Przygotowujecie na święta bigos? Zróbcie go już teraz i zamroźcie go, aby odgrzać go w święta. Dlaczego warto jest to zrobić?

Dlaczego warto zamrozić na święta bigos?

Wiele osób twierdzi, że im bigos jest jak wino. Im starszy, tym lepiej smakuje. I rzeczywiście, jest w tym dużo prawdy. Dotyczy to nie tylko długo gotowanego bigosu, ale też bigosu, który został po ugotowaniu zamrożony.

Kiedyś taki bigos wystawiano w garnku na mróz, aby tam zamarzł i dopiero późnej przynoszono go do domu, odmrażano i zjadano. To właśnie dzięki temu odkryto, że zamrażanie i ponowne poddanie bigosu obróbce cieplnej, wydobywa z niego prawdziwy i bogaty smak.

Jak zamrozić bigos na święta?

Jeśli planujecie zamrozić na święta bigos, przełóżcie gotowe danie do plastikowych pojemników lub do specjalnych woreczków przeznaczonych do zamrażania. Pod żadnym pozorem nie popełniajcie jednego błędu. Chodzi o mrożenie bigosu (czy też innych dań) w słojach lub innych szklanych pojemnikach.

Zobacz także:

Dlaczego? Ponieważ wszystkie dania, które zostaną poddane działaniu niskiej temperatury (czyli takiej, jaka panuje przy zamrażaniu), rozszerzają swoją objętość. W sytuacji, w której wypełnimy słoik płynną zawartością aż po brzegi, jedzenie rozsadzi go od środka.

Poprawnie zamrożony bigos możemy przechowywać nawet przez okres sześciu miesięcy.

Jak prawidłowo rozmrozić bigos?

Rozmrażanie bigosu jest bardzo proste. Na początku powinniśmy rozmrażać go w lodówce przez 24 godziny a następnie zagotować. 

Jeśli więc planujecie podać na pierwszy dzień świąt bigos, wstawcie go do lodówki dzień wcześniej i najpierw powoli go rozmroźcie. Następnie powolutku rozmrażajcie bigos, aż uzyskacie odpowiednią temperaturę dania. Taki bigos najlepiej komponuje się z pajdą świeżego chleba.

Oto nasze wskazówki, jak najlepiej rozmrozić bigos krok o kroku:

  • Po postawieniu bigosu na kuchence, dodajcie do niego 100 ml wody, wina, cydru lub piwa.
  • Przykryjcie garnek pokrywką i powoli podgrzewajcie bigos na niewielkim ogniu.
  • Od czasu do czasu zamieszajcie bigos.
  • Gdy danie zacznie skwierczeć, będzie gotowe do jedzenia. 

Źródło: beszamel.se.pl