Tatar wołowy to jedna z ulubionych zakąsek Polaków. Nie jest bardzo trudne w przygotowaniu, dlatego wiele osób chętnie przyrządza tatara samodzielnie w domu.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że choć jest popularnym daniem, to trzeba w jego przypadku zachować sporą dozę ostrożności. Bądź co bądź, tatar to surowe mięso z dodatkami, dlatego trzeba wiedzieć jak wybrać taki kawałek mięsa, z którego wyjdzie smaczny, a co najważniejsze – bezpieczny tatar.

Jakie mięso wybrać na tatar?

Na początku należy wyjaśnić, że tatar przyrządza się tylko z mięsa wołowego. Niektórzy śmiałkowie eksperymentują i używają do tej potrawy mięsa wieprzowego... To ogromny błąd! Znajdujące się w wieprzowinie bakterie mogą być bardzo groźne dla zdrowia.

Nic wam nie będzie, jeśli przyrządzicie z niej kotlety schabowe lub gulasz, ponieważ większość zarazków ginie pod wpływem wysokiej temperatury. Jednak zjedzenie wieprzowiny na surowo jest bardzo złym pomysłem i absolutnie nie używajcie jej do tatara. To samo dotyczy mięsa drobiowego.

Zobacz także:

Do tatara najlepsza jest polędwica wołowa lub ligawa. Mięso z polędwicy będzie znacznie delikatniejsze i przez to niestety droższe. Tańsza ligawa też jest smaczna i nie posiada tkanki łącznej podobnie jak polędwica, ale jest od niej nieco twardsza. Z tego powodu decydując się na ligawę, musicie ją bardzo dokładnie posiekać.

Zakupując mięso na tatar upewnijcie się, że jest ono pierwszej świeżości. Tylko taka wołowina nada się do przygotowania tatara w domowych warunkach. Należy bezwzględnie czuwać nad jakością mięsa na tatar, by uniknąć potem sensacji żołądkowych i groźnych chorób.

Przepis na tatar wołowy

Składniki:

  • 40 dag mielonego mięsa z polędwicy lub ligawy wołowej
  • 2 żółtka
  • 1 łyżka oliwy
  • 2 łyżki wody
  • Pół łyżeczki pieprzu
  • Pół łyżeczki soli
  • 2-3 ogórki kiszone
  • Mała posiekana cebulka
  • Marynowane grzybki

Przygotowanie:

  1. Wyjęte z lodówki mięso posiekajcie bardzo drobno ostrym nożem. Pamiętajcie o tym, że mięso na tatara może być przechowywane w lodówce maksymalnie przez dwie doby od ubicia i w temperaturze 4 stopni Celsjusza, choć najlepiej przyrządzić je w dniu zakupu.
  2. Następnie wlejcie do mięsa 1 łyżkę oliwy, dodajcie żółtko i po pół łyżeczki soli i pieprzu.
  3. Na koniec wlejcie dwie łyżki bardzo zimnej wody i wymieszajcie.
  4. Tak przygotowane mięso formujcie w kształt kul lub kotletów. Podawajcie z ulubionymi dodatkami: żółtkiem jaja, ogórkiem kiszonym, cebulką albo marynowanymi grzybkami. Smacznego!