Jak uprawiać pomidory na balkonie? To bardzo proste
Adobe Stock
Newsy

Jak uprawiać pomidory na balkonie? To bardzo proste

Nie ma nic lepszego niż warzywa czy owoce zerwane prosto z krzaczka. Mają soczysty, naturalny smak bez porównania do produktów ze sklepu. Własna uprawa jest dosyć prosta, wystarczy wygospodarować trochę przestrzeni na balkonie.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 25, 2021

Wiosna i lato to ulubione pory roku większości ludzi. Nie tylko ze względu na ciepłe i słoneczne dni, ale również poprzez łatwą dostępność do szeregu świeżych owoców oraz warzyw. Warzywa w tym okresie smakują najlepiej, a zwłaszcza samodzielnie wyhodowane w przydomowym ogródku. 

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jakie właściwości mają pomidory?

Pomidory to świetny dodatek do kanapek, sałatek czy sosów. Są one dosyć często wykorzystywane w kuchni do wielu różnych dań. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko smakowi, ale i szeregowi cennych właściwości, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Wśród nich wyróżnia się:

Domowa uprawa pomidorów

Pomidory to jedne z popularniejszych warzyw. Można je dostać w sprzedaży w sklepie bądź na targu przez cały rok. Jednak to właśnie wiosną czy latem są najpyszniejsze. Wówczas mają dużo słońca i odpowiednią temperaturę, aby dojrzeć w naturalnych warunkach. Ze względów zdrowotnych, wiele osób decyduje się na samodzielne uprawianie warzyw w przydomowym ogródku bądź na balkonie. Takie produkty są zdecydowanie zdrowsze, a i sama pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca.

Jak uprawiać pomidory na balkonie?

Osoby mieszkające w bloku również mogą mieć swoją własną, małą uprawę warzyw. Wystarczy wygospodarować niewielką powierzchnię na balkonie i rozstawić na niej szklarnię, specjalnie przeznaczoną na takie warunki. Jest to całkowity odpowiednik tradycyjnej szklarni, różni się jedynie rozmiarami. Balkonowa jest przystosowana do mieszkaniowych warunków. Materiał, z jakiego jest wykonana szklarnia zatrzymuje ciepło. Dzięki temu w środku jest większa temperatura niż na zewnątrz. Wówczas rośliny mają zapewniony właściwy klimat do rozwoju.

Szklarnia dla pomidorów 

Decydując się na stworzenie własnego ogródka na balkonie, można zapoznać się z różnymi dostępnymi opcjami szklarni w sprzedaży. Ostateczny wybór oczywiście jest uzależniony od ilości miejsca, a także zapotrzebowania. Najczęściej wybierane są szklarnie wykonane z folii. Są szybkie w rozkładaniu, a co najważniejsze zdają swój egzamin w uprawie roślin.

Uprawa roślin w balkonowej szklarni

Sadzenie i pielęgnacja roślin w balkonowej szklarni nie różni się niczym od tradycyjnej. Można w niej sadzić warzywa zarówno z sadzonek, jak i z nasion. Należy jednak pamiętać, by regularnie je przesadzać, aby miały odpowiednio sporo miejsca. Nie trzeba wspominać o regularnym podlewaniu oraz zadbaniu o właściwą cyrkulację powietrza. Dzięki temu warzywa będą pięknie rosnąć, a wy będziecie cieszyć się własnymi, smacznymi zbiorami.
 

Czytaj także:

Komentarze