozprzestrzeniać się na wasze naczynia, zwiększając ryzyko infekcji układu pokarmowego. Na szczęście wystarczy regularnie ją wymieniać i dbać o jej czystość.  Czyszczenie i dezynfekcja sokiem z cytryny  Pamiętajcie, że oprócz dezynfekcji należy wymieniać gąbkę przynajmniej dwa razy w miesiącu. Niech nie zwiedzie was jej pozornie „jeszcze przyzwoity” wygląd. W środku zazwyczaj aż roi się od bakterii.   Jest wiele różnych sposobów na dezynfekcję zmywaka kuchennego. Dziś przedstawiamy jeden z domowych patentów, który pozwoli wam wykorzystać owoc znajdujący się niemal w każdym domu - cytrynę. Jeśli nawet niedawno zmieniona gąbka wydziela nieprzyjemny zapach i jest lekko zanieczyszczona – możecie śmiało skorzystać właśnie z tej metody. Sok z cytryny to naturalny środek antybakteryjny, który dodatkowo intensywnie i przyjemnie pachnie.  Jak zatem odkazić gąbkę sokiem z tego owocu?  Wyciśnijcie sok...

Jak czyścić kratkę wentylacyjną w kuchni? Sprytne triki
Adobe Stock
Newsy
Jak czyścić kratkę wentylacyjną w kuchni? Sprytne triki
Kratki wentylacyjne odpowiadają za właściwy przepływ powietrza i usuwanie przykrych zapachów, a także nadmiaru wilgoci. Niestety bardzo szybko gromadzą zanieczyszczenia…

Kratki wentylacyjne szybko stają się siedliskiem brudu, bakterii i zalegającego tłuszczu – zwłaszcza te, znajdujące się w kuchni albo np. w środku okapu. Nadmiar tych zanieczyszczeń może prowadzić do rozwoju pleśni czy grzybów, które nie są obojętne dla zdrowia. Jak więc szybko i dokładnie wyczyścić kratki wentylacyjne w kuchni? Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną? Kratki wentylacyjne mają za zadanie oczyścić powietrze z nadmiaru pary wodnej, spalin, a także kurzu czy roztoczy. Kratki znajdują się w pomieszczeniach, w których gromadzi się najwięcej wilgoci i zanieczyszczeń powietrza, czyli w kuchniach, łazienkach czy piwnicach. Nieregularne czyszczenie kratki wentylacyjnej może szybko negatywnie wpłynąć na wasze zdrowie – a zwłaszcza drogi oddechowe! Jak więc dokładnie umyć tę trudno dostępną część kuchni? Mycie kratki wentylacyjnej Kratki wentylacyjne są najczęściej plastikowe, dlatego nie są one szczególnie trudne w czyszczeniu – jeśli robi się to regularnie. Przed myciem należy zdjąć kratkę ze ściany i wypłukać ją w wodzie z mydłem lub płynem do naczyń – nie należy jednak wkładać jej do zmywarki! Może się zniekształcić pod wpływem gorącej wody. Gdy pierwsze zanieczyszczenia zostaną już spłukane, można przejść do walki z bardziej uporczywym brudem – najczęściej jest to nagromadzony, zastygnięty tłuszcz. Przestrzenie pomiędzy „szczebelkami” kratki można czyścić z pomocą patyczków higienicznych. Co najlepiej rozpuści stary tłuszcz? Płyn do mycia naczyń zmieszany z octem i sodą oczyszczoną. Jeśli zabrudzenia są szczególnie oporne – można nanieść na kratkę mieszankę z powyższych składników i pozostawić na 15-30 minut, a następnie zmyć z pomocą ciepłej wody i mydła. Jeśli ten sposób nie pomoże, można...

Nie możecie doczyścić palników kuchennych? Po tym produkcie będą lśnić jak srebro
własne
Newsy
Nie możecie doczyścić palników kuchennych? Po tym produkcie będą lśnić jak srebro
Posiadacze kuchenek gazowych często narzekają, że ciężko je doczyścić. Mają tu na myśli głównie palniki, z których ze względu na ich budowę trudno usunąć tłuszcz i brud. To jednak przeszłość. Dzięki temu produktowi spożywczemu będą teraz idealnie czyste. 

Palniki kuchenne nie należą do najprostszych w czyszczeniu. Brud wchodzi w ich zakamarki, co więcej po tłuszczu pozostają plamy, które trudno jest usunąć chemicznymi środkami. Regularne czyszczenie jest w tym wypadku koniecznością, jak również odpowiedni detergent. Najlepiej, by był jak najbardziej naturalny i bezpieczny dla zdrowia - w końcu to kuchenka.  Soda oczyszczona i jej właściwości czyszczące  Ten biały proszek powszechnie stosowany jest w kuchni, w domu i w ogrodzie. Jego właściwości czyszczące zauważyły gospodynie domowe już dawno temu. Świetnie usuwa tłuste plamy i doczyszcza nawet mocno zabrudzone miejsca. Rozprawia się z osadem z twardej wody, wzmacnia proces prania i niweluje żółte przebarwienia na białych tkaninach. Potrafi również neutralizować nieprzyjemne zapachy, np. te, które pojawiają się w lodówce.  Jest całkowicie bezpieczny, dlatego chętnie wykorzystuje się jego właściwości czyszczące w domach, w których przebywają małe dzieci, a także tam, gdzie chce się ograniczyć używanie chemii gospodarczej.  Jak wyczyścić palniki kuchenne za pomocą sody?  Aby dokładnie wyczyścić palniki kuchenne, musicie je najpierw namoczyć. W związku z tym powinniście je zdjąć z kuchenki i włożyć do miski. Zalejcie je gorącą wodą, aż będą całkowicie zakryte i wsypcie łyżkę sody. W tym momencie woda w misce powinna się zacząć pienić. To oznaka, że wszystko przebiega zgodnie z planem.   Gdy piana opadnie, możecie przystąpić do drugiej części czyszczenia, a mianowicie szorowania. W tym celu przyda się wam gąbka i pasta. Może to być zwykła pasta do zębów lub pasta sodowo-mydlana, którą przygotujecie w kilka chwil.  Przepis na pastę z sody oczyszczonej i szarego mydła  Składniki:  100 ml gorącej wody  75 g sody...