jak wybierać filet z kurczaka
Adobe Stock
Newsy

Jak wybrać dobry filet z kurczaka? Uważajcie. Taki może was tylko zatruć

Statystyczny Polak zjada rocznie aż 27 kilogramów mięsa z kurczaka. Nic dziwnego, ponieważ drób jest najtańszym i łatwo dostępnym na rynku mięsem, a z racji, że jego smak jest bardzo delikatny, idealnie nadaje się do niemal każdej potrawy. Okazuje się jednak, że kurczak należy również do najszybciej psujących się gatunków mięs.

Wiele osób obawia się, że spożywanie mięsa drobiowego może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Bowiem od kilku lat nie milkną głosy mówiące, że kurczaki są faszerowane antybiotykami i hormonami. Okazuje się jednak, że te z polskich hodowli są naprawdę zdrowe. W końcu nie bez powodu nasz kraj znajduje się na 1. miejscu, jeśli chodzi o eksport drobiu na Europę.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Cenne wartości odżywcze mięsa drobiowego

Mięso drobiowe powinno znaleźć się w diecie każdego człowieka - eksperci nie mają co do tego wątpliwości. Bowiem kurczaki nie tylko zawierają mnóstwo łatwo przyswajalnego białka, ale również są bogate w witaminy z grupy B, które uczestniczą w syntezie białek, przemianie węglowodanów i tłuszczów, produkcji hormonów, enzymów, a także hemoglobiny. W mięsie z kurczaka nie brakuje też cynku, magnezu, fosforu czy selenu.

Drób to najszybciej psujący się rodzaj mięsa

Spożycie drobiu w Polsce jest bardzo duże – 1 osoba zjada go aż 27 kilogramów rocznie. Mimo to niewiele osób ma świadomość, że mięso z kurczaka jest jednym z najszybciej psujących się mięs. Na szczęście bardzo łatwo rozpoznać moment, w którym produkt nie nadaje się już do jedzenia. To uchroni was i wasze rodziny przed groźnym zatruciem pokarmowym.

Zapach zepsutego mięsa

Przede wszystkim psujące się mięso drobiowe wydziela bardzo charakterystyczną, lekko kwaskowatą woń. Kiedy je powąchacie, nie będziecie mieli wątpliwości, że nadaje się do kosza - dosłownie zwali was z nóg. Przy jego pomocy można by wskrzesić zmarłych, uwierzcie na słowo.

Wątpliwa konsystencja

Kolejną ważną cechą jest konsystencja. Świeża pierś z kurczaka powinna być sprężysta i jędrna. Powstałe po dotknięciu palcem wgłębienia powinny zniknąć dosłownie po chwili. Zupełnie odwrotnie będzie w przypadku, kiedy mięso jest zepsute. Na pewno zobaczycie, że stało się sflaczałe, a wgłębienia nie odzyskują poprzedniego kształtu. Dodatkowo powierzchnia takiego mięsa jest bardziej lepka.

Dziwny kolor

Zepsute mięso najłatwiej jednak poznać po kolorze. Świeża pierś z kurczaka powinna być przyjemnie różowa. Z kolei taka, w której wnętrzu rozpoczęły się procesy gnilne stanie się lekko szara lub, jak kto woli, sina. Niebezpieczną oznaką jest również żółty odcień mięsa. Takiego produktu pod żadnym pozorem nie podawajcie na obiad. 

Pamiętajcie, że surowe mięso z kurczaka można przechowywać w lodówce maksymalnie przez 2 dni, z kolei w zamrażalniku do 12 miesięcy. Po obróbce termicznej umieszczony w lodówce drób zachowuje świeżość przez 4 dni, aw zamrażalniku można go przechowywać do 3 miesięcy.

