Gołąbki to jedno z ukochanych dań Polaków. Najczęściej pieczecie je w tradycyjnej formie: z mięsem mielonym i ryżem w sosie pomidorowym. Niektóre panie domu mają jednak problem z suchością tego dania: wyjęte z piekarnika gołąbki często robią się wyschnięte, a nawet przypalone. Jak temu zapobiec?

Jak upiec gołąbki, aby były wilgotne?

Wilgotne, soczyste gołąbki to cel wszystkich osób zabierających się za gotowanie tego dania. Sekretem sukcesu jest tu nie tylko skład farszu oraz stopień ugotowania kapusty, ale również „nawilżanie” gołąbków w trakcie pieczenia. Pamiętajcie o tym, aby co jakiś czas podlewać zawijasy sosem podczas pieczenia. Zapobiegnie to wysuszaniu się kapusty i sprawi, że obiad nie wyjdzie przypalony ani nieprzyjemnie chrupki – co, w przypadku gołąbków, jest niepożądaną cechą.

Pieczenie gołąbków

Warto zwrócić uwagę również na naczynie, w którym pieczecie gołąbki. Najbardziej korzystny będzie wybór naczynia żeliwnego o grubym dnie, które długo utrzymuje temperaturę i równomiernie się nagrzewa. Zapobiega to skokom temperatury i przypalaniu się potrawy przy samych brzegach, kiedy pozostaje nadal surowa w środku. 

Pamiętajcie, aby najpierw piec gołąbki pod przykryciem, a potem je odkryć – zwłaszcza, jeśli zapiekacie je z serem. Dotyczy to wielu rodzajów tego dania m.in. również gołąbków z młodej kapusty czy gołąbków z grochem i kaszą pęczak. Znudziły wam się klasyczne gołąbki? Postawcie na kreatywne modyfikacje, których w sieci jest na pęczki! 

Zobacz także:

Źródło: Gotujmy.pl