Jak ugotować ryż w mikrofalówce? Łