Jak układać naczynia w zmywarce? Na 99% robicie to źle!
Pixabay
Newsy

Jak układać naczynia w zmywarce? Na 99% robicie to źle!

Układanie naczyń w zmywarce nie wydaje się być skomplikowanym zadaniem – a jednak można to zrobić lepiej lub gorzej.

Nieekonomiczne układanie naczyń w zmywarce nie pozwala wykorzystać maksimum potencjału tego urządzenia i naraża was na dodatkowe koszty prądu oraz wody i detergentów. Włączanie w połowie pustej zmywarki to jest nie tylko nieekologiczne, ale także zgubne dla waszego portfela. Warto więc nauczyć się robić to tak, aby wykorzystać maksymalnie całą przestrzeń, a naczynia były umyte w jak największej ilości, ale nadal dokładnie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak układać naczynia w zmywarce?

Z niewłaściwym załadowywaniem zmywarki zmierzył się jeden człowiek. Użytkownik portalu Flickr, Joe Clark, zebrał instrukcje różnych modeli zmywarek wiodących marek AGD i udostępnił je w internecie. Mężczyzna wybrał z nich jedynie strony obrazujące jak właściwie załadować każdą zmywarkę i stworzył z nich kolaż. Kompendium wiedzy na temat ładowania zmywarki możecie znaleźć na jego profilu w portalu Flickr.

Niektórzy producenci zawarli nawet w swoich instrukcjach szczegółowe informacje co do ekonomicznego ładowania zmywarki po kolacji dla 8,10 i 12 gości. Wkładając naczynia do zmywarki, należy przede wszystkim znać zastosowania jej budowy: każdy stojak czy metalowy drążek zamontowany w koszyku do czegoś służy. Urządzenia te zostały zaprojektowane tak, aby zmieścić jak największą liczbę naczyń, które zostaną umyte w sposób dokładny. 

Zobacz także
Chcecie porządnie wyczyścić piekarnik? Włóżcie do niego tabletkę do zmywarki, a nie uwierzycie co się stanie

Chcecie porządnie wyczyścić piekarnik? Włóżcie do niego tabletkę do zmywarki, a nie uwierzycie co się stanie

Zmywarka, gotowanie w zmywarce

Warzywa gotowane w... zmywarce? Ten zaskakujący sposób jest hitem

Nie przeładowuj zmywarki!

Chociaż chęć umycia jak największej liczby talerzy i garnków na raz może być kusząca, nie należy ustawiać ich na sobie. W ten sposób uniemożliwicie wodzie swobodne przepływanie. Efekt? Zmywarka nie domywa naczyń, a wy marnujecie wodę, czas i pieniądze. Warto też kupić sprawdzone tabletki do zmywarki oraz zastanowić się, czy na pewno chcecie umyć w zmywarce jeden duży garnek, czy może 6 talerzy zamiast niego. Może się okazać, że niektóre naczynia będą prostsze i bardziej ekonomiczne do umycia w zlewie.

Źródło: Flickr, thekitchn.com

Czytaj też:

Zmywarka nie domywa naczyń? Co zrobić, gdy po wyjęciu ze zmywarki talerze nadal są brudne?
Pixabay
Newsy
Zmywarka nie domywa naczyń? Co zrobić, gdy po wyjęciu ze zmywarki talerze nadal są brudne?
Zmywarka to skuteczna metoda na oczyszczanie naczyń. Zdarza się jednak, że sprzęt ten przysparza znacznie większej ilości kłopotów…

Zmywarka nie domywa naczyń z różnych powodów. Chociaż na ogół naczynia wyjęte ze zmywarki są lśniące i precyzyjnie doczyszczone, niektóre drobne usterki bądź nieprawidłowa konserwacja sprzętu mogą osłabić wydajność zmywarki. Woda w zmywarce, wzbogacona o silnie działające detergenty, a także myjąca naczynia w wyjątkowo wysokiej temperaturze, oczyszcza nawet przypalone i mocno zatłuszczone powierzchnie. Zmywarka nie domywa naczyń - przyczyny Zauważyliście, że niektóre naczynia są niedomyte i znajdują się na nich zaschnięte resztki? Poniżej znajdziecie możliwe przyczyny takiej sytuacji: Zapchane spryskiwacze – spryskiwacze, które mają za zadanie równomiernie rozprowadzać wodę po naczyniach, mogą zapchać się resztkami pożywienia. W takiej sytuacji należy skontaktować się ze specjalistą od zmywarek. Zapchany filtr – to bardzo częsta przyczyna niedomywania naczyń. Aby sprawdzić i oczyścić filtr, należy odnaleźć go na dnie sprzętu, zdemontować i umyć po bieżącą wodą. Można także oczyścić go w pojemniku z octem, który usunie kamień. Następna sesja mycia zmywarki powinna być nastawiona na najwyższą możliwą temperaturę, aby filtr dokładnie się opłukał. Uszkodzona grzałka – sprawia, że woda nie może nagrzać się do odpowiedniej temperatury, przez co bakterie i resztki jedzenia nie są dokładnie usuwane z talerzy czy garnków. Uszkodzona pompa – ciężko sprawdzić, czy pompa jest faktycznie przyczyną niedomywania naczyń, dlatego jeśli wszystkie inne powyższe przyczyny nie są źródłem kłopotów: sprawdźcie pompę z pomocą specjalisty. Jeśli pompa faktycznie okaże się być zepsuta, prawdopodobna będzie całkowita wymiana tej części.  Odpowiednia konserwacja jest szczególnie istotna dla zachowania długiej żywotności i...

