Na przestrzeni lat zmieniają się zasady zachowania przy stole. Kiedyś mówiło się o dobrze ułożonych dzieciach, gdy te potrafiły jeść widelcem i nożem. Nawet podczas mniej oficjalnych uroczystości, od tego jak biesiadnicy zachowywali się podczas posiłku, zależało czy zostaną uznani za okrzesanych, dobrze wychowanych, kulturalnych ludzi.

Czemu służy savoir-vivre?

Savoir-vivre to francuskie wyrażenie, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „znajomość życia”. To inaczej dobre maniery, które nie tylko dotyczą zachowania przy stole, ale mają szersze znaczenie związane z zachowaniem w towarzystwie. Obejmują:

  • Sposób zachowania w szczególnych sytuacjach
  • Formy towarzyskie używane w miejscu pracy, w rodzinie na przyjęciach
  • Przyjęte sposoby komunikacji. Wcześniej np. w korespondencji listownej, dziś telefonicznej i mailowej.
  • Nakrywanie i podawania do stołu, a także posługiwania się sztućcami, sposób jedzenia i picia
  • Wygląd, sposób ubrania się, stosowny do okoliczności tzw. dress code

Choć na przestrzeni lat etykieta towarzyska bardzo zmieniła się i dziś zasady nie są tak sztywne jak kiedyś, to mimo wszystko nadal wyznaczają normy zachowania, pokazują jak postępować, aby nie urażać swoim ubiorem, stosunkiem do innych czy sposobem jedzenia, pozostałych uczestników spotkania.

Dobre maniery i znajomość zasad panujących wdanym środowisku są nadal bardzo ważne w dyplomacji czy stosunkach biznesowych. W życiu codziennym jednak nadal staramy się ubierać stosownie do okoliczności, nie siorbać podczas picia, nie mlaskać podczas jedzenia, nie trzymać łokci na stole.

Zobacz także:

Jak nie zachowywać się podczas posiłku?

Gdy siadacie do stołu, nawet gdy nie są to oficjalne wydarzenia, warto pamiętać o dwóch zasadach:

  • Nie należy wstawać od stołu, gdy pozostali biesiadnicy jeszcze jedzą. To niegrzeczne tak samo, jak zbieranie naczyń ze stołu w czasie, gdy niektórzy nie skończyli jeszcze posiłku. Możliwe są oczywiście sytuacje gdy zebrani wokół stołu skończyli jeść, ale siedzą jeszcze i rozmawiają. W takiej sytuacji niektórzy, szczególnie młodsi domownicy, mogą się już oddalić. Całkowicie uzasadnione jest wstanie na chwilę od stołu  i powrót po załatwieniu sprawy, jednak zakończenie jedzenia i opuszczenie jadalni gdy posiłek jeszcze trwa, nie powinno mieć miejsca
  • Niegrzeczne także jest odbieranie telefonu i prowadzenie rozmowy przy stole. Pisanie SMS-ów czy zerkanie na telefon. Siadając do stołu należy wyciszyć telefon. Jednak gdy zadzwoni i musicie odebrać, należy przeprosić współbiesiadników, wstać i odebrać w innym pomieszczeniu. Taką rozmowę należy szybko zakończyć i niezwłocznie wrócić do stołu.

Źródło: onet.pl, wikipedia.pl