stół wielkanocny
Adobe Stock
Newsy

Jak zachować bezpieczeństwo przy wielkanocnym stole? 1 czynność stanowi szczególne zagrożenie. Unikajcie jej

Święta wielkanocne już za dwa tygodnie, a trzecia fala pandemii trwa w najlepsze. Wiele osób jednak zdecyduje się na obchodzenie Wielkanocy choćby w kameralnym, rodzinnym gronie. Mimo wszystko, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności oraz zasad bezpieczeństwa.

Wielkanoc to najważniejsze święta dla chrześcijan. Obchodzą oni wówczas Zmartwychwstanie Chrystusa. Dla wielu osób jest to również okazja do rodzinnych spotkań, rozmów czy biesiadowania. Jednak obecny okres nie sprzyja temu ze względu na panującą pandemię. Rządzący zwracają się do społeczności z prośbą o zachowanie ostrożności oraz umiaru.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Trzecia fala pandemii

Zgodnie z przewidywaniami, w Polsce aktualnie rozwija się trzecia już fala koronawirusa. Mimo dynamicznie wprowadzanych obostrzeń, wirus rozprzestrzenia się dosyć ekspresowo. Zwalniane obostrzenia na początku lutego, w szybkim tempie powróciły do łask. Rząd wraz z rozwojem tego czynnika w poszczególnych regionach, wprowadził na nich ponownie surowe zasady. Pomimo szybkiej i konsekwentnej reakcji, koronawirus zbiera żniwo w postaci ogromnej liczby zakażeń. Szczyt tej fali jest przewidywany na koniec marca, początek kwietnia. Wskazuje to, że przypada na święta wielkanocne.

Obecnie obowiązujące obostrzenia

Wraz z gwałtownym wzrostem zakażeń, rząd, by zahamować rozwój wirusa, postanowił ponownie wprowadzić na terenie całego kraju obostrzenia. Będą one obowiązywać od 20 marca do 9 kwietnia, łącznie z Wielkanocą. Rządzący podjęli decyzję o zamknięciu takich miejsc jak:

  • galerie handlowe,
  • kina,
  • teatry,
  • muzea,
  • siłownie,
  • obiekty sportowe,
  • baseny, 
  • stoki narciarskie,
  • czy hotele.

Te zasady mają skłonić ludzi do unikania skupisk, a w konsekwencji - spowolnić rozwój koronawirusa. 

Zasady obchodzenia Wielkanocy 

Aktualnie wprowadzone obostrzenia będą również obowiązywać w okresie wielkanocnym. Wiążę się to z pewnymi zasadami, jakie należy zachować w danym czasie. W organizowanych spotkaniach w domu, oprócz domowników, może przebywać dodatkowo pięć innych osób, co zdecydowanie ogranicza wielkie, rodzinne świętowanie. Poza tym udział w mszach świętych będzie utrudniony, gdyż na 15 mkw, może przebywać jedynie jedna osoba. Tegoroczne święta wielkanocne, mimo nadziei, zostaną spędzone w podobnym duchu, co poprzednie. 

Niewskazane działania podczas świąt 

Każde święta kojarzą się w głównej mierze z ciepłą, rodzinną atmosferą. Obecne czasy skłaniają do większej integracji, jednak nie jest to niestety wskazane ze względu na rozprzestrzeniającego się wirusa. Rządzący zwracają się z uprzejmą prośbą do rodaków o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz zdrowego rozsądku.

Apelują o zachowanie umiarkowanej liczby osób w domach, unikanie w tym okresie kościołów lub zachowanie bezpiecznego dystansu od innych. Podczas świątecznego śniadania wielkanocnego, zaleca się unikanie przytulania czy całusów podczas składania życzeń przy dzieleniu się jajkiem. Takie zbliżenia mogą zdecydowanie doprowadzić do masowych zakażeń.
 

Komentarze