Plamy na blacie
Pexels/Anastasia
Newsy

Jak usunąć plamy z drewnianego blatu? Uważajcie. Jedna metoda tylko pogorszy sprawę

Plamy na blacie to codzienność każdej kucharki. Wystarczy chwila nieuwagi i możecie mieć problem.

Blaty, szczególnie drewniane wprowadzają do wnętrza niepowtarzalną, ciepłą atmosferę. Są jednak materiałem bardzo wymagającym. Żeby zachowały swój wygląd, potrzebują regularnego czyszczenia.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak pielęgnować drewniany blat kuchenny?

Drewno potrzebuje pielęgnacji i konserwacji. Trzeba również wiedzieć, jak we właściwy sposób czyścić drewniane blaty, aby im nie zaszkodzić. Na blacie może zostać wiele efektów waszego gotowania. Trudno gotować bez rozsypanej mąki, tłuszczu i soczystych owoców. 

Woda i silne detergenty potrafią zniszczyć drewniane powierzchnie, lepiej więc unikać ich stosowania. Nie używajcie też szorstkich gąbek, wybierzcie miękkie ściereczki z naturalnych tkanin. Pamiętajcie, że drewno czyści się zawsze wzdłuż włókien. Po wyczyszczeniu blatu należy zawsze wytrzeć powierzchnię do sucha.

Drewniany blat może ulec wielu kulinarnym wypadkom. Mogą na nim powstać różne, trudne do usunięcia plamy. Niektóre powierzchnie są w szczególny sposób narażone na powstanie plam, w wyniku przypadkowego kontaktu powierzchni z gorącym napojem.

Plamy po gorących naczyniach

Pewnie nie raz zdarzyło się wam postawić na drewniany blat garnek, patelnię, a nawet brytfannę. Chwila nieuwagi i katastrofa gotowa. Po zetknięciu gorącego z drewnem można ujrzeć charakterystyczne białe kółko, które odwzorowuje formę z gorącym płynem.

Taką plamę wyczyści tylko jeden patent. Pocierajcie powstałe białe kółko naftą zmieszaną z olejem jadalnym. Następnie należy powierzchnię wypolerować naturalnym korkiem od butelki. Jeżeli plama nie jest duża, można się jej pozbyć, polerując tylko korkiem.

Najczęstsze plamy po winie i kawie

Alkohol uszkadza blat, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Zwłaszcza jeśli chodzi o blat olejowany, ponieważ wysokie stężenie alkoholu rozpuszcza tłuszcz. Na początek alkohol trzeba szybko zetrzeć, osuszyć powierzchnię, po czym wypolerować ściereczką nasączoną olejem lnianym.

Jeżeli plama pochodzi od czerwonego wina, podobne zabiegi mogą okazać się niewystarczające. Taką plamę można rozjaśnić za pomocą mieszanki wody utlenionej o stężeniu 3% i amoniaku. Natomiast plamy po kawie i herbacie zmyjecie z drewnianego blatu pianą z płynu do mycia naczyń. 

Problematyczna plama z tłuszczu

Tłuste plamy to zjawisko najbardziej popularne na blatach gospodyń kuchennych. Tutaj także z pomocą przyjdzie piana z płynu do mycia naczyń. Wyczyśćcie nią delikatnie tłuste miejsce, zmyjcie wilgotną szmatką i wytrzyjcie do sucha. Drewniany blat będzie wyglądał jak nietknięty!

Jak wyczyścić tłuste zabrudzenia na blacie w kuchni bez chemii? Użyjcie tych 2 produktów z szafki
AdobeStock
Newsy
Jak wyczyścić tłuste zabrudzenia na blacie w kuchni bez chemii? Użyjcie tych 2 produktów z szafki
Jeżeli staracie się unikać używania detergentów w kuchni, z pomocą przyjdą wam domowe sposoby, z wykorzystaniem naturalnych produktów. Ten pomoże na tłuste plamy.

