Jak wyczyścić toster lub opiekacz bez skrobania? Wypróbujcie ten trik z papierem
AdobeStock
Newsy

Jak wyczyścić toster lub opiekacz bez skrobania? Wypróbujcie ten trik z papierowym ręcznikiem

Męczycie się z czyszczeniem opiekacza lub tostera? Koniecznie przetestujcie ten sprytny sposób.

Toster lub opiekacz to popularne w polskich domach urządzenia, które służą do robienia tostów, zapiekanek i innych ciepłych kanapek. Dzięki temu gadżetowi w mig możemy przygotować śniadanie lub poratować się nim w środku nocy, gdy dopadnie nas głód (czego rzecz jasna nie polecamy...).

Niezależnie od tego, czy korzystacie z tostera rano, czy w środku nocy, do urządzenia tego mogą się przyklejać trudne do usunięcia okruchy zaschniętego jedzenia, w tym zwłaszcza stopionego sera. Jak wyczyścić toster bez konieczności skrobania i niszczenia jego powłoki?

Zobacz także
Tosty

Uwielbiasz tosty, ale nie masz tostera? Wcale go nie potrzebujesz! Możesz zrobić je w inny sposób

Tosty

Smakowite tosty, które twoje dzieci pokochają. Błyskawiczne i tanie w przygotowaniu. Wystarczą 4 składniki!

Kotlety mielone

Trik na wyczyszczenie tostera - użyjcie papierowego ręcznika

Wasz opiekacz ma zaschnięte kawałki jedzenia? Pod żadnym pozorem nie skrobcie go nożem, bo możecie doprowadzić do zniszczenia teflonowej powierzchni. Jak zatem to zrobić? Trzymajcie się poniższych kroków.

  1. Włączcie opiekacz do prądu i rozgrzejcie go.
  2. W miejscu, w którym kładziecie pieczywo, połóżcie 2-3 listki ręcznika papierowego.
  3. Pamiętajcie, by zmoczyć ręcznik wodą lub specjalną mieszanką wody i octu w proporcjach 1:1.
  4. Zamknijcie opiekacz ze znajdującym się w środku mokrym ręcznikiem.
  5. Odłączcie opiekacz od prądu i poczekajcie, aż urządzenie wystygnie.
  6. W środku opiekacza zacznie parować wilgoć, która sprawi, że resztki zaschniętego jedzenia same odejdą.
  7. Kiedy opiekacz całkowicie wystygnie, weźcie ręcznik papierowy i usuńcie pozostałości jedzenia.
  8. Jeśli zaschnięte jedzenie nadal znajduje się w opiekaczu, użyjcie drewnianej szpatułki, która na pewno ułatwi wam to zadanie, nie zarysowując przy okazji powierzchni.
Zabrudzony opiekacz? Róbcie tę 1 prostą rzecz, a obędzie się bez szorowania i zniszczonej powłoki
Adobe Stock
Newsy
Zabrudzony opiekacz? Róbcie tę 1 prostą rzecz, a obędzie się bez szorowania i zniszczonej powłoki
Szorowanie zabrudzonego serem opiekacza czy tostera spędza wam sen z powiek? Oto, jak sobie z tym poradzić.

Cieplutkie kanapki z opiekacza, z szynką i ciągnącym się serem i chrupiącą skórką to ulubione danie każdego studenta, ale nie tylko. Taka szybka i prosta przekąska na ciepło smakuje praktycznie każdemu. Kanapki z opiekacza są banalnie proste w przygotowaniu, szybkie i często ratują w sytuacji, gdy przychodzi ochota na zjedzenie czegoś na ciepło i nie ma się czasu na gotowanie obiadu. Jednak mycie opiekacza po takiej uczcie to prawdziwa katorga. Jak poradzić sobie z tym problemem? Wystarczy wykorzystać banalnie prosty trik. Trik na czyste wypiekanie kanapek w opiekaczu Zmorą każdego, kto choć raz czyścił opiekacz są ogromne ilości tłuszczu, chleba i przypalonego sera, które bardzo trudno usuwa się z urządzenia. Jest to tym trudniejsze, że większość opiekaczy jest powleczonych teflonową powłoką (żeby jedzenie nie przywierało…), w związku z czym nie można ich nadmiernie szorować, by tej powłoki nie zniszczyć. Jak więc myć takie urządzenie? Rozwiązaniem nie jest odpowiednia technika mycia, a pieczenia! Dzięki niej opiekacz nie będzie już nigdy wymagał szorowania. By to zrobić, wystarczy wyciąć odpowiednio duży kawałek papieru do pieczenia - tak, by pokrył on całą powierzchnię opiekacza. Na papier połóżcie kanapki, zamknijcie opiekacz i pieczcie tak, jak zwykle. Papier do pieczenia sprawi, że cały tłuszcz pozostanie na jego powierzchni, a opiekacz będzie czysty.  To świetny sposób, który przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy urządzenie jest bardzo często eksploatowane, na przykład w pracy albo mieszkaniu studenckim. Stosuje się go nawet w hotelach, gdzie przygotowuje się bardzo dużo żywności i nie ma czasu na ciągłe mycie opiekacza.  Jak bezpiecznie wyczyścić opiekacz? Opiekacz jest urządzeniem elektrycznym, dlatego należy je czyścić ostrożnie. Zanim w ogóle się do tego zabierzecie, odłączcie opiekacz...

