pensja minimalna 2021
AdobeStock
Newsy

Jak wygląda życie za najniższą krajową w Polsce? Niektórym zostaje niecałe 300 zł miesięcznie na jedzenie

Minimalne wynagrodzenie rośnie, ale czy da się za to przeżyć? Wielu ludziom po opłaceniu mieszkania ledwo zostaje na jedzenie.

Choć pensja minimalna wciąż jest podnoszona przez rząd i wynosi kilkaset złotych więcej niż kilka lat temu, to wciąż osoby zarabiające najmniej skarżą się na niski poziom życia. Jaka jest minimalna płaca w Polsce w 2021 roku? Czy da się za nią przeżyć? Sprawdzamy.

Ile wynosi pensja minimalna w 2021 roku?

Decyzją rządu, wysokość pensji minimalnej jest od kilku lat konsekwentnie zwiększana. Część osób przyjęła tę wiadomość z dużym entuzjazmem, a część z dużym niepokojem. Wzrost płacy minimalnej nie oznacza bowiem, że automatycznie wzrośnie poziom życia ludzi zarabiających najmniej. Wyższa pensja oznacza większe wydatki ponoszone przez pracodawców, co zmusza ich do podniesienia cen za sprzedawane towary lub usługi.

To właśnie dlatego jakość życia osób zarabiających minimalną pensję, wcale znacznie się nie polepsza. Produkty sprzedawane w sklepach są coraz droższe. Drożeją też usługi, zwłaszcza budowlane. Jak wygląda życie za minimalną w 2021 roku?

Wysokość pensji minimalnej w 2021 roku

Obecnie pensja minimalna wynosi 2800 zł brutto, co daje około 2061 złotych „na rękę”. Czy da się za to przeżyć?

Życie za minimalną pensję

Pensja minimalna wszędzie jest taka sama, jednak koszty życia różnią się w zależności od regionu. Inaczej wygląda życie za minimalną krajową w niewielkiej miejscowości, a inaczej w dużym mieście wojewódzkim. Dużą rolę gra położenie – im dalej od dużych miast, które są centrami dla przemysłu i usług, tym pensje są niższe, ale za to życie jest tańsze. Sprawdziliśmy, ile trzeba wydać na podstawowe potrzeby w dużym mieście i małej miejscowości.

Koszty życia w miastach i małych miejscowościach

Największe polskie miasta, w których można liczyć na wysokie wynagrodzenie to: Poznań, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź i oczywiście Warszawa. Jednak wysoka pensja, oznacza odpowiednio wyższe koszty życia. Poniżej podajemy ile średnio trzeba wydać w dużym mieście na najważniejsze potrzeby:

Mieszkanie w dużym mieście

Wynajem mieszkania o powierzchni 50 m2, kosztuje w dużym mieście około 2600 złotych (z wliczonymi w to opłatami). Osoba zarabiająca minimalną krajową nie może sobie pozwolić na wynajem takiego mieszkania – zostają wobec tego kawalerki i wynajem pokoju w mieszkaniu z obcymi osobami. Kawalerka o powierzchni 29 m2, to koszt około 1700–2000 złotych z opłatami. Wysokość czynszu zależna jest od lokalizacji mieszkania oraz standardu wykończenia.

Dla osób zarabiających pensję minimalną, wydatek 1700 złotych na mieszkanie to wciąż za dużo (zostanie jedynie 300 złotych na jedzenie i inne potrzeby), dlatego można się zdecydować na wynajem pokoju. Miesięcznie kosztuje to 800–1100 złotych z opłatami.

Mieszkanie w małej miejscowości

Tutaj sytuacja wygląda nieco lepiej. Wynajem mieszkania o powierzchni 45 m2 w małym mieście, we wschodniej części kraju, kosztuje 1350 złotych z opłatami, więc zostanie jeszcze 650 złotych na życie. Kawalerki są jeszcze tańsze i ich wynajem kosztuje mniej więcej tyle, ile wynosi wynajem pokoju w dużym mieście wojewódzkim. Kawalerka o powierzchni nieco ponad 27 m2 w małej miejscowości, kosztuje miesięcznie ponad 1000 złotych z opłatami.

Jedzenie

Koszt jedzenia wszędzie jest podobny i niestety, ceny cały czas idą w górę ze względu na inflację i kolejne podatki. Obecnie za średni koszyk zakupów, w którym znajdują się podstawowe produkty spożywcze oraz chemia i kosmetyki, trzeba zapłacić około 220–240 złotych.

Inne wydatki

Jedzenie i mieszkanie to oczywiście najbardziej podstawowe potrzeby, na które koniecznie trzeba mieć pieniądze. Ale to nie jedyne wydatki! Trzeba wziąć pod uwagę to, że od czasu do czasu trzeba kupić nowe ubranie, buty, meble, a także mieć pieniądze na czarną godzinę, na przykład w razie, gdyby coś w mieszkaniu się zepsuło lub rozbolał was ząb i trzeba pilnie udać się do dentysty. Wówczas 650, a nawet 1000 złotych, które zostaje do dyspozycji po opłaceniu mieszkania w małym mieście, to bardzo mało pieniędzy.

Jaki stąd wniosek? Kto zarabia minimalną pensję, ten będzie miał więcej pieniędzy dla siebie, jeśli przeprowadzi się do małej miejscowości.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA