Chleb
Pixabay/Sabine Schulte
Newsy

Jak wybrać dobry chleb? Jego kolor i struktura mówią wszystko

Sklepy, w których zazwyczaj robicie zakupy, z pewnością oferują rozmaite rodzaje pieczywa. Czym kierować się przy wyborze?
Aleksandra Jaworska
styczeń 07, 2021

Ogromny wybór pieczywa w supermarketach to zjawisko, które znacie wszyscy. Mimo że chleby i bułki leżą obok siebie, nie każde z nich będzie dobre i zdrowe. Jedno jest jednak pewne, bez pieczywa bardzo ciężko się obejść. To właśnie ono jest główną bazą śniadań, kolacji i wyprawek dzieci do szkoły. 

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Jak się robi pieczywo?

Chleb otrzymuje się z wypieku ciasta, będącego jednorodnym połączeniem mąki zbożowej różnego gatunku i wody. Wypiek chlebowy poddaje się najczęściej, ale nie zawsze, fermentacji alkoholowej - mamy na myśli drożdże. Ciasto zostaje następnie wyrobione w bochny różnego kształtu i wielkości. 

Oprócz chleba pulchnego, wyrabianego z ciasta drożdżowego lub ciasta z dodatkiem proszku do pieczenia znane są też odmiany chleba opartego na niespulchnianym cieście kruchym. Oprócz chlebów w lokalnych piekarniach znajdziecie też bułki, chałki i kajzerki.

Chleb jest znany od starożytności

Chleb ze starożytności nie przypominał współczesnego pulchnego wypieku. Wyglądał raczej jak maca lub cienki podkład po pizzy. Taki chleb łatwiej było łamać niż kroić i najprawdopodobniej stąd wziął się powszechnie znany w wielu kulturach zwyczaj obrzędowego łamania chlebem. 

Pochodzenie słowa chleb i statystyki

Przypuszcza się, że chleb jest pochodzenia praindoeuropejskiego, występuje w językach słowiańskich, występuje także w sanskrycie. Wedle statystyk Polacy jedzą coraz mniej chleba. Na początku XXI wieku spożycie pieczywa spadło o około 20 kilogramów rok do roku.

Różne rodzaje chleba 

Rozróżnia się chleb żytni, chleb mieszany żytnio-pszenny oraz chleb pszenny. Wszystkie chleby razowe mają dużą wartość odżywczą i zawierają wiele witamin. Większość współczesnych rodzajów pieczywa spotykanych w Europie i USA jest bardzo pulchna. Pulchny chleb lepiej smakuje, łatwiej się go gryzie i trawi.

Czym się kierować przy wyborze chleba?

Ważny jest już sam kolor pieczywa. Dla przykładu, dobry razowy ma kolor szaro-brązowy, a przypadku chleba pszennego, zbyt jasna barwa bochenka nie świadczy o nim najlepiej. Jeśli wydaje wam się, że chleb po podniesieniu nie waży prawie nic, możecie podejrzewać, że został sztucznie nadmuchany.

Termin przydatności też ma znaczenie. Kilka dni to maksymalny czas dla świeżego chleba. Chleb po naciśnięciu powinien wracać do poprzedniego kształtu. Jego sprężystość jest bardzo dobrą oznaką. Świeży chleb nie powinien też się kruszyć. Jeśli rozpada się, to prawdopodobnie zrobiono go z niezbyt wartościowej mieszanki.

Apetyczny wygląd i zapach nie zawsze wystarczą. Okazuje się, że im jaśniejsza mąka, tym mniej substancji mineralnych zawiera chleb. Ciemny kolor chleba jest najwłaściwszy. Często stosuje się trik polegający na posypaniu wierzchu ziarnami. Najlepiej obejrzeć pokrojony bochenek z bliska. Taki widok powie wam o chlebie najwięcej!

Komentarze
Mięso na patelni
Pixabay/Aga Maszota
Newsy Wrzucacie na patelnię takie mięso? Domownicy uciekną, gdy je zobaczą
W kuchni można popełnić wiele kulinarnych grzechów. Jedne można uratować zawczasu, inne zepsują potrawę i wystraszą waszych gości.
Aleksandra Jaworska
styczeń 07, 2021

Gotowanie to wcale nie taka łatwa sztuka. Mówi się, że niektórzy mają szczególne kulinarne predyspozycje. Gotowania, przede wszystkim, można się jednak nauczyć. Wiedza o produktach ułatwi wam zadanie. Dlaczego mięso robi się twarde? Po pierwsze, dobranie odpowiedniej metody obróbki cieplnej pozwala uniknąć częstych błędów kulinarnych. Efektem doboru złej metody może być nadmiernie suche i twarde mięso. Kilka podstawowych informacji poniżej pozwoli każdemu z was podejmować znacznie lepsze decyzje kulinarne. Prawie wszystko zależy bowiem od rodzaju mięsa, konkretnego kawałka i jego składu. Mięso to, w dużym uproszczeniu, tkanka mięśniowa zwierząt hodowlanych lub dziczyzny. W jego skład wchodzi mniej więcej 75% wody, 20% białka oraz 5% tłuszczu. Proporcje różnią się w zależności od danej porcji mięsa. Jedna zasada jest jednak uniwersalna. Główną przyczyną kurczenia się mięsa podczas gotowania oraz jego wysychania jest znacząca utrata wody. Obróbka cieplna ma wpływ na twardość mięsa i poziom jego wysmażenia. Tłuszcze zawarte w mięsie decydują zaś o soczystości i są podstawowym nośnikiem smaku. Mięsa, które mają dużo tkanki łącznej gotujcie powoli Włókna mięśniowe, które układają się wzdłuż porcji mięsa to kolagen i elastyna. Czasami nazywa się je żyłami, to białe i elastyczne części. Mięsa, które mają dużo tkanki łącznej, należy gotować powoli, najlepiej w płynie i niskiej temperaturze. Kolagen ma szansę w ten sposób się rozpaść. Do nieinwazyjnego usunięcia tkanek łącznych przydadzą się też składniki kwaśne, których użyjecie do marynaty. Mamy na myśli sok z cytryny i ocet. W przypadku kiedy tkanka jest duża i widoczna, wystarczy pozbyć się jej za pomocą noża lub zmielić mięso w całości. Obróbka cieplna na kilka...

Przeczytaj