Tradycyjne polskie pierogi są uwielbiane nie tylko przez Polaków, ale i przez turystów odwiedzających Polskę. Dzięki różnorodnym nadzieniom każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Odpowiednio przygotowane dosłownie rozpływają się w ustach, ciasto jest cienkie oraz delikatne. Jednak niewłaściwie przygotowane pierogi rozpadają się podczas gotowania, co jest zmorą wielu gospodyń domowych. 

Jakie nadzienie do pierogów?

Ciasto na pierogi jest dość uniwersalne, dzięki czemu można nadziać je przeróżnymi farszami. Do najpopularniejszych opcji należą pierogi ruskie, z mięsem, kapustą i grzybami, serem i szpinakiem. W okresie letnim zdecydowanie rządzą przygotowane na słodko z truskawkami bądź jagodami. To klasyczne zestawy, jednak coraz więcej eksperymentuje z farszami. Zatem można się również spotkać z pierogami z nadzieniem z ryby bądź z kurczakiem. W tej kwestii jest szerokie pole do popisu, więc dowolność jest kluczowa. 

Domowe pierogi lepsze niż kupne

Przygotowanie samodzielnie pierogów jest dosyć pracochłonne, jednak warte swego czasu. Zakupienie gotowego dania ze sklepu bądź zamówienie w restauracji nie sprawia takiej frajdy z przygotowań, a także nie zawsze jest tak samo smaczne. Przyrządzanie domowych pierogów to dla większości może być wyzwanie. Jednak smak ugotowanych pierogów i zadowolenie bliskich wynagradza wszystko. 

Przygotowanie pierogów - co dodać do ciasta?

Kluczową kwestią całej potrawy jest ciasto, gdyż ma być jednocześnie cienkie i elastyczne, by zmieścić przygotowany farsz. Są dwie szkoły przygotowania tego składnika. Niektórzy do jego przyrządzenia wykorzystują jajko, a inni nie. Poza tym należy przygotować mąkę, wodę oraz sól. Z takich prostych składników wyjdzie idealne ciasto. Farsz jest już kwestią indywidualną, każdy przygotowuje nadzienie pod siebie.

Właściwe lepienie pierogów

Przygotowane ciasto na pierogi należy podzielić na kilka części, a następnie każdą z nich dobrze rozwałkować na stolnicy posypanej mąkę. Trzeba pamiętać, aby ciasto nie było zbyt cienkie, by nie porwało się podczas lepienia bądź gotowania. Z rozwałkowanego ciasta za pomocą szklanki bądź specjalnego wykrojnika wycina się placki. Następnie na każdy z nich nakłada się odrobinę farszu. Tu liczy się odpowiednia ilość, aby zlepienie brzegów nie sprawiało większych problemów. Ciasto z nadzieniem należy złożyć na pół, brzegi oczyścić z nadmiaru mąki, lekko zwilżyć wodą i dobrze zlepić do siebie. Aby mieć pewność, że pierogi nie rozpadną się w gotowaniu, można krawędzie delikatnie docisnąć widelcem.

Zobacz także:

Jak gotować pierogi?

Gdy pierogi są ulepione, wówczas jest czas by zagotować wodę. Do garnka warto również dodać sól i odrobinę oleju, który zapobiegnie rozpadaniu się składników podczas obróbki termicznej. Pierogi należy wrzucać na dobrze gotującą się wodę, a nie wcześniej. Wtedy należy gotować je przez 2 minuty od momentu wypłynięcia ich na powierzchnię.

Dzięki odpowiedniemu zlepieniu pierogów oraz gotowaniu we wrzątku z dodatkiem tłuszczu za każdym razem wyjdą idealne, a ciasto nigdy więcej się nie rozpadnie i farsz nie wyjdzie na wierzch.