Jak wyglądają święta w więzieniu? W menu znajdzie się smażony dorsz, śledź w oleju i barszcz z uszkami
AdobeStock
Newsy

Jak wyglądają święta w więzieniu? W menu znajdzie się smażony dorsz, śledź w oleju i barszcz z uszkami

Rekolekcje, spowiedź, wspólny opłatek, a potem uczta. Sprawdźcie, jak wyglądają święta osób, które spędzają je w zakładach karnych.

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają święta w więzieniu? Czy w tych dniach obowiązują nieco inne zasady niż na co dzień? Sprawdźmy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak wyglądają święta w więzieniu?

Święta to wyjątkowy czas. Święta w więzieniu - także. Mimo iż więźniowie zwykle nie spędzają tych dni z bliskimi, celebrują święta zgodnie z wszelkimi tradycjami.

Tuż przed świętami więźniowie mogą wziąć udział w rekolekcjach a następnie mogą przystąpić do spowiedzi. W dniu Wigilii dzielą się ze sobą opłatkiem i zjadają kolację wigilijną.

Czy menu jest w tym dniu inne niż zwykle?

W Wigilię więźniowie mogą skosztować smażonej ryby, śledzia w oleju z cebulką oraz barszczu czerwonego z uszkami. Oto jak mają wyglądać najbliższe święta w Zakładzie Karnym w Zamościu:

- W dni świąteczne w jadłospisie przewidziano m.in. wędliny, pieczone udka z kurczaka oraz kotlet mielony. Zgodnie z przepisami normy żywnościowe zostały zwiększone o 30 proc. – powiedział por. Tomasz Buczek, rzecznik prasowy zamojskiego więzienia.

Zobacz także
Zobaczcie, jak karmią w polskich więzieniach. Koszty posiłków wcale nie powalają na kolana

Zobaczcie, jak karmią w polskich więzieniach. Koszty posiłków wcale nie powalają na kolana

30-latek z Lublina przez czekoladę pójdzie do więzienia. Wszystko przez jedną rzecz

30-latek z Lublina przez czekoladę pójdzie do więzienia. Wszystko przez jedną rzecz

Wysyp paczek w więzieniach

Przed świętami do więzień trafia o wiele więcej paczek niż zwykle. Bliscy więźniów przesyłają im wówczas wędliny, kawę, herbatę, ciasta i słodycze. Wszystkie paczki są poddawane szczegółowej kontroli przy użyciu specjalnego urządzenia rentgenowskiego.

Co ciekawe, nie wolno wysyłać do więzienia cytrusów, orzechów włoskich, konserw w puszkach, zupek chińskich i jaj. Wszystko dlatego, że zdarzały się przypadki, w których choćby do owoców był wstrzykiwany spirytus, a w sklejonych skorupkach orzechów zamiast miąższu były narkotyki.

Czy niektórzy więźniowie wychodzą w święta na przepustki?

Nie wszyscy więźniowie spędzają święta za kratkami. Niektórzy wychodzą w tych dniach na przepustki i mogą spędzić ten wyjątkowy czas z bliskimi, we własnym domu:

– Na przepustki wyjdą skazani wyróżniający się wzorowym zachowaniem, którzy pracują na zewnątrz zakładu i trafili tu za lżejsze przewinienia. Z takiej nagrody skorzysta u nas około 60 osób – powiedział Janusz Krotkiewicz, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Hrubieszowie. 

Źródło: dzinnikwschodni.pl

Więzienie
Pixabay/Marcello Rabozzi
Newsy
Aż 3150 zł kosztuje miesięczne utrzymanie więźnia. Czy powinni sami zarabiać na jedzenie?
Każdy więzień ma zapewnione wyżywienie, odzież, dostęp do zajęć sportowych i telewizora. Utrzymanie osadzonego to wydatek, który pokrywany jest z podatków.