Kłopoty na rynku drobiu. Polacy będą musieli jeść mięso zza wschodniej granicy?
Adobe Stock
Newsy
Kłopoty na rynku drobiu. Polacy będą musieli jeść mięso zza wschodniej granicy?
Eksperci rynku drobiarskiego alarmują – niedługo może zabraknąć mięsa. Wobec dużych problemów branży rozwiązaniem może okazać się import z zagranicy.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że Polska jest jednym z liderów Europy jeśli chodzi o produkcję drobiowego mięsa i jaj. W końcu na terytorium naszego kraju, a zwłaszcza na północnym Mazowszu aż roi się od ferm drobiu. Problemy polskich hodowców drobiu Tymczasem polskich hodowców drobiu raz po raz spotykają kolejne plagi egipskie. Zaczęło się od zmian w unijnym ustawodawstwie. Europejscy producenci zostali zobowiązani przez Komisję Europejską do powolnego odchodzenia od klatkowego chowu kur. Pisaliśmy już o tym, że z naszych sklepów powoli znikać będą jajka znoszone przez kury przesiadujące w ciasnych klatkach. Fakt,  takie założenie rzeczywiście poprawia dolę drobiu, ale jednocześnie uderza w wielu polskich graczy na rynku drobiarskim. Polscy hodowcy, chcąc nie chcąc, powoli dostosowują się do zmian w unijnym prawie i „przerzucają” się na chów ściółkowy, bardziej uzasadniony z punktu widzenia dobrostanu ptactwa. Ptasia grypa w polskich fermach drobiu Klatki i ściółka to jedno, drugie to fala ptasiej grypy , która nawiedziła Polskę na przełomie zimy i wiosny tego roku. W związku z prawdziwą epidemią przenoszącą się z jednej fermy do drugiej, wiele stad musiało zostać wybitych. Wybicie kur odbiło się wyraźnie na sytuacji rynkowej w naszym kraju. Eksperci nie mają wątpliwości. Na rynku ewidentnie brakuje surowca. Szykujcie się więc na wzrosty cen produktów pochodzenia drobiowego. Do najpopularniejszych produktów drobiowych w sprzedaży w naszym kraju zaliczają się m.in.: Pierś z kurczaka Udka z kurczaka Skrzydełka Podroby drobiowe (np. wątróbki czy serca) Przetwory mięsne (np. pasztety czy wędliny drobiowe) Dania gotowe (np. nuggetsy) W jaki sposób wyrównane zostaną braki drobiu na rynku? Zmiany na...

jak sprawdzić czy wątróbka jest świeża
cukiereczek13 / gotujmy.pl
Newsy
Podroby psują się szybciej niż inne mięso. Jak kupić najlepszą i najświeższą wątróbkę?
Każdy miłośnik wątróbki musi pamiętać o tym, że niestety szybko traci ona świeżość. Sprawdźcie, jak rozpoznać świeżą wątróbkę.

Większość z was na pewno wie, że wątróbka stanowi doskonałe źródło witamin. Z tego powodu zaleca się podawanie jej dzieciom, które zwykle nie są zachwycone taką propozycją na obiad. Z wiekiem jednak smaki się zmieniają i to, co dawniej było nie do przełknięcia, później chętnie przyrządza się samemu. Jeżeli wy także lubicie wątróbkę, to przyda się wam garść porad na temat tego, jak uniknąć kupienia niezbyt świeżych podrobów w sklepie. Zachęcamy do przeczytania poniższych wskazówek! Zapach Gdy tylko macie wątpliwości co do świeżości jedzenia (a zwłaszcza mięsa), to najlepiej je od razu powąchać – oczywiście o ile macie taką możliwość. Odrzucający, kwaśno-gorzki zapach to znak, że mięso już się psuje i absolutnie nie nadaje się do zjedzenia. Świeża wątróbka ma bardzo delikatny zapach, natomiast zepsuta będzie nieprzyjemnie pachnieć kwasem. Kolor świeżej wątróbki Smaczna i świeża wątróbka będzie miała kolor jednolity, najlepiej ciemnokrwisty. Powinna być lśniąca i śliska w dotyku. Stara wątróbka jest szara, a nawet lekko czerniejąca. Natomiast plamy na mięsie i przebarwienia to znak, że jest zepsute. Kolejny sposób to przyjrzenie się wątróbce już po obróbce cieplnej. Jeżeli mięso będzie szare albo nawet czarne, to niestety jest nieświeże. Jak długo można przechowywać wątróbkę? Nie zapominajcie, że wątróbka należy do podrobów, a te psują się bardzo szybko. Aby zagwarantować, że będzie bezpieczna do spożycia, pamiętajcie o tych zasadach: Po przyniesieniu ze sklepu owińcie wątróbkę w papier do kanapek, by powietrze miało swobodny dostęp do mięsa. Nie używajcie plastikowych opakowań! Jeśli użyjecie folii spożywczej lub zamkniecie wątróbkę w plastikowym pojemniku, to szybko się...

Piersi z kurczaka mają żółtawy kolor? Wiemy, co to oznacza. Lepiej ich nie kupujcie (są nieświeże, surowe piersi z kurczaka powinny być różowe i nie powinny być zbyt miękkie)
Adobe Stock
Newsy
Piersi z kurczaka mają żółtawy kolor? Wiemy, co to oznacza. Lepiej ich nie kupujcie 
Widzieliście kiedyś żółtawą pierś z kurczaka? Sprawdźcie, czy możecie ją spokojnie zjeść.

