Jak wyczyścić ruszt grilla? Potrzebujecie… soli i piekarnika
AdobeStock
Newsy

Jak wyczyścić ruszt grilla? Potrzebujecie… soli i piekarnika

Szorowanie rusztu po grillowaniu nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Łatwo można sobie to ułatwić stosując prostą sztuczkę z solą i piekarnikiem.

Zbliżająca się majówka i coraz cieplejsze dni zachęcają do tego, by nareszcie rozstawić grill i upiec mięso i kiełbaski. Jednak po każdym grillowaniu trzeba się zmierzyć z tłustym osadem, jaki pozostaje po smażeniu mięsa. Sprawdźcie, w jaki sposób można łatwo wyczyścić osmalony ruszt – to banalnie proste!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego trzeba czyścić ruszt?

Pytanie może wydawać się banalne, ale jest bardzo istotne. Czystość grilla to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim waszego zdrowia! W trakcie grillowania, gdy tłuszcz z mięsa kapie na rozżarzony węgiel, wydzielają się trujące i rakotwórcze substancje, które osadzają się później na całym grillu, a nawet mięsie (dlatego warto używać do grillowania specjalnych tacek aluminiowych, by tego uniknąć).

Jeżeli więc nie wyczyścicie grilla, po ponownym rozpaleniu wszystkie te substancje zaczynają się dymić, a smażone kiełbasy i mięso przenikają trującym dymem. Do tego pozostawione na ruszcie resztki jedzenia po krótkim czasie zaczną się zwyczajnie psuć. Nie dość, że zapach będzie mało zachęcający, to przypadkowe zjedzenie karkówki, która dotknęła rusztu skażonego bakteriami, może się skończyć ostrym zatruciem pokarmowym.

Ostatnia kwestia to oczywiście smak – jedzenie przygotowywane na brudnym grillu nie tylko nie wygląda najlepiej, ale też jest niesmaczne.

Zobacz także
Co zrobić, żeby ryba nie rozpadła się na ruszcie? 10 min przed pieczeniem zróbcie 1 rzecz

Co zrobić, żeby ryba nie rozpadła się na ruszcie? 10 min przed pieczeniem zróbcie 1 rzecz

Grillujecie jedzenie w folii aluminiowej? Pod żadnym pozorem tego nie róbcie

Grillujecie jedzenie w folii aluminiowej? Pod żadnym pozorem tego nie róbcie

Zasady czyszczenia grilla

Jeżeli chcecie cieszyć się swoim grillem i własnym zdrowiem jak najdłużej, przestrzegajcie tych zasad:

  • Myjcie ruszt i grill po każdym użyciu
  • Mycie zacznijcie jakiś czas po grillowaniu, gdy grill już nieco ostygnie, ale będzie jeszcze ciepły (dzięki temu łatwiej wam będzie usunąć resztki jedzenia)
  • Koniecznie dokładnie wysuszcie wszystkie elementy grilla – jeżeli nie będą mogły dostatecznie wyschnąć, woda zacznie się gromadzić w zakamarkach grilla i pojawi się rdza.
  • Grill to nie tylko ruszt – pamiętajcie o tym, by wysypać popiół i przetrzeć wnętrze grilla łącznie ze ściankami, na których może się osadzać tłuszcz z mięsa.

Sposób na wyczyszczenie rusztu

Kto choć raz czyścił ruszt grilla, ten dobrze wie, że to niezłe wyzwanie. Istnieje prosty sposób na wyczyszczenie rusztu – należy położyć go na folii aluminiowej, posypać dużą ilością soli i wstawić do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika. Należy trzymać ruszt w piecu tak długo, aż sól zrobi się brązowa. Wówczas wystarczy przetrzeć ruszt ścierką albo gąbką – brud powinien sam odchodzić!

Czytaj także:

Jak wyczyścić grill? Szybkie triki dla każdego
Adobe Stock
Newsy
Jak wyczyścić grill? Szybkie triki dla każdego
Pyszna i soczysta karkówka z grilla, to coś o czym marzy wielu. Jednak nie wszyscy są chętni do czyszczenia rusztu po. Trzeba przyznać, że to dość wymagająca czynność. Zastosowanie tego triku z pewnością ułatwi czyszczenie grilla.

