Sezon na przetwory w pełni - właśnie teraz w ogródkach dojrzewają owoce i warzywa, które latem zamykamy w słoikach, by móc zimą cieszyć się nadal ich smakiem. Zamiłowanie Polaków do robienia przetworów jest naprawdę godne podziwu! Dla wielu z nas oczywistym jest, że przy planowaniu przestrzeni w piwnicy lub spiżarni trzeba koniecznie znaleźć dużo miejsca na półki na słoiki z przetworami. 

Do zrobienia kiszonych ogórków, marynowanych cukinii czy dżemów owocowych konieczne są słoiki. Najlepiej wykorzystać te, które już mamy w domu - tanio i ekologicznie! Niestety, pozbycie się zapachu i resztek jedzenia ze słoików może być trudne, dlatego zawsze przed zrobieniem nowych przetworów, słoiki należy wyparzyć. Zobaczcie, jak można to zrobić z pomocą ciekawego triku.

Jak szybko wyparzyć słoiki na przetwory?

Nie tylko Polacy robią dżemy i inne przetwory do słoików. Anglicy uwielbiają marynowane ogórki, Koreańczycy kapustę kiszoną na ostro, czyli kimchi, a Szwedzi - kiszone śledzie, jedną z najbardziej kontrowersyjnych potraw na świecie (ze względu na niezwykle intensywny i nieprzyjemny zapach). Dlatego nie ma co się dziwić, że prosty sposób na szybkie wyparzanie słoików podbija internet na całym świecie. 

Zobacz także:

Cały proces należy zacząć od bardzo dokładnego umycia słoików i pokrywek za pomocą płynu do mycia naczyń. Następnie tak wyczyszczone słoiki wraz z pokrywkami ułóżcie w dużym garnku wypełnionym wodą - powinno jej być tyle, by przykryła słoiki. Wodę należy zagotować i gdy zacznie już wrzeć, odmierzcie 10 minut. Tyle czasu potrzeba, by wyparzyć słoiki. Po wszystkim odczekajcie, aż woda wystygnie i ostrożnie wyjmijcie słoiki z wody. Odstawcie na suszarkę do naczyń, by wyschły. I gotowe! Prawda, że proste?

Poniżej możecie zobaczyć, w jaki sposób robi to użytkowniczka TikToka Radicada:

@radicadabr Canning season isn't over! #canning #canningfood #howto #TikTokPartner #LearnOnTikTok ♬ Bronze - Chris Alan Lee

Za każdym razem przed przyrządzeniem nowych przetworów słoiki należy wyparzyć - w ten sposób pozbędziecie się drobnoustrojów, które mogłyby spowodować psucie się jedzenia włożonego do słoików.

Źródło: Radicada/TikTok