Kiedy nadchodzą nieco chłodniejsze dni, domownicy mają ochotę na bardziej sycące zupy. Niezależnie od tego, czy są one jedynie częścią obiadu, czy całym i jedynym daniem. Zbyt rzadka, wodnista zupa nie znajdzie wówczas uznania w ich oczach. 

Jakie są tradycyjne sposoby zagęszczania zup?

Każda pani domu ma swój przetestowany sposób na poprawienie gęstości tego posiłku. Zapewne jest to jedna z tradycyjnych metod:

  • Najbardziej popularnym sposobem jest dodanie do zupy rozrobionej w wodzie mąki.  

  • Można też zagęścić ją przy użyciu zasmażki. Zasmażka to też mąka, ale przygotowana na bazie masła. 

  • Dodanie gęstej śmietany sprawi, że zupa nie tylko zyska na gęstości, ale i na smaku. 

  • Żółtko to również dobry sposób na poprawę konsystencji. Trzeba jednak pamiętać, że po jego dodaniu zupy nie można już gotować. 

  • Ugotowane i rozgniecione warzywa, jak również kasze i płatki owsiane wspaniale nadają się do tego zadania. Te sposoby są nie tylko skuteczne, ale i bardzo zdrowe. 

Jak zagęścić zupę przy pomocy serów? 

Zobacz także:

Robicie pożywną zupę i… wychodzi zbyt rzadka. Zdarza się to każdemu. Jest na to sposób, który nie tylko podniesie jej wartość odżywczą, ale również podbije smak i sprawi, że będzie aksamitna i kremowa. 

To bardzo prosta i jakże smaczna metoda zagęszczenia zup. Doskonale sprawdzi się tutaj serek mascarpone jako dodatek do delikatnych zup o kremowej konsystencji, a także serki topione, które nie tylko zagęszczą waszą zupę, ale podniosą jej walory smakowe. 

W przypadku tych dwóch rodzajów sera postępujecie podobnie jak ze śmietaną. Do osobnego naczynia, np. kubka, wlejcie kilka łyżek zupy, lekko ostudźcie i dodajcie trochę sera. Wszystko dokładnie wymieszajcie, aby powstała jednolita, gładka konsystencja. Następnie ponownie wlejcie do garnka z zupą, ciągle mieszając. Zupy zagęszczonej serem nie powinno się już gotować. 

Ser topiony dobrze sprawdzi się jako dodatek do zupy z pora, pieczarkowej i kremu z brokuła, a mascarpone z pewnością wzbogaci smak zupy rybnej z pieczonym łososiem i kremu z pomidorów. 

Źródło: aniamaluje.com, winiary.pl