Ogórki kiszone wcale nie muszą być nudne! W sieci aż roi się od kreatywnych przepisów na te klasyczne polskie przetwory. Proponowaliśmy już m.in. ogórki kiszone z curry. Ale ogórki to nie jedyne warzywa, które z powodzeniem można kisić: wypróbujcie też przepisy na kiszone szparagi lub kiszone rzodkiewki.

Okazuje się jednak, że ogórki można ukisić także… z igłami sosnowymi! Dzięki temu zyskają nie tylko wspaniały aromat, ale także jędrność i jeszcze większe właściwości zdrowotne.

Jak zrobić ogórki kiszone z igłami sosnowymi?

Olejek z sosny ma doskonałe działanie antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne. Wspomaga często leczenie infekcji dróg oddechowych, a także odświeża i relaksuje. Niewiele osób wie, że sosna może być także wykorzystywana w kulinariach.

Aby przygotować „sosnowe ogórki kiszone”, będziecie potrzebować:

Zobacz także:

  • Świeżych ogórków gruntowych
  • Korzenia i liści chrzanu
  • Czosnku
  • Kopru
  • Octu
  • Soli kamiennej
  • Igieł sosnowych

Igły należy umieścić w słoiku przed włożeniem ogórków. W każdym naczyniu powinno znaleźć się ich kilka. Igły sosnowe sprawią, że ogórki na dłużej zachowają świeżość, nabiorą bogatego smaku, aromatu i będą niezmiennie chrupkie przez długie miesiące.

Nietypowe dodatki do ogórków

Wiele pań domu słyszało już o zwyczaju dodawania liści czarnej porzeczki do ogórków kiszonych. Niektóre jednak idą jeszcze o krok dalej i wzbogacają przetwory liśćmi dębu. Zawierają one garbniki, które wspomagają proces kiszenia i zwalczają bakterie. Będą pomocne, jeśli ogórki mają spędzić w słoikach długie miesiące bez utraty wartości odżywczych i jędrności.

Powszechnie wiadome jest, że ogórki kiszone to bomba witaminowa o bardzo wielu korzystnych dla zdrowia właściwościach. Warto jednak pamiętać, że osoby cierpiące na nadciśnienie, kamicę nerkową czy refluks i zgagę, powinny unikać ich w nadmiarze. Nie powinny być one także podawane niemowlętom i bardzo małym dzieciom oraz osobom z alergią na histaminę.

Źródło: Interia