jak wyczyścić piekarnik cytryną
AdobeStock
Newsy
Upieczcie sok z cytryny w piekarniku, a efekt powali was na kolana. Będziecie przecierać oczy z wrażenia
Lubicie naturalne sposoby na sprzątanie? Wypróbujcie trik z sokiem z cytryny!

Wszyscy chyba się zgodzą, że czyszczenie piekarnika nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Uporczywy brud, zaschnięte resztki jedzenia i klejący się tłuszcz to nic przyjemnego! Z tego powodu często odwleka się czyszczenie piekarnika. Jednak przychodzi taki moment, że trzeba się w końcu zmierzyć z brudem i pozbyć go raz na zawsze! Na szczęście istnieje prosty trik, który pomoże wam szybciej i łatwiej wyczyścić piekarnik. Sprawdźcie sami! Jak często powinno się czyścić piekarnik? By czyszczenie piekarnika nie było tak trudne i nużące, powinno się go czyścić po każdym użyciu ! Jeżeli nie zrobicie tego od razu, to resztki jedzenia zaschną w środku i będzie trudno je usunąć. Pieczenie po raz kolejny w brudnym piecu sprawi, że pojawi się w nim jeszcze więcej brudu, aż w końcu cały zarośnie trudną do usunięcia zwęgloną i tłustą warstwą resztek jedzenia. Po każdym użyciu piekarnika poczekajcie, aż ostygnie i przetrzyjcie go środkiem do mycia piekarników. Tak częste mycie jest o wiele prostsze, ponieważ po jednym użyciu nie osadza się jeszcze tyle tłuszczu na ściankach urządzenia i ruszcie, dlatego łatwiej jest utrzymać je w czystości. Jeśli nie macie możliwości umyć piekarnika po użyciu, róbcie to przynajmniej raz w tygodniu przy okazji domowych porządków. Prosty sposób na wyczyszczenie piekarnika W sklepach jest spory wybór środków do czyszczenia piekarników, jednak nie wszyscy przepadają za ich charakterystycznym, chemicznym zapachem, który pozostawiają. Dlatego warto wyczyścić piekarnik naturalnymi sposobami! Są równie skuteczne i nie zostawiają nieprzyjemnego zapachu w środku piekarnika. Czyszczenie piekarnika sokiem z cytryny W tym celu użyjcie tego, co macie pod ręką, czyli cytryn! Potrzebne wam będą 4 duże cytryny i naczynie żaroodporne. Wyciśnijcie...

Jak oszczędzać prąd w kuchni? Dzięki tym kilku trikom będziecie płacić mniej
Adobe Stock
Newsy
Jak oszczędzać prąd w kuchni? Dzięki tym kilku trikom będziecie płacić mniej
Czy wiecie, że kuchnia zazwyczaj zużywa najwięcej energii w porównaniu do innych pomieszczeń w waszym domu? Dowiedzcie się, jak oszczędzać prąd podczas korzystania z kuchni.