Naczynia pełne smug po wyjęciu ze zmywarki? Ten produkt działa lepiej niż niejeden nabłyszczacz
Flickr
Newsy
Naczynia pełne smug po wyjęciu ze zmywarki? Ten produkt działa lepiej niż niejeden nabłyszczacz
Wiele osób nie wyobraża sobie mycia naczyń w zmywarce bez płynu nabłyszczającego. Istnieje jednak dokonała alternatywa dla tego detergentu. Bez chemii i o niebo tańsza. 

Tabletki do zmywarki, sól i płyn nabłyszczający to trzy składniki zapewniające czyste i lśniące naczynia. Bez tego ostatniego na szklankach i sztućcach zostają zazwyczaj zacieki i plamy po wodzie. Co jednak, gdy go zabraknie, a naczynia znalazły już w zmywarce? Podpowiadamy, czym można sprytnie go zastąpić.  Domowy sposób na błyszczące naczynia ze zmywarki  Warto ograniczyć używanie chemii w gospodarstwie domowym. Będzie to z niewątpliwą korzyścią dla waszego zdrowia, a także dla portfela.  Warto zatem zastąpić chemiczny nabłyszczacz czymś dalece bardziej naturalnym. Produkt ten ma silne właściwości czyszczące i nabłyszczające i na pewno znajdziecie go w waszych domowych zapasach. Jest to ocet spirytusowy. Wystarczy wlać go do dozownika płynu nabłyszczającego i włączyć zmywarkę. Nie bójcie się, że naczynia będą nim mocno pachniały. Po wyjęciu z urządzenia, po occie nie pozostanie żaden aromatyczny ślad.  Inne domowe metody na nabłyszczanie naczyń  Szalenie istotną kwestią w osiągnięciu idealnie czystych i lśniących naczyń jest dbałość o czystość zmywarki i regularne czyszczenie filtrów. Wypełniony solą zbiornik to kolejna rzecz, która powinna być zawsze obecna w skutecznie pracującym urządzeniu. Sól do zmywarki zmiękcza wodę, co powoduje lepsze, bardziej efektywne mycie i ogranicza powstawanie zacieków.  Jeżeli zależy wam na dodatkowym błysku, a nie chcecie używać octu, powinniście wypróbować trik z folią aluminiową. Zwińcie ją w kulkę i umieśćcie w koszyczku na sztućce. Następnie włączcie normalny cykl mycia. Po zakończeniu pracy zmywarki z całą pewnością wyjmiecie lśniące naczynia.  Naturalna metoda na piękny zapach w zmywarce  Częste mycie w tym urządzeniu powoduje powstawanie w nim osadu i brzydkiego zapachu. Nie warto...

Tych 2 rzeczy nie róbcie wstawiając zmywarkę. Strat już nie cofniecie
Adobe Stock
Newsy
Tych 2 rzeczy nie róbcie, wstawiając zmywarkę. Strat już nie cofniecie
Najlepszym sposobem używania zmywarki jest zapełnianie jej naczyniami przez cały dzień i wstawienie po ostatnim posiłku, gdy urządzenie jest już pełne. Co jeszcze warto wiedzieć o zmywarkach?

