Kuchenka gazowa jest znacznie bardziej skomplikowana w czyszczeniu niż płyta grzewcza lub indukcyjna. Da się jednak umyć ją sprawnie i skutecznie. Warto jednak znać zasady, które pozwolą wyczyścić sprzęt nie tylko dokładnie, ale przede wszystkim bezpiecznie.

Jak umyć kuchenkę gazową?

Do mycia kuchenek gazowych można oczywiście użyć kupnych mleczek i płynów, które z pewnością pomocą zmyć spaleniznę, przypalone resztki jedzenia czy kurz. Można jednak zastąpić je domowymi sposobami, które nie tylko pozwolą wam zaoszczędzić pieniądze, ale także będą znacznie bardziej ekologiczne.

Czy na pewno czyścicie swoją kuchenkę gazową odpowiednio często?

W jej zakamarkach i pomiędzy palnikami mogą rozwijać się bakterie, które przejdą do żywności. Jednak gromadzenie się tłuszczu i resztek jedzenie prowadzi nie tylko do rozwoju bakterii, ale także do zatkania dysz gazu, co może permanentnie uszkodzić sprzęt. Konieczne jest więc regularne mycie tego sprzętu.

Zobacz także:

Domowe sposoby na mycie kuchenki gazowej

Z pomocą przyjdzie tutaj niezawodny ocet, który doskonale doczyści wiele powierzchni kuchennych, a także zneutralizuje przykre zapachy. Roztwór z octu i gorącej wody (w proporcjach 1:1) powinien rozpuścić większość zanieczyszczeń. Octem można również umyć żeliwny ruszt.

Jeśli jednak zabrudzenia na nim są wyjątkowo oporne, użyjcie amoniaku. Włóżcie pręty do foliowej torebki, wlejcie do niej 2 łyżeczki amoniaku i szczelnie zamknijcie. Ruszt należy pozostawić do odmoczenia przez całą noc, a następnie wyszorować za pomocą twardej gąbki. Całą czynność koniecznie należy przeprowadzić w rękawiczkach.

Mycie kuchenki gazowej: krok po kroku

  • Wyjmij palniki i rozłóż je na części.
  • Zdejmij ruszt, a następnie umyć go razem z końcówkami palników w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, octu lub detergentu.
  • Płytę podpalnikową należy dokładnie umyć, a następnie wytrzeć do sucha za pomocą miękkiej ściereczki. Zachowajcie jednak ostrożność przy otworach płomieniowych.
  • Otwory dysz palników wystarczy przeczyścić za pomocą cienkiego miedzianego drucika. Nie wolno używać drutu stalowego ani rozwiercać otworów! Elementy palnika muszą być zawsze suche. Cząsteczki wody mogą zahamować wypływ gazu i wpłynąć na działanie palnika.

Aby zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się zanieczyszczeń, warto regularnie przecierać całą kuchenkę miękką ściereczką z bawełny lub mikrofibry.

Źródło: znamysieodkuchni.pl