Już za kilka dni rozpoczyna się sezon grillowy, a to oznacza wyciągnięcie swojego sprzętu z garażu bądź piwnicy. Przed startem tego okresu warto dokładnie sprawdzić grill i odświeżyć przed pierwszym pieczeniem. Nieraz się zdarza, iż został schowany nie do końca tak czysty jak byśmy chcieli. Rodzaje grilla W ogrodniczych sklepach wraz z nadejściem cieplejszych dni, pojawiają się w sprzedaży grille. Jest ich do wyboru, do koloru i z pewnością każdy znajdzie idealny dla siebie. Warto zaznaczyć, że dzielą się one na trzy podstawowe grupy: grille gazowe grille węglowe grille elektryczne. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się grille węglowe, gdyż samo rozpalanie i zapach mięsa, jaki unosi się w powietrzu jest nie do porównania. Akcesoria przydatne do grillowania  Grillowanie jest pewnego rodzaju aktywnością, która wymaga odpowiedniego sprzętu. Oczywiście ważny jest sam grill, który robi główną robotę. Jednakże można wyposażyć się w kilka gadżetów, które ułatwią cały proces. Wiele osób nie wyobraża sobie pieczenia mięsa na samym ruszcie bez użycia tacek, to pozwala na lepsze pieczenie. Poza tym warto wyposażyć się w szczypce i odpowiedni widelec do przewracania produktów. Dzięki temu unikniecie poparzeń. Triki na czyszczenie grilla Dokładne wyczyszczenie grilla czasem jest niemożliwe bądź dość uciążliwe. Tak jak przyjemne jest konsumowanie potraw z rusztu, tak już czyszczenie niekoniecznie. Zastosowanie kilku patentów zdecydowanie ułatwi ten proces: ruszt najlepiej jest umyć za pomocą sztywnej gąbki i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń, na koniec wystarczy przetrzeć go do sucha ręcznikiem papierowym, wnętrze grilla należy czyścić twardą szczotką i mleczkiem do czyszczenia, a później wytrzeć je filcową szmatą...

Myjecie grill po każdym użyciu? Zobaczcie co może się stać, jeżeli tego nie robicie
Flickr
Newsy
Myjecie grill po każdym użyciu? Zobaczcie co może się stać, jeżeli tego nie robicie 
Ciepłe wakacyjne dni sprzyjają rodzinnym spotkaniom przy grillu. Grillowanie to szybki sposób na to, by ugościć wszystkich smacznym i pachnącym jedzeniem. Nie da się ukryć, że prawdziwym przebojem grilla są mięsa. Wszystkie one zostawiają po sobie jednak niezatarty ślad na urządzeniu. 

Podczas grillowania z soczystej karkówki czy boczku uwalnia się tłuszcz i soki, które pokrywają nie tylko ruszt, ale także pozostałe elementy grilla. W utrzymaniu doraźnej czystości pomagają tacki (chociaż nie zapewniają jej w 100 procentach), natomiast wielu z was zapewne preferuje bezpośrednie pieczenie na ruszcie. Sami więc wiecie, jak wygląda grill po jednym jego użyciu, a co dopiero po kilku... Czt trzeba czyścić grilla po każdym użyciu?  Czyszczenie grilla w teorii, ale również w praktyce powinniście wykonywać tak często, jak go rozpalacie, czyli zaraz po każdym użyciu.   Jeśli nie usuniecie pozostałości po grillowaniu każdorazowo, wówczas przypalony brud nawarstwi się i będzie go znacznie trudniej usunąć.  Brudny grill, źle świadczy o jego właścicielu i odbiera przyjemność grillowania oraz jedzenia tego, co na nim leżało.  Zanieczyszczone urządzenie jest również niebezpieczne dla zdrowia. Z przypalonego tłuszczu uwalniają się szkodliwe związki.  Zamiast przyjemnego aromatu grillowanych potraw będziecie odczuwać zapach i smak spalenizny. Przyklejające się resztki zwęglonego jedzenia mogą sprawić, że serwowane przez was dania będą wyglądały nieestetycznie.  Ważną również kwestią jest to, że w ten sposób grill się po prostu niszczy, a tym samym posłuży wam krócej.  Jak wyczyścić bardzo zabrudzony grill?  Czyszczenie mocno zabrudzonego grilla najlepiej wykonać wkrótce po ostatnim paleniu. Chodzi o to, by grill był dobrze ciepły, gdy zaczynacie go czyścić.  W usunięciu grubej warstwy zabrudzeń na ruszcie pomoże wam szczotka z włosiem ze stali nierdzewnej. Dopiero po usunięciu pierwszego brudu i lekkim ostudzeniu grilla możecie rozpocząć mycie przy pomocy...

Jak grillować zdrowo i bezpiecznie? Skorzystajcie z tych porad
AdobeStock
Newsy
Jak grillować zdrowo i bezpiecznie? Skorzystajcie z tych porad
Bezpieczne grillowanie wymaga przestrzegania pewnych zasad – poznajcie je wszystkie.

