Jak wyczyścić grill? Szybkie triki dla każdego
Adobe Stock
Newsy

Jak wyczyścić grill? Szybkie triki dla każdego

Pyszna i soczysta karkówka z grilla, to coś o czym marzy wielu. Jednak nie wszyscy są chętni do czyszczenia rusztu po. Trzeba przyznać, że to dość wymagająca czynność. Zastosowanie tego triku z pewnością ułatwi czyszczenie grilla.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 25, 2021

Już za kilka dni rozpoczyna się sezon grillowy, a to oznacza wyciągnięcie swojego sprzętu z garażu bądź piwnicy. Przed startem tego okresu warto dokładnie sprawdzić grill i odświeżyć przed pierwszym pieczeniem. Nieraz się zdarza, iż został schowany nie do końca tak czysty jak byśmy chcieli.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Rodzaje grilla

W ogrodniczych sklepach wraz z nadejściem cieplejszych dni, pojawiają się w sprzedaży grille. Jest ich do wyboru, do koloru i z pewnością każdy znajdzie idealny dla siebie. Warto zaznaczyć, że dzielą się one na trzy podstawowe grupy:

  • grille gazowe
  • grille węglowe
  • grille elektryczne.

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się grille węglowe, gdyż samo rozpalanie i zapach mięsa, jaki unosi się w powietrzu jest nie do porównania.

Zobacz także

Akcesoria przydatne do grillowania 

Grillowanie jest pewnego rodzaju aktywnością, która wymaga odpowiedniego sprzętu. Oczywiście ważny jest sam grill, który robi główną robotę. Jednakże można wyposażyć się w kilka gadżetów, które ułatwią cały proces. Wiele osób nie wyobraża sobie pieczenia mięsa na samym ruszcie bez użycia tacek, to pozwala na lepsze pieczenie. Poza tym warto wyposażyć się w szczypce i odpowiedni widelec do przewracania produktów. Dzięki temu unikniecie poparzeń.

Triki na czyszczenie grilla

Dokładne wyczyszczenie grilla czasem jest niemożliwe bądź dość uciążliwe. Tak jak przyjemne jest konsumowanie potraw z rusztu, tak już czyszczenie niekoniecznie. Zastosowanie kilku patentów zdecydowanie ułatwi ten proces:

  • ruszt najlepiej jest umyć za pomocą sztywnej gąbki i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń, na koniec wystarczy przetrzeć go do sucha ręcznikiem papierowym,
  • wnętrze grilla należy czyścić twardą szczotką i mleczkiem do czyszczenia, a później wytrzeć je filcową szmatą zapewniającą odpowiedni blask,
  • drewniane elementy grilla dobrze jest przetrzeć papierem ściernym lub watą stalową, by odzyskały swoją świeżość,
  • grill można również wyczyścić bez środków chemicznych, wówczas wystarczy przygotować roztwór ciepłej wody, mydła oraz octu.

Dzięki tym trikom na czyszczenie, wasz grill za każdym razem będzie jak nowy, a na ruszcie nie będzie nieestetycznych pozostałości po poprzednim grillowaniu.
 

Czytaj także:

Komentarze