Idealny żurek nie mógłby istnieć bez przepysznej białej kiełbaski. Okazuje się jednak, że jej kupno nie jest proste, a wybór nie należy do oczywistych. Na co zwrócić szczególną uwagę? Zaraz wszystkiego się dowiecie.

Jaką kiełbasę kupić do żurku?

  1. Dobra biała kiełbasa to taka, której powierzchnia jest gładka i matowa. Jeśli zauważycie, że się świeci, jest na niej jakaś maź, a po wzięciu do ręki okaże się, że jest śliska to znak, że była źle przechowywana.
  2. Nie sięgajcie po kiełbaski, których kolor jest podejrzanie zbyt jasny. To może świadczyć o zbyt dużej zawartości tłuszczu w produkcie, a co za tym idzie mniejszej ilości mięsa.
  3. Pamiętajcie, żeby zawsze czytać etykiety. Procentowa zawartość mięsa w produkcie to bardzo ważna kwestia. Im go więcej, tym lepiej. Dobra biała kiełbasa powinna go zawierać co najmniej 94 proc.
  4. Zwróćcie również uwagę na datę przydatności do spożycia – kiełbasa szybko się psuje, dlatego też nie kupujcie jej, jeśli w najbliższym czasie nie zamierzacie jej używać.

Skoro już wiecie, jak wybrać idealną, białą kiełbasę, możecie przyrządzić z niej wspaniały żurek. Ten z przepisu Magdy Gessler dosłownie powala na kolana.

Przepis na żurek według Magdy Gessler

Będziecie potrzebować:

  • 400 gramów mąki żytniej razowej
  • 300 gramów białej kiełbasy
  • 1 litra bulionu 
  • 4 ząbków czosnku
  • 1 łyżki masła
  • 4 jajek
  • 1 pęczku świeżej natki pietruszki
  • Garści suszonych borowików
  • Przypraw: soli, pieprzu, liści laurowych, ziela angielskiego, majeranku

Przygotowanie:

  1. Mąkę wsypcie do średniej wielkości garnka, zalejcie 1 litrem wrzącej wody, dodajcie również liście laurowe i ziele angielskie. Czosnek obierzcie z łupin i przeciśnijcie przez praskę wprost do garnka z wodą. Całość przykryjcie gazą i odstawcie w ciepłe miejsce na co najmniej 3 dni. Pamiętajcie, by w tym czasie przynajmniej raz dziennie przemieszać zakwas.
  2. Grzyby umieśćcie w niewielkiej miseczce, zalejcie wodą i odstawcie na moczenia na ok. 40 minut. Po upływie tego czasu odsączcie je z wody (ale jej nie wylewajcie) i podsmażcie na maśle.
  3. W dużym garnku umieśćcie bulion, podsmażone grzyby oraz przygotowany wcześniej zakwas. Całość zagotujcie.
  4. Kiełbasę sparzcie we wrzątku przez ok. 20 minut, a następnie dodajcie do żurku. 
  5. Na koniec doprawcie zupę solą, pieprzem oraz majerankiem, zamieszajcie i zdejmijcie z ognia.
  6. Jajka ugotujcie na twardo (w zależności od ich wielkości będzie to trwało 8-10 minut od momentu, w którym woda zacznie wrzeć) i serwujcie wraz z żurkiem posypanym z wierzchu świeżą natką pietruszki.

Smacznego!