Utrzymanie więźniów tylko w Polsce kosztuje niemałe pieniądze. Z kieszeni podatników znika na środki więzienne całkiem duża suma. I tak co miesiąc! Nauczyciele, którzy słusznie walczą o swoje prawa, zarabiają często ledwie od 2500 złotych brutto wzwyż. Każdy z polskich więźniów kosztuje państwo znacznie więcej. Za utrzymanie każdego płacimy około 3150 złotych miesięcznie . Koszt utrzymania więźnia Skazani, którzy trafiają do więzienia, są zobowiązani do oddania wszystkich osobistych rzeczy do depozytu. Wszystkie następne, jakie będą im potrzebne do codziennego funkcjonowania, zapewnia im państwo. Do rzeczy najpotrzebniejszych zaliczają się: bielizna, pościel, przedmioty do higieny osobistej, plastikowe sztućce, obuwie, odzież. Każdy z osadzonych po przekroczeniu progu jednostki penitencjarnej o trzymuje dwa prześcieradła, poszewkę na poduszkę, dwa ręczniki i koce, a także ścierkę do wycierania naczyń. Ponadto każdemu więźniowi przysługuje materac, poduszka i podkład pod materac. Na ten koszt składa się również wyposażenie celi i jej konserwacja, remont budynków, wynagrodzenia pracowników Służby Więziennej. Więźniowie mogą pracować. Na taki krok decyduje się ok. 20 tys. osób przebywających w więzieniach. Jeśli sytuacja zdrowotna więźnia uniemożliwia mu pracę, dostaje on dodatkową zapomogę. Zazwyczaj jest to równowartość 1/10 średniego miesięcznego wynagrodzenia. Dyrektor zakładu karnego, w razie konieczności, podejmuje decyzje w ich sprawie. Więźniowie mogą również korzystać z pomocy służby zdrowia, której koszt pokrywa państwo, czyli tak naprawdę każdy podatnik. Co jedzą więźniowie? Żywienie osadzonych  nie jest żywieniem, na które można narzekać. Może być...

Czy po poświęceniu święconki można już jeść mięso?
AdobeStock
Newsy
Czy po poświęceniu święconki można już jeść mięso? Nie wszyscy o tym wiedzieli 
Czy w Wielką Sobotę katolicy mogą jeść mięso? Sprawdźcie.

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt dla katolików. W trakcie obchodów trzeba pilnować zasad postu – jednak ponieważ święta trwają kilka dni, niektórzy nie mają pewności kiedy jedzenie mięsa jest dozwolone, a kiedy nie. Czas wyjaśnić tę sprawę! Co oznacza post ścisły? Przed świętami wielkanocnymi możecie się wiele razy spotkać z mówieniem o „ścisłym poście”. Co to dokładnie oznacza? Ścisły post obowiązuje wszystkich katolików dwa razy w roku – w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Post ścisły jest połączeniem postu ilościowego i jakościowego i wynika wprost z zasad obowiązujących w Kościele Katolickim. Dokładny przepis, znajdujący się w Prawie Kanonicznym, brzmi tak: Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.   Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ wytłumaczył, jak należy przestrzegać postu ścisłego: Oznacza to, że ograniczamy się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta, oraz powstrzymujemy się od spożywania pokarmów mięsnych. Do przestrzegania postu zobowiązani są wszyscy katolicy w wieku od 18 do 60 lat. Post ilościowy Ilościowy post polega na zjedzeniu tylko jednego, sytego posiłku w ciągu dnia oraz dwóch skromniejszych. Nie oznacza to, że nie wolno jeść mięsa – zjedzenie go jest dozwolone. Nie powinno się po prostu przejadać. Post jakościowy W dni, w które obowiązuje post jakościowy, katolicy nie mogą jeść mięsa ani wywarów mięsnych (np....

Zobaczcie, jak karmią w polskich więzieniach. Koszty posiłków wcale nie powalają na kolana
Posiłki w więzieniach/Facebook
Newsy
Zobaczcie, jak karmią w polskich więzieniach. Koszty posiłków wcale nie powalają na kolana
Jesteście ciekawi, co podaje się do jedzenia polskim więźniom? 70 tys. osadzonych wcale nie ucztuje w wystawny sposób na koszt podatnika, jak mogłoby się niektórym wydawać...

