Jak usunąć tłustą plamę z oleju z ubrań? Ten płyn z kuchni zawsze działa
Adobe Stock
Newsy

Jak usunąć tłustą plamę z oleju z ubrań? Ten płyn z kuchni zawsze działa

Sprawdźcie jak usunąć tłustą plamę z oleju czy masła z waszych ubrań. Zapomnijcie o drogich odplamiaczach czy innych detergentach. Wystarczy wam zwykły płyn do mycia naczyń!
Hubert Rój
kwiecień 15, 2021

Tłuste plamy to prawdziwa zmora w wielu domach. Do czynienia mają z nimi zwłaszcza młode mamy, które raz po raz muszą zwracać uwagę swoim pociechom na to, by nie rozrzucały na prawo i lewo jedzenia.

Każda gospodyni domowa ma swoje własne sposoby na tłuste zabrudzenia na ubraniach czy na obrusach. Dzisiaj zdradzimy wam nasz patent na takie nieprzyjemne wypadki.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak usunąć plamy z tłuszczu za pomocą płynu do mycia naczyń?

Ważne, by pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Odratowywanie zaplamionej tłuszczem koszulki może się nie udać, gdy w panice zaczniecie od rozcierania plamy „na sucho”.

Polanie plamy płynem do mycia naczyń i roztarcie plamy nie wystarczy. Wręcz przeciwnie. Takie działanie może przyczynić się do utrwalenia trudnej do zwalczenia plamy.

O wiele lepszym posunięciem będzie posypanie plamy odrobiną proszku do prania i polanie jej kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń i wody.

Delikatnie wetrzyjcie taką mieszankę w zabrudzenie, a następnie odstawcie brudny materiał, obrus czy koszulkę do pralki.

Odpowiednio przygotowana tkanina powinna wyprać się w wysokiej temperaturze bez problemu, tak by po tłustych plamach nie było nawet śladu.

Zobacz także

W jaki sposób działa płyn do mycia naczyń na tłuste plamy?

Jak widzicie, plama z oleju, masła, czy smalcu wcale nie oznacza konieczności spisania danego materiału na straty. Waszą koszulkę, obrus, czy sweter może uratować skromny płyn do mycia naczyń!

Jak to w ogóle możliwe? Wszystko za sprawą odplamiających właściwości zwykłych płynów, które na co dzień używacie do mycia garnków i talerzy.

Niewiele osób ma świadomość, że płyny do mycia naczyń wykazują podobne właściwości jak drogie, specjalne odplamiacze, które kupuje się właśnie na potrzeby walki z tłustymi zabrudzeniami.

Inne domowe sposoby na  walkę z plamami

Płyn do mycia naczyń to nie jedyny domowy sposób na plamy, o którym być może nie słyszeliście. Zobaczcie sami jakie środki pomogą wam na zwalczenie niektórych plam:

  • Sól – plamy z czerwonego wina, owoców, krew
  • Woda utleniona – kawa i herbata
  • Alkohol metylowy – kawa i herbata
  • Moczenie w mleku – czekolada
  • Ocet – czarna jagoda
  • Pasta do zębów – ślady ludzkiego potu

Czytaj także:

Komentarze