Nie ma co się oszukiwać. Nawet najpiękniejsze blaty do kuchni zostały zaprojektowane z myślą o tym, że po prostu będą się brudzić. W końcu kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie bardzo dużo pracujemy z produktami spożywczymi. Mięso, oleje, margaryna - to właśnie one często są powodem tłustych i klejących plam. Nie da się zapobiec powstania uporczywych  tłustych plam na blacie, dlatego trzeba znaleźć sposób na ich zwalczenie. Dobrze sprawdzają się w tym przypadku domowe sposoby. Proste bacine triki nierzadko są równie skuteczne, co preparaty dostępne do kupienia w sklepach.  Niezawodny sposób na plamy z tłuszczu na blacie Gdy znów pryśnie wam olej z patelni na blat lub przypadkiem upuścicie na niego coś tłustego, nie przejmujcie się - plamę można szybko wyczyścić! Naturalnie często w pierwszym odruchu sięgamy po płyn do mycia naczyń i gąbkę, jednak gdy plama zostanie na blacie już jakiś czas, jej usunięcie może być trudniejsze. Wówczas należy sięgnąć po sprawdzone metody, które pozwolą łatwo wyczyścić blat. Jedną z nich jest stary sposób z cytryną lub kwaskiem cytrynowym. Jak to działa? Wystarczy, że posypiecie taką tłustą plamę solą, a następnie skropicie ją sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny (lub kwaskiem rozpuszczonym w niewielkiej ilości wody). Zostawcie na kilka minut, a następnie zmyjcie wodą i przemyjcie gąbką z odrobiną płynu do mycia naczyń. Sól z cytryną pomoże usunąć tłuszcz, a płyn do naczyń zbierze resztki brudu.  Jak zmyć dużą plamę z tłuszczu z blatów w kuchni? Jeżeli lubicie domowe metody na sprzątanie, z pomocą przyjdą wam te sposoby na umycie blatu: ocet i soda oczyszczona - klasyczny duet, niezastąpiony w porządkach. Oba te składniki należy wymieszać z wodą i tak przygotowaną pastą wyszorować brudne powierzchnie. Pamiętajcie, by...

Jak wyczyścić szafki kuchenne? Wcale nie potrzeba specjalnych detergentów
Adobe Stock
Newsy
Jak wyczyścić szafki kuchenne? Wcale nie potrzeba specjalnych detergentów
Szafki kuchenne gromadzą duże ilości zanieczyszczeń – tłuszcz, resztki jedzenia czy kurz. Czy na pewno myjecie je regularnie?

Szafki kuchenne narażone są na znacznie większą ilość zanieczyszczeń i należą do... najbrudniejszych powierzchni w kuchni . Blaty zmywane są regularnie, tak samo jak kuchenka czy inne sprzęty kuchenne. O dziwo, szafki należą do najrzadziej mytych powierzchni w kuchni – pomimo faktu, że są brudzone „od góry do dołu”, zarówno produktami spadającymi z blatu, jak i tymi wyjmowanymi z szafek. Jeśli do tego dołączycie regularne wyjmowanie śmieci spod zlewu , macie przepis na toksyczną mieszankę, która zamieszkuje wasze meble kuchenne. Jak je skutecznie oczyścić? Jak umyć szafki kuchenne? Na szafkach może nawarstwiać się mieszanka kurzu i tłuszczu – jeśli za bardzo zaniedbacie czyszczenie mebli, zabrudzenia te mogą być ciężkie do usunięcia. Nie jest to jednak niemożliwe. Przy większości zabrudzeń świetnie sprawdzi się dobrze znany płyn do mycia naczyń, który posiada zdolność rozpuszczania tłuszczu . Jeśli jednak szafki pokryte są bardziej opornymi zanieczyszczeniami, warto sięgnąć po dobrze znaną mieszankę sody oczyszczonej i octu. Należy jednak upewnić się, że detergent ten nie uszkodzi lakieru na szafkach. Uwaga! Jeśli macie meble kuchenne zrobione z litego drewna, zachowajcie ostrożność przy myciu. Ten rodzaj powierzchni bardzo nie lubi dużej ilości wody, dlatego można ją przemywać wyłącznie mocno odsączoną szmatką o miękkiej teksturze. Mycie szafek kuchennych. Do czego jaki detergent? Woda z płynem do mycia naczyń – mycie z tym detergentem należy przeprowadzić wzdłuż kierunku słojów drewna za pomocą miękkiej szmatki, a następnie wytrzeć szafki do sucha. Świetnie rozpuści tłuszcz. Soda oczyszczona z octem i wodą – oczyści plamy z tłuszczu, które zdążyły już wniknąć w powierzchnię mebli. Mieszankę z sodą należy wcierać w...

Jak usunąć tłustą plamę z oleju z ubrań? Ten płyn z kuchni zawsze działa
Adobe Stock
Newsy
Jak usunąć tłustą plamę z oleju z ubrań? Ten płyn z kuchni zawsze działa
Sprawdźcie jak usunąć tłustą plamę z oleju czy masła z waszych ubrań. Zapomnijcie o drogich odplamiaczach czy innych detergentach. Wystarczy wam zwykły płyn do mycia naczyń!