Piersi z kurczaka to jedne z częściej kupowanych mięs. Są bardzo łatwe w przygotowaniu, smaczne i niesamowicie uniwersalne. Czasami kupując piersi z kurczaka w sklepie mięsnym lub w supermarkecie, możecie natknąć się na żółtawe kawałki mięsa. Czy to dobrze? Czy taki kolor może naturalnie występować na piersiach z kurczaka? Sprawdziliśmy! Jak wybrać świeżą i smaczną pierś z kurczaka? Wybierając piersi z kurczaka, warto dokładnie im się przyglądnąć. Świeże i dobre piersi z kurczaka powinny być różowe, mieć żywy kolor i nie powinny być zbyt miękkie.  Żółtawy kolor piersi z kurczaka – co oznacza? Żółtawy kolor piersi z kurczaka oznacza, że nie jest ona zbyt świeża. Lepiej omijajcie takie kawałki mięsa i ich nie kupujcie. Czasami kurczaki mają naturalny żółtawy kolor, ale jednak w większości wypadków będzie świadczyło to o tym, że dana pierś nie jest pierwszej świeżości. Test na świeżość piersi z kurczaka Możecie wykonać test na świeżość piersi z kurczaka. Przyciśnijcie kawałek mięsa palcem. Powinno ono wrócić bez problemu do swojego kształtu. Jeśli w mięsie pozostaje wgłębienie, dana pierś z kurczaka może nie być zbyt świeża.  Odpowiednia wielkość piersi z kurczaka Inną ważną cechą, jest obserwacja wielkości piersi z kurczaka. Wybierajcie piersi średniej wielkości. Te duże być może świadczą o tym, że kurczaki nie rosły naturalnie, a były karmione paszą zawierającą czynniki wzrostu. Białe włókna przy piersi z kurczaka Czasami przy piersiach z kurczaka zobaczycie białe włókna. Niektórzy je odkrawają, a innym zupełnie one nie przeszkadzają. W tym artykule znajdziecie odpowiedź na to, czym są białe włókna w piersi z kurczaka i czy możecie je bezpiecznie jeść . Jak przygotować piersi z kurczaka? –...

Najlepsza marynata do filetu z kurczaka. Do pieczenia, smażenia i grillowania
Gotujmy.pl
Newsy
Najlepsza marynata do filetu z kurczaka. Do pieczenia, smażenia i grillowania
Kupiliście pierś z kurczaka, udka albo skrzydełka, a nie macie planu i koncepcji jak przyrządzić je na obiad? Z nami wam się upiecze!

Drób, a właściwie kurczak, to jeden z najchętniej wybieranych rodzajów mięs na obiad przez Polaków. Mięso kurze jest pożywne, zdrowe i lekkostrawne, a przede wszystkim bardzo smaczne. Do tego daje się przygotować na setki różnych sposobów. I być może w tej wielości znajduje się pułapka, w którą często wpadają gospodynie domowe i panie domu. O jakiej pułapce mówimy? Chodzi oczywiście o pomysł na kolejny obiad z piersią, udkami lub skrzydełkami w roli głównej. Jak przyrządzić smaczną marynatę do mięsa drobiowego? Ktoś roztropny powiedział kiedyś, że sztuka gotowania wymaga dużej dozy inteligencji, pomysłowości i sprytu. Jakże niezbędne są te cechy podczas codziennego gotowania obiadów dla całych rodzin! Jeśli powoli kończą wam się pomysły na kolejne odsłony kurczaka, wypróbujcie naszej poniższej propozycji. Składniki na taką marynatę na pewno znajdziecie w swoich kuchniach. Nieco miodu, trochę musztardy, odrobina soku z cytryny, a do tego czosnek i rozmaryn. Czyż nie brzmi to przepysznie? Do dzieła! Przepis na uniwersalną marynatę do drobiu Składniki: 3 łyżki miodu 3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego 3 łyżki musztardy (rosyjska, kremska, sarepska, a nawet dijon – wybierzcie waszą ulubioną) 2 łyżeczki soku z cytryny 2 ząbki czosnku 1 gałązka posiekanego rozmarynu lub rozmaryn suszony Odrobina soli Przygotowanie: Czosnek obierzcie z łupinek, zmiażdżcie i przeciśnijcie przez praskę. Do małej miseczki wlejcie olej, sok z cytryny, a także musztardę. Dodajcie do środka wszystkie przyprawy. Tak przygotowaną marynatą marynujcie dowolny rodzaj drobiowego mięsa. Skrzydełka, udka lub pierś nasączoną marynatą należy odłożyć na przynajmniej kilka godzin do lodówki. Najlepiej...