Przerażona kobieta plama z czerwonego wina
Kim Schneider, Studio Africa/Adobe Stock
Newsy

Jak usunąć plamy z czerwonego wina? Oto kilka przydatnych sztuczek. Ale pamiętajcie – musicie się pospieszyć!

Wylane wino na obrusie w czasie ważnego przyjęcia? Plama na nowej koszuli? Wystarczy kilka trików i takie sytuacje przestaną być dla was wyzwaniem.
Hubert Rój
listopad 17, 2020

Coraz chętniej podajemy do stołu czerwone wino.  Słodkie, półsłodkie, wytrawne czy półwytrawne trunki pomagają nam w trawieniu pokarmów, zaostrzają apetyt, a co chyba najważniejsze – znacznie poprawiają humory wszystkim biesiadnikom…

Kiedy przy stole atmosfera już się rozluźni, łatwo o niespodziewane i nieprzyjemne wypadki z rozlanym alkoholem. Czerwone wino jest potencjalnym sprawcą największych szkód w naszej jadalni, dlatego na nim się dzisiaj skupimy. Co zrobić, by zminimalizować skutki naszych „małych awarii” z winem w roli głównej?

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Nie panikujmy!

Przede wszystkim powinniśmy zastosować się do jednej zasady – o sukcesie naszej akcji ratunkowej decyduje szybkość działania. Jeżeli szybko ściągniemy zaplamiony obrus czy koszulę do zaprania, możemy liczyć na powodzenie. Jeśli tylko pozwolimy plamom na zaschnięcie, sytuacja nieco się skomplikuje.

Przyjmijmy zatem, że udało się nam w miarę szybko wynegocjować od poszkodowanego biesiadnika ściągnięcie koszuli. Podczas gdy opisywany delikwent przesiaduje już w rezerwowej koszulce naszego męża albo syna, działajmy z wykorzystaniem opisywanych poniżej kilku rad.

Sposoby na plamy z czerwonego wina

  • Pierwszym rozwiązaniem w wypadku zaplamienia białych tkanin jest oczywiście użycie odplamiacza lub też wybielacza. Zaplamioną część naszego materiału należy moczyć w tym specyfiku przez ok. 10 min.
  • Często w sytuacjach podbramkowych bywa jednak tak, że o odplamiaczu akurat możemy jedynie pomarzyć  –  wtedy musimy radzić sobie sposobami alternatywnimi. Pierwszym z nich jest mieszanka wody utlenionej z płynem do prania (ewentualnie proszkiem).  Sporządzamy miksturę z tych dwóch składników i energicznie pocieramy zaplamiony fragment materiału. Powinno pomóc!
    Taki sposób będzie dobry przede wszystkim dla tkanin o jasnym kolorze.
  • Dla plam na ciemniejszych koszulach lub obrusach wyjściem jest także potraktowanie ich octem. Tak, ocet to naturalny środek piorący. Polewamy więc octem feralne miejsce, a następnie wcieramy w nie dynamicznie środek piorący.
  • Pamiętajmy, że po zastosowaniu tych wszystkich trików, koniecznie trzeba włożyć nasze zaplamione tkaniny do pralki. Gruntowne pranie po wstępnym zapraniu plam jest nieodzowne.
  • A co jeśli nie dysponujemy żadnym z dostępnych środków? Wtedy możemy starać choć trochę zmniejszyć „rozmiary klęski”. Jeżeli zaplamiliśmy czerwonym winem nasz ulubiony obrus, warto przepłukać go na szybko przynajmniej bardzo gorącą wodą. Uważajmy, by nie uszkodzić jednak cennych tkanin.

Źródło: mashed.com

Komentarze
czy można smażyć na oliwie z oliwek
AdobeStock
Zdrowie Smażenie na tej oliwie wytwarza rakotwórcze związki! Sprawdź czy popełniasz ten podstawowy błąd!
Używasz tego oleju do smażenia? Jego stosowanie może mieć fatalne skutki!
Katarzyna Wyborska
listopad 16, 2020

Czy potrafisz wyobrazić sobie gotowanie bez smażenia? My też nie! W końcu najsmaczniejsze potrawy to te smażone w tłuszczu. Kotlety schabowe, placki ziemniaczane czy jajko sadzone – pyszności! A czy zwracasz uwagę na to, jakiego tłuszczu używasz do smażenia? To bardzo ważne, ponieważ konsekwencje smażenia na nieodpowiedniej oliwie są bardzo poważne! Oliwa oliwie nierówna W Polsce najczęściej stosowanym tłuszczem do smażenia jest olej rzepakowy. Dość tani, zdrowy, a przede wszystkim o neutralnym smaku i zapachu, który nie wpływa dzięki temu na smak potraw. Dziś na rynku obecnych jest dużo więcej olejów, z których Polacy chętnie korzystają. Z tych najpopularniejszych możemy wymienić: Olej słonecznikowy Olej z pestek winogron Olej lniany Olej kokosowy Oliwę z oliwek Każdy z nich wyróżnia się innymi właściwościami. Olej z pestek winogron jest wyjątkowo neutralny, ponieważ praktycznie nie ma smaku i zapachu i jest bezbarwny. Olej lniany polecany jest w praktyce przeciwnowotworowej, ponieważ badania dowiodły, że znajduje się w nim najwięcej tłuszczów nienasyconych, które przeciwdziałają rozwojowi raka. Z kolei oliwa z oliwek ze względu na charakterystyczny zapach używana jest w kuchni śródziemnomorskiej jako dodatek do sałatek. Jednak czy wszyscy w ten sposób jej używają? Czy ty też popełniasz ten błąd? Od kilku lat oliwa z oliwek jest coraz popularniejsza w polskich domach, ponieważ reklamuje się ją jako zdrowszą alternatywę dla oleju rzepakowego. Jednak to nie do końca prawda! Rzeczywiście, oliwa zawiera więcej tłuszczów nasyconych, ale z tego powodu używana do przyrządzania tradycyjnych polskich dań staje się o wiele bardziej niebezpieczna dla naszego zdrowia niż olej rzepakowy! Dlaczego? Uwaga na dym! Oliwa z oliwek zawiera dużo nienasyconych...

Przeczytaj