Przygotowując w kuchni różne potrawy, dłonie mają styczność z wieloma składnikami, a co za tym idzie również i zapachami. Skóra jest bardzo podatna na przejmowanie oraz dłuższe utrzymywanie właściwych dla konkretnych produktów woni czy barw. Szczególnie niepożądane utrzymują się nadzwyczaj długo, co za tym idzie - nie są przyjemne przy wykonywaniu innych czynności.

Produkty przenoszące zapach

Do charakterystycznych produktów wykorzystywanych w kuchni, które podczas obróbki pozostawiają zapach na skórze, zdecydowanie można zaliczyć czosnek. Jego intensywna woń przez dłuższy okres czasu może utrzymywać się na dłoniach bez względu na mycie. O ile to warzywo podkręca smak czy zapach potraw, to na skórze nie pachnie zbyt ładnie. Innymi produktami, które swoją wyjątkową woń przenoszą na inne rzeczy, to cebula czy ryby takie jak łosoś, dorsz czy tuńczyk. Szorowanie skóry dłoni mydłem pod wodą, nie zawsze może okazać się wystarczające, a zapach niestety pozostanie na dłużej.

Domowe sposoby na przykry zapach jedzenia na rękach

Najskuteczniejsze w walce z niechcianymi zapachami są domowe, tradycyjne sposoby. Idealnie w tej sytuacji sprawdzi się soda oczyszczona. Wystarczą jedynie dwie łyżeczki proszku zamiast mydła podczas mycia rąk, a zapach zniknie natychmiast. To zdecydowanie lepsza alternatywa w usuwaniu przykrych zapachów niż pocieranie dłoni cytryną, kiedy wówczas może dojść do zabarwienia naskórka na żółto bądź do podrażnienia wrażliwej skóry kwasami owocu cytrusowego. Soda oczyszczona w tym przypadku nie tylko nie naruszy flory pierwszej warstwy skóry, ale jednocześnie delikatnie ją oczyści i pozbawi nieprzyjemnego zapachu.