W styczniu 2022 roku rachunki za prąd w polskich gospodarstwach domowych wzrosły średnio aż o 20-30 procent. Jak zmniejszyć zużycie prądu w swoim domu? Wystarczy, że wdrożycie kilka prostych zasad. Jak oszczędzać prąd w kuchni? Na pewno macie w swojej kuchni co najmniej kilka urządzeń zasilanych prądem, takich jak czajnik elektryczny, piekarnik, oświetlenie LED, mikser, toster, płyta indukcyjna, zmywarka czy lodówka. Urządzenia te sprawiają, że gotowanie jest szybsze i przyjemniejsze. Niestety, zużywają one przy okazji dużą ilość prądu. Jak ograniczyć wykorzystanie prądu w swojej kuchni? Skorzystajcie z naszych porad. Jak oszczędzić energię w piekarniku elektrycznym? Piekarnik elektryczny to bardzo przydatny wynalazek, ale niestety pochłania on dużo prądu. Jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną generowane m.in. przez to urządzenie? Zawsze wybierajcie odpowiednią temperaturę dla danego dania. Im wyższą ustawicie temperaturę, tym więcej zużyjecie prądu. Nie włączajcie zbyt szybko piekarnika. Piekarnik elektryczny nagrzewa się o wiele szybciej niż zwykły, gazowy piekarnik. Pieczcie kilka potraw naraz i starajcie się maksymalnie wykorzystać miejsce w swoim piekarniku. Ustawiajcie funkcję termoobiegu, która sprawia, że dania przygotowują się szybciej. Wyłączajcie piekarnik kilka minut przed czasem. W dobrze rozgrzanym piekarniku potrawa „dojdzie” nawet, gdy urządzenie przestanie już pobierać prąd. Nie otwierajcie wielokrotnie drzwi piekarnika – wypuszczacie w ten sposób gorące powietrze i marnujecie energię. Zamiast tego zajrzyjcie przez szklane drzwiczki. Jak oszczędzić energię w płycie indukcyjnej? Dopasowujcie w odpowiedni sposób wielkość garnka do wielkości palnika. Zbyt mały palnik znacznie wydłuża czas gotowania. Zbyt duży palnik...

jak umyć piekarnik
Adobe Stock
Newsy
Najprostszy sposób, żeby wyczyścić piekarnik na błysk po świątecznym pieczeniu
Święta Bożego Narodzenia to intensywny czas, również dla waszych sprzętów kuchennych. Nie ulega wątpliwości, że największe wyzwanie stanowi poświąteczne czyszczenie piekarnika. Bez proszku do prania trudno będzie doprowadzić go do ładu.

Ciasta, ciasteczka, wypieki – to one zajmują większość czasu, który spędzacie na przygotowaniach do wigilijnej kolacji. Nie ulega wątpliwości, że bez pomocy piekarnika nie powstałby żaden piernik, ciasto marchewkowe, makowiec czy też miodownik. Aby tradycji stała się zadość konieczne jest jego użycie. Jeśli choć raz zdarzyło wam się szykować święta we własnym domu z pewnością wiecie, że kuchnia zamienia się wtedy w istny plac boju. Na blatach nie brakuje rozsypanej mąki, kawałków wylatującego z miksera ciasta i klejącego się miodu. W nie lepszym stanie jest wnętrze pracującego na pełnych obrotach piekarnika. Znienawidzona czynność Czyszczenie piekarnika z pewnością nie należy do waszych ulubionych czynności domowych. Wynika to z faktu, że wiele osób zwyczajnie nie wie, jak prawidłowo rozpuścić tłuszcz i zaschnięte oraz przypalone kawałki ciasta. Okazuje się, że zakupione w sklepie detergenty często nie dają sobie z tym rady. Do gry muszą więc wkroczyć niezawodne, domowe sposoby. Jak prawidłowo wyczyścić blachy do pieczenia? Przede wszystkim zacznijcie od wyjęcia z piekarnika wszystkich blach oraz grilla. Jeśli macie w domu wannę, wyłóżcie ją starym ręcznikiem, tak aby jej nie porysować. Jeśli jednak macie w domu tylko prysznic, do czyszczenia użyjcie miski, w której będziecie mogli położyć blachy na płasko. Wyjęte z piekarnika blachy zalejcie gorącą wodą z kranu. Dodajcie proszku do prania ubrań, sody oczyszczonej lub ewentualnie płynu do naczyń , który jednak będzie miał najsłabsze działanie. Tak przygotowane blachy zostawcie do namoczenia na całą noc. Następnego dnia przy pomocy szorstkiej gąbki oczyśćcie dokładnie blachy. Brud powinien odchodzić z łatwością. Umyte blachy osuszcie przy pomocy ręcznika papierowego lub zwykłego starego ręcznika.  Czego użyć...