Jeden z ostatnich naszych artykułów na temat wyżywienia karmiących matek na oddziałach całej Polski wzbudził wśród naszych czytelników niemałą dyskusję. W pełni zrozumiałe jest rozgoryczenie pacjentów, którzy skarżyli się w komentarzach na fatalne posiłki w lecznicach. Wielu komentujących zwracało uwagę na to, że lepsze jedzenie niż w szpitalach serwować mają w zakładach karnych… Ile w tym prawdy? Wydaje się, że tego typu porównania są skazane z góry na niepowodzenie. Niektóre placówki lecznicze otrzymują nawet specjalne certyfikaty świadczące o jakości wyżywienia . Podobnie w przypadku więzień – jedzenie w więziennych stołówkach może się od siebie znacząco różnić. I stąd wynika właśnie problem z uczciwym porównaniem tych dwóch przypadków. Ile wydaje się w Polsce na wyżywienie więźniów? Opis tego, jak karmią w polskich więzieniach, warto zacząć od kwestii finansowej. Podobnie jak w przypadku wyżywienia szpitalnego, tutaj także ustawa nakłada na poszczególne więzienia sztywne ramy w postaci widełek finansowych przypadających na poszczególne posiłki. Podane przez nas stawki dzienne obowiązują blisko 70 tys. wszystkich osadzonych w Polsce (dane Rzecznika Praw Obywatelskich). Spójrzmy więc do treści stosownego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości „w sprawie wyżywienia osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych”: Minimalny dzienny koszt posiłków i napojów, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2, zwany dalej „minimalną stawką dzienną”, wynosi w przypadku: posiłku podstawowego - 4,00 zł posiłku dla małoletnich - 4,40 zł posiłku lekkostrawnego  - 4,80 zł posiłku cukrzycowego  - 5,70...

„Kolęda na ten czas” - o pośpiechu, bliskich, dodatkowym nakryciu i oszczędzaniu.
Adobe Stock
Newsy
„Kolęda na ten czas” - o pośpiechu, bliskich, dodatkowym nakryciu i oszczędzaniu
Nie ma drugiego takiego czasu w roku, gdy równie bardzo chcemy być z bliskimi, zwolnić tempo życia i jesteśmy gotowi pomagać innym. To właśnie ten czas, gdy pragniemy być uważniejsi i lepsi.

„Kolęda na ten czas”, to cykl koncertów, które już na początku przyszłego roku będzie można obejrzeć w salach koncertowych, czterech największych polskich miast. Jak pisze organizator Prestige MJM, to refleksyjne, zmuszające do zastanowienia i rozmyślań utwory do tekstów Jacka Cygana w wykonaniu znanych polskich artystów. Widzowie, którzy trafią na te koncerty, z pewnością przeżyją niezapomniany wieczór. Inni, mogą rozmyślać w domach, korzystając z ducha świąt Bożego Narodzenia, który sprzyja zadumie wszędzie. A jest nad czym dumać. Gdy wszystko pędzi wy też przyspieszacie? Zauważyliście, że co kilka lat zwiększa się tempo życia? Jesteście atakowani przez coraz większą ilość bodźców. Na drogach — sznur samochodów, na chodnikach — tłum pieszych, a w centrach handlowych — klientów. Sklepy są pełne jaskrawych reklam, gazety krzykliwych nagłówków. Pod wpływem tak wielu intensywnych bodźców przyspieszacie kroku i wy. Wydaje wam się, że musicie być szybsi, sprawniejsi, bardziej aktywni.... To nie są warunki do życia dla ludzi. Czas to zmienić. I właśnie teraz jest na to najlepszy czas. Pośpiech zamiast uważności Żyjąc w pośpiechu, mając dni zapełnione zadaniami, skupiacie się na nich, co zaczyna wam przesłaniać to, co dla każdego jest najważniejsze. Rodzinę, bliskich, przyjaciół, którym chcielibyście poświęcać każdego dnia najwięcej czasu. Zamiast tego pracujecie, gotujecie, sprzątacie i wykonujecie bardzo wiele czasochłonnych obowiązków, które wypełniają dzień. Co prawda zapewniają rodzinie bezpieczeństwo, komfort, wygodę i... domowe posiłki, ale nie pozwalają poświęcić wystarczającej uwagi każdemu z domowników. W rezultacie, domowy mielony na jutro staje się ważniejszy niż...