Plamy na blacie
Pexels/Anastasia
Newsy

Jak usunąć plamy z drewnianego blatu? Uważajcie. Jedna metoda tylko pogorszy sprawę

Plamy na blacie to codzienność każdej kucharki. Wystarczy chwila nieuwagi i możecie mieć problem.
Aleksandra Jaworska
styczeń 06, 2021

Blaty, szczególnie drewniane wprowadzają do wnętrza niepowtarzalną, ciepłą atmosferę. Są jednak materiałem bardzo wymagającym. Żeby zachowały swój wygląd, potrzebują regularnego czyszczenia.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Jak pielęgnować drewniany blat kuchenny?

Drewno potrzebuje pielęgnacji i konserwacji. Trzeba również wiedzieć, jak we właściwy sposób czyścić drewniane blaty, aby im nie zaszkodzić. Na blacie może zostać wiele efektów waszego gotowania. Trudno gotować bez rozsypanej mąki, tłuszczu i soczystych owoców. 

Woda i silne detergenty potrafią zniszczyć drewniane powierzchnie, lepiej więc unikać ich stosowania. Nie używajcie też szorstkich gąbek, wybierzcie miękkie ściereczki z naturalnych tkanin. Pamiętajcie, że drewno czyści się zawsze wzdłuż włókien. Po wyczyszczeniu blatu należy zawsze wytrzeć powierzchnię do sucha.

Drewniany blat może ulec wielu kulinarnym wypadkom. Mogą na nim powstać różne, trudne do usunięcia plamy. Niektóre powierzchnie są w szczególny sposób narażone na powstanie plam, w wyniku przypadkowego kontaktu powierzchni z gorącym napojem.

Plamy po gorących naczyniach

Pewnie nie raz zdarzyło się wam postawić na drewniany blat garnek, patelnię, a nawet brytfannę. Chwila nieuwagi i katastrofa gotowa. Po zetknięciu gorącego z drewnem można ujrzeć charakterystyczne białe kółko, które odwzorowuje formę z gorącym płynem.

Taką plamę wyczyści tylko jeden patent. Pocierajcie powstałe białe kółko naftą zmieszaną z olejem jadalnym. Następnie należy powierzchnię wypolerować naturalnym korkiem od butelki. Jeżeli plama nie jest duża, można się jej pozbyć, polerując tylko korkiem.

Najczęstsze plamy po winie i kawie

Alkohol uszkadza blat, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Zwłaszcza jeśli chodzi o blat olejowany, ponieważ wysokie stężenie alkoholu rozpuszcza tłuszcz. Na początek alkohol trzeba szybko zetrzeć, osuszyć powierzchnię, po czym wypolerować ściereczką nasączoną olejem lnianym.

Jeżeli plama pochodzi od czerwonego wina, podobne zabiegi mogą okazać się niewystarczające. Taką plamę można rozjaśnić za pomocą mieszanki wody utlenionej o stężeniu 3% i amoniaku. Natomiast plamy po kawie i herbacie zmyjecie z drewnianego blatu pianą z płynu do mycia naczyń. 

Problematyczna plama z tłuszczu

Tłuste plamy to zjawisko najbardziej popularne na blatach gospodyń kuchennych. Tutaj także z pomocą przyjdzie piana z płynu do mycia naczyń. Wyczyśćcie nią delikatnie tłuste miejsce, zmyjcie wilgotną szmatką i wytrzyjcie do sucha. Drewniany blat będzie wyglądał jak nietknięty!

Komentarze
Makaron
Pixabay/RitaE
Newsy Jak odmierzyć porcję makaronu na osobę? Ta metoda zawsze działa
Makaron to jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych. Właśnie w makaron Polacy zaopatrywali się w pierwszej kolejności na początku pandemii.
Aleksandra Jaworska
styczeń 06, 2021

Każdy z was lubi z pewnością szybkie danie, które można przyrządzić z produktów znalezionych w kuchni. Takim produktem jest makaron, na pewno macie go w domowej spiżarce. Makaron ma długą historię Spaghetti przypomina historię makaronu, która jest długa i skręcona. Do dziś dnia wiele krajów walczy o miano pierwszego, który makaron wymyślił. Obecnie ten mączny przysmak można znaleźć w kuchniach całego świata, w niektórych to wręcz podstawowy składnik. Bez niego z pewnością nie obyliby się Włosi, którzy w Europie uważani są za prawdziwych królów makaronu. Makaron to najstarszy produkt żywieniowy. Mógł on być przyrządzany już 4000 lat temu. Legenda mówi, że do Europy sprowadził go Marco Polo. Według niektórych świadectw, już wiele wieków wcześniej makaron był znany starożytnym Rzymianom. Ten pokarm, przyrządzany z mieszaniny wody i mąki, a następnie suszony, znali także Arabowie. Inna teoria głosi, że to dzięki nim trafił on na południe Europy, m.in. do Włoch. Współcześnie właśnie Włochy uznawane są za ojczyznę makaronu. Dziś kuchnia włoska rozróżnia blisko sto jego rodzajów. Dla polepszenia walorów smakowych, a także estetycznych, do makaronów zarówno tych domowych, jak i przemysłowych, dodaje się naturalne barwniki np. sok z buraków, szpinak i pomidory. Inny makaron do sosów śmietanowych, inny do bazy z pomidorów Makarony można podzielić głównie przez wzgląd ich użyteczności wobec różnych potraw. Innego rodzaju użyjecie do śmietany z koperkiem i łososiem, a innego do klasycznego spaghetti ze świeżych, smażonych pomidorów. Można wyróżnić jego rozmaite odmiany. Rodzaje, z których korzysta się najczęściej to: Linguini ...

Przeczytaj