Jeszcze nie tak dawno temu normą były sytuacje, gdy wstając od stołu ktoś z domowników rzucał: „kto dziś zmywa?” W coraz większej ilości polskich domów są już zmywarki, więc żmudne czynności zmywania talerzy, a następnie wycierania ich, przechodzą powoli do lamusa. Jednak korzystając z urządzeń gospodarstwa domowego warto znać ich tajemnice. Oto jak używać zmywarki.  Korzystając ze zmywarki pamiętajcie o tych 2 zasadach Mycie w zmywarce jest bardziej ekonomiczne niż mycie ręczne. Zużywana jest mniejsza ilość wody, mniejsza ilość detergentu. I nawet doliczając koszt energii elektrycznej, na koniec korzystniejsze okazuje się umycie całego kompletu naczyń w zmywarkach. Ale pod pewnym warunkiem. Jeśli wkładając talerze do zmywarki płuczecie wcześniej każdy pod bieżącą wodą, to niepotrzebnie zwiększacie zużycie wody. W większości zmywarki poradzą sobie z zabrudzonym talerzem, wystarczy, że resztki jedzenie zetrzecie, a resztki płynów wylejecie. Nie zmywajcie jednak naczyń przed ich myciem. Nie odzyskacie już straconej w ten sposób wody, a naczynia i tak przejdą pełen cykl mycia. Druga zasada pozwoli wam uchronić przed zniszczeniem noże kuchenne. Wysoka temperatura połączona z detergentami doprowadzają do uszkodzeń mechanicznych ostrych krawędzi noży. Dlatego nigdy nie myjcie noży w zmywarce. Zniszczycie je, stępicie i zwykłe ostrzenie nie przywróci im pierwotnej jakości. Jak oszczędnie myć w zmywarce? Jest kilka zasad oprócz tych już opisanych, których trzymanie się spowoduje, że obniżycie koszty korzystania ze zmywarki. Oto one: Ładujcie zmywarkę zgodnie z instrukcją producenta, przed włączeniem jeszcze raz sprawdźcie, czy naczynia nie zasłaniają się nawzajem przed strumieniem wody. Chodzi o to, żeby tak ja wypełnić, aby nie zaburzać cyrkulacji wody z detergentem. Tylko wtedy mycie będzie...

Myjecie ręcznie czy w zmywarce? Będziecie zaskoczeni, na którym i ile możecie zaoszczędzić
wikimedia commons
Newsy
Ile można zaoszczędzić myjąc naczynia w zmywarce? Lepiej to policzcie, możecie się zdziwić
To pytanie, które często się pojawia. Mycie w zmywarce czy mycie ręczne? Co jest tańsze, mniej czasochłonne i zdrowsze?  

Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoich zagorzałych fanów. Chociaż trzeba przyznać, że zmywarki, od dłuższego już czasu, wypierają tradycyjne szorowanie naczyń w zlewie. Czy słusznie?  Jaki jest koszt zakupu zmywarki? Zmywarki to kosztowne urządzenia. W obliczeniach ich opłacalności trzeba wziąć pod uwagę dość duży jednorazowy wydatek. Minimum 1 tys. zł. Zazwyczaj kupuje się urządzenia ze średniej półki, a wówczas ich ceny wahają się od 1,5 do 3 tys. zł. Zanim jednak zdecydujecie się na zmywarkę, koniecznie sprawdźcie jej klasę energetyczną i pojemność. To wpływa na koszty użytkowania tego urządzenia.  Jak zmywarka i mycie ręczne zużywają wodę?  Pobór wody w zmywarce różni się w zależności od trybów pracy. Można przyjąć, że zmywarki zużywają ok. 25 l zimnej wody na pełny cykl mycia. Przy założeniu, że za 1 m³ wody ze ściekami płacimy ok. 12 zł, to jedno mycie naczyń w zmywarce kosztuje około 30 gr. Na mycie ręczne potrzebujemy mniej więcej 80 l wody, a to daje kwotę ok. 1 zł za jedno mycie. Jest to ponad trzy razy więcej niż w zmywarce.  Czy mycie ręczne wymaga zużycia energii?  Zużycie energii przez zmywarkę zależy od tego, jak długo pracuje urządzenie. Półtoragodzinny cykl to pobór około 1,7 kWh, czyli równowartość 1 zł. Myjąc ręcznie, teoretycznie można zaoszczędzić więcej pieniędzy niż używając zmywarki. Pamiętajcie jednak, że aby mieć ciepłą wodę, trzeba czerpać energię. Podgrzanie ok. 40 l wody do 40 stopni to koszt około 75 gr, zatem rachunek będzie mniejszy niż w zmywarce.  Jakie są koszty tabletek i płynów do naczyń?  Do mycia naczyń potrzebne są również detergenty. Tabletka do zmywarki kosztuje około 50 gr (opakowanie 40 tabletek – 20 zł). Wiadomo, że takich opakowań potrzebujemy kilka w roku. Do tego doliczyć trzeba...