Tłuste plamy to prawdziwa zmora w wielu domach. Do czynienia mają z nimi zwłaszcza młode mamy, które raz po raz muszą zwracać uwagę swoim pociechom na to, by nie rozrzucały na prawo i lewo jedzenia. Każda gospodyni domowa ma swoje własne sposoby na tłuste zabrudzenia na ubraniach czy na obrusach. Dzisiaj zdradzimy wam nasz patent na takie nieprzyjemne wypadki. Jak usunąć plamy z tłuszczu za pomocą płynu do mycia naczyń? Ważne, by pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Odratowywanie zaplamionej tłuszczem koszulki może się nie udać, gdy w panice zaczniecie od rozcierania plamy „na sucho”. Polanie plamy płynem do mycia naczyń i roztarcie plamy nie wystarczy. Wręcz przeciwnie. Takie działanie może przyczynić się do utrwalenia trudnej do zwalczenia plamy. O wiele lepszym posunięciem będzie posypanie plamy odrobiną proszku do prania i polanie jej kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń i wody. Delikatnie wetrzyjcie taką mieszankę w zabrudzenie, a następnie odstawcie brudny materiał, obrus czy koszulkę do pralki. Odpowiednio przygotowana tkanina powinna wyprać się w wysokiej temperaturze bez problemu, tak by po tłustych plamach nie było nawet śladu. W jaki sposób działa płyn do mycia naczyń na tłuste plamy? Jak widzicie, plama z oleju, masła, czy smalcu wcale nie oznacza konieczności spisania danego materiału na straty. Waszą koszulkę, obrus, czy sweter może uratować skromny płyn do mycia naczyń ! Jak to w ogóle możliwe? Wszystko za sprawą odplamiających właściwości zwykłych płynów, które na co dzień używacie do mycia garnków i talerzy. Niewiele osób ma świadomość, że płyny do mycia naczyń wykazują podobne właściwości jak drogie, specjalne odplamiacze, które kupuje się właśnie na potrzeby walki z tłustymi zabrudzeniami. Inne domowe sposoby na  walkę...

Jak usunąć plamy z jedzenia ze świątecznego obrusu? Zróbcie tak, a będzie jak nowy
AdobeStock
Newsy
Jak usunąć plamy z jedzenia ze świątecznego obrusu? Zróbcie tak, a będzie jak nowy
Plamy na obrusie po świętach to jeszcze nie powód do paniki! Możecie łatwo je usunąć domowymi sposobami.

Powiedzmy sobie szczerze – ubrudzenie obrusu podczas świąt jest nieuniknione. Zresztą właśnie do tego on służy! Lepiej jest czyścić poplamiony obrus niż szorować o wiele cenniejszy, drewniany stół. Ale kto próbował zmierzyć się z trudnymi plamami z wina albo kawy ten dobrze wie, że ich usunięcie nie jest wcale takie proste. Poniżej podajemy wam garść porad, które pomogą wam szybciej i łatwiej pozbyć się trudnych plam z obrusu. Plamy z czerwonego wina Wino do obiadu świetnie smakuje i poprawia trawienie. Niestety, rozlane czerwone wino może na zawsze zniszczyć obrus, jeżeli szybko nie zabierzecie się za usuwanie plamy! Sprawdźcie, jak można sobie z tym poradzić. Alkohol Alkohol zwalczaj… alkoholem! Ta zasada przydaje się nie tylko wtedy, gdy dokucza wam „syndrom dnia poprzedniego”, ale również wówczas, gdy poplamicie obrus czerwonym winem. Wystarczy polać plamę szampanem albo białym winem, później zamoczyć obrus w zimnej wodzie i wyprać w pralce. Sól Jeden z najlepiej znanych sposobów. Gdy na obrus wyleje się czerwone wino, natychmiast posypcie ją dużą ilością soli i zostawcie na dłuższą chwilę, aż sól wchłonie całą wilgoć. Później, podobnie jak w przypadku użycia alkoholu, zamoczcie obrus w zimnej wodzie i wypierzcie. Plamy z kawy i herbaty - jak usunąć? Plamy z rozlanej kawy i herbaty są szczególnie uciążliwe. Najlepiej usuwać je wtedy, gdy są jeszcze świeże, ponieważ im dłużej plama zostanie na obrusie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że już nigdy się jej nie pozbędziecie! Sprawdźcie, jak sobie z nimi poradzić: Ocet Kwas zawarty w occie świetnie poradzi sobie z trudnymi plamami. Pamiętajcie tylko o tym, by odpowiednio go rozcieńczyć – w przeciwnym razie zniszczycie tkaninę! Najlepiej użyjcie go w proporcji 1...