Piękna i ciepła pogoda zdecydowanie zachęca do grillowania. By dzień spędzony przy grillu był przyjemny i nie spotkały was żadne nieprzyjemne niespodzianki, warto poznać wskazówki dotyczące bezpiecznego obchodzenia się z jedzeniem na grilla oraz odpowiedniego grillowania. Bezpieczne grillowanie – jak grillować? Podstawą jest oczywiście odpowiednia obsługa grilla, dzięki czemu możliwe będzie ograniczenie obecności szkodliwych substancji w jedzeniu: Używajcie tacek aluminiowych na grilla – są one wyposażone w specjalne kanaliki , do których trafia tłuszcz wytapiający się z mięsa. To zdecydowanie zmniejsza wydzielanie się rakotwórczych substancji, które powstają w momencie, gdy tłuszcz ma kontakt z rozgrzanym brykietem.   Sami komponujcie mieszanki przypraw – sprzedawane w sklepach gotowe mieszanki przypraw na grilla nie są zbyt zdrowe. Często zawierają bardzo dużo soli, a niekiedy i wzmacniacze smaku. Ruszt ustawiajcie wysoko – nie może on znajdować się tuż nad węglem. Uważajcie na bakterie Przygotowując mięso na grilla, koniecznie pamiętajcie o zasadach higieny. Nigdy nie krójcie warzyw i mięsa na tej samej desce do krojenia – znajdujące się w surowym mięsie bakterie mogą przejść na warzywa i zjedzenie ich może skutkować poważnym zatruciem. Dlatego zawsze po pokrojeniu mięsa dokładnie umyjcie deskę płynem do mycia naczyń. Pamiętajcie też, że nie można kroić mięs na drewnianych deskach. Nie wolno zapominać również o myciu rąk przed przyrządzaniem jedzenia i w trakcie. Jeśli przed chwilą przygotowywaliście mięso, koniecznie umyjcie ręce zanim weźmiecie się za krojenie warzyw na sałatkę! Temperatura pieczenia jest bardzo ważna Należy także zwracać uwagę na temperaturę grillowania, ponieważ niedopieczone mięso (zwłaszcza drób) po spożyciu...

Najlepszy sposób na wyszorowanie brudnego grilla. Przyda się wam to tanie warzywo
AdobeStock
Newsy
Najlepszy sposób na wyszorowanie brudnego grilla. Przyda się wam to tanie warzywo
Dzięki tej sztuczce wyczyszczenie grilla stanie się banalnie proste!

Wiosną i latem domowe grille są eksploatowane do granic możliwości. W końcu nie ma nic lepszego, niż spotkanie z rodziną czy znajomymi w ciepły dzień i zjedzenie czegoś pysznego prosto z grilla pod chmurką. Częste korzystanie z tego urządzenia oznacza niestety duże ilości spalonego tłuszczu, który zalega i jest bardzo trudny do usunięcia. A czyszczenie jest konieczne, ponieważ zjedzenie takich spalonych resztek jest bardzo niekorzystne dla zdrowia. Jeżeli szorowanie grilla spędza wam sen z powiek, nie martwcie się - prosty, domowy sposób szybko sobie z tym poradzi.  Czyszczenie grilla cebulą Jednym ze sprawdzonych i bardzo tanich sposobów na poradzenie sobie z brudnym grillem jest wyczyszczenie go za pomocą cebuli. By ten trik się udał, grill musi być jeszcze ciepły (ale nie gorący!). Przekrójcie cebulę na pół, nabijcie ją na widelec i przekrojoną częścią energicznie i dokładnie przetrzyjcie ruszt. Zobaczycie, że brud sam zacznie odchodzić! Aby działanie cebuli było jeszcze skuteczniejsze, spryskajcie wcześniej ruszt octem.  Domowe sposoby na wyczyszczenie grilla W przypadku, gdy nie będziecie mieli cebuli pod ręką, spróbujcie poniższych sposobów: folia aluminiowa - kawałek folii zgniećcie po prostu w kulkę i wyszorujcie nią brudny ruszt. soda oczyszczona - niezbędna w każdej kuchni, przyda się także do czyszczenia grilla. Wymieszajcie sodę z wodą tak, by powstała gęsta pasta, nałóżcie ją na gąbkę do naczyń i wyszorujcie nią ruszt.  ocet - do miski wlejcie wodę, ocet oraz trochę płynu do mycia naczyń. Wszystko razem wymieszajcie i następnie wyczyśćcie ruszt, najlepiej z pomocą szczotki o sztywnym włosiu lub gąbki do naczyń.  Grill powinno się czyścić po każdym użyciu, by przy następnym grillowaniu do jedzenia nie dostały się resztki spalonego tłuszczu, pozostałe po...