Jak usunąć plamy z jedzenia ze świątecznego obrusu? Zróbcie tak, a będzie jak nowy
AdobeStock
Newsy

Jak usunąć plamy z jedzenia ze świątecznego obrusu? Zróbcie tak, a będzie jak nowy

Plamy na obrusie po świętach to jeszcze nie powód do paniki! Możecie łatwo je usunąć domowymi sposobami.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 05, 2021

Powiedzmy sobie szczerze – ubrudzenie obrusu podczas świąt jest nieuniknione. Zresztą właśnie do tego on służy! Lepiej jest czyścić poplamiony obrus niż szorować o wiele cenniejszy, drewniany stół. Ale kto próbował zmierzyć się z trudnymi plamami z wina albo kawy ten dobrze wie, że ich usunięcie nie jest wcale takie proste. Poniżej podajemy wam garść porad, które pomogą wam szybciej i łatwiej pozbyć się trudnych plam z obrusu.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Plamy z czerwonego wina

Wino do obiadu świetnie smakuje i poprawia trawienie. Niestety, rozlane czerwone wino może na zawsze zniszczyć obrus, jeżeli szybko nie zabierzecie się za usuwanie plamy! Sprawdźcie, jak można sobie z tym poradzić.

Alkohol

Alkohol zwalczaj… alkoholem! Ta zasada przydaje się nie tylko wtedy, gdy dokucza wam „syndrom dnia poprzedniego”, ale również wówczas, gdy poplamicie obrus czerwonym winem. Wystarczy polać plamę szampanem albo białym winem, później zamoczyć obrus w zimnej wodzie i wyprać w pralce.

Sól

Jeden z najlepiej znanych sposobów. Gdy na obrus wyleje się czerwone wino, natychmiast posypcie ją dużą ilością soli i zostawcie na dłuższą chwilę, aż sól wchłonie całą wilgoć. Później, podobnie jak w przypadku użycia alkoholu, zamoczcie obrus w zimnej wodzie i wypierzcie.

Zobacz także

Plamy z kawy i herbaty - jak usunąć?

Plamy z rozlanej kawy i herbaty są szczególnie uciążliwe. Najlepiej usuwać je wtedy, gdy są jeszcze świeże, ponieważ im dłużej plama zostanie na obrusie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że już nigdy się jej nie pozbędziecie!

Sprawdźcie, jak sobie z nimi poradzić:

Ocet

Kwas zawarty w occie świetnie poradzi sobie z trudnymi plamami. Pamiętajcie tylko o tym, by odpowiednio go rozcieńczyć – w przeciwnym razie zniszczycie tkaninę! Najlepiej użyjcie go w proporcji 1 łyżeczka octu na 1 litr wody. Zanurzcie gąbkę w takim roztworze i delikatnie pocierajcie nią plamę na obrusie.

Sok z cytryny

Działa na podobnej zasadzie co ocet, ale jest delikatniejszy, dlatego nie trzeba go rozcieńczać. Świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny polejcie plamę na obrusie i po chwili spłuczcie letnią wodą. Jeżeli plama tkwi na obrusie już kilka dni, to zostawcie sok na obrusie na co najmniej dwie doby, a po tym czasie wystawcie obrus na słońce i później wypierzcie w pralce.

Sól

Plamę po kawie lub herbacie posypcie obficie solą i zaczekajcie, aż wchłonie całą wilgoć i część przebarwień. Następnie spłuczcie sól zimną wodą i wypierzcie obrus.

Proszek do prania

Proszek służy nie tylko do wyprania całego obrusu – świetnie się sprawdzi również jako środek doraźny! Świeżą plamę natrzyjcie proszkiem do prania, najlepiej szczoteczką do zębów. Dzięki temu możecie mieć pewność, że po wypraniu w pralce plama zniknie.

 

Czytaj także:

Komentarze