sposoby na usunięcie kamienia z czajnika
Adobe Stock
Newsy

Jak usunąć kamień z czajnika? To proste. Zróbcie to naturalnie – bez chemii

Bez względu na to czy używacie czajnika elektrycznego czy gazowego, czy jest on szklany, ceramiczny czy stalowy – na pewno zachodzi kamieniem, który od czasu do czasu trzeba usunąć. Zamiast więc wydawać fortunę na sklepowe detergenty, przygotujcie domową mieszankę.
Weronika Kępa
styczeń 12, 2021

Za powstający w czajniku kamień odpowiedzialna jest tak zwana „twardość wody”. Im więcej w niej związków wapnia i magnezu, tym szybciej wasz czajnik pokryje biały osad. 

Dzieje się tak dlatego, że podczas gotowania wodorowęglany przekształcają się w węglany, a te osadzają się na ściankach naczyń. Gdybyście nie myli garnków po każdym użyciu, moglibyście na nich zaobserwować podobne zjawisko.

Na szczęście, aby usunąć kamień z czajnika nie musicie pędzić po specjalne detergenty. Z łatwością pozbędziecie się go przy pomocy kilku produktów spożywczych, które z pewnością macie w swojej kuchni. Nie marnujcie pieniędzy, zróbcie to naturalnie – bez użycia chemii.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Ocet

Odkamienianie przy pomocy octu to sposób stary jak świat. Z pewnością korzystały z niego wasze babcie i mamy. Wystarczy, że zmieszacie produkt z wodą, w proporcjach 1:1 i umieścicie w czajniku. Miksturę powinniście zagotować, a następnie odstawić na całą noc. Następnego dnia porządnie opłukajcie wasz czajnik i gotowe! Po białym osadzie ani śladu.

Obierki z ziemniaków

Ten sposób jest nieco bardziej pracochłonny jednak nie ulega wątpliwości, że działa. Jeśli akurat nie macie pod ręką octu, sięgnijcie po obierki z ziemniaków. Wystarczy, że wyłożycie nimi dno czajnika, zalejecie wodą i zagotujecie. Czynność należy powtórzyć parokrotnie – przerwać dopiero, gdy czajnik będzie lśnił, jak nowy.

Sok z cytryny

Świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub kwasek cytrynowy to kolejne produkty, które pomogą wam w walce z kamieniem. Wystarczy, że umieścicie je w czajniku i odstawicie na godzinę (bez gotowania). Po upływie tego czasu naczynie przepłukajcie wodą i gotowe!

Coca-Cola

Nie od dziś wiadomo, że Coca-Cola wykazuje właściwości silnie odrdzewiające i czyszczące. Dlatego, w razie potrzeby, nie wahajcie się po nią sięgnąć. Wystarczy, że wlejecie 250ml napoju do czajnika i zmieszacie z niewielką ilością wody. Całość zagotujcie i odstawcie na ok. 30 minut. Efekty będą powalające.

Źródło: gotujmy

Komentarze