Sokowirówka to często używany w kuchniach sprzęt – zwłaszcza w sezonie letnim, który obfituje w świeże owoce i warzywa. Niestety, mycie sokowirówki jest wyjątkowo nieprzyjemne, ponieważ miąższ warzywno-owocowy lubi zalegać w najciaśniejszych zakamarkach sprzętu.

Jak szybko umyć sokowirówkę?

Prawidłowe czyszczenie sokowirówki jest wyjątkowo ważne dla zachowania wieloletniej sprawności sprzętu, ale także dla pozbycia się resztek, które mogą zacząć gnić, a co za tym idzie – wydzielać szkodliwe dla zdrowia związki, które trafiają do świeżego soku.

Do umycia sokowirówki potrzebne będą:

  • cytryna
  • stara szczoteczka do zębów
  • gąbka do naczyń
  • płyn do mycia naczyń
  • ściereczka z mikrofibry

Wyrzućcie wszystkie resztki po owocach i warzywach. Plastikowe części sokowirówki wystarczy opłukać w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń (aby usunąć ewentualną lepkość). Jeśli resztki zdążyły zaschnąć, najpierw namoczcie wszystkie części w letniej wodzie i pozwólcie im odmoknąć. Warto pamiętać, że sokowirówkę najwygodniej myje się tuż po użyciu, kiedy ciągle jest mokra.

Zobacz także:

Najbardziej uciążliwe do mycia jest sitko, do którego właśnie sprawdzi się szczoteczka do zębów. Pozwoli ona dotrzeć do wszystkich ciężko dostępnych miejsc. 

Zaskakujący sposób mycia sokowirówki

Klejące pozostałości owoców na obudowie, można najszybciej wyczyścić za pomocą… soku z cytryny! Wystarczy przetrzeć zewnętrzną część sprzętu plasterkiem owocu, a następnie wytrzeć pozostałości ściereczką z mikrofibry. 

Cytryna rozpuści lepkie zabrudzenia, a ponadto zadziała dezynfekująco i głęboko oczyści sokowirówkę z gromadzących się na niej bakterii.

Owoc ten ma bardzo wiele zastosowań w sprzątaniu: może być składnikiem detergentów do mycia piekarnika, lodówki czy zmywarki. Warto więc odkryć jego wszechstronne zastosowania zanim wydacie pieniądze na szkodliwą dla zdrowia (i skóry!) chemię gospodarczą. 

Źródło: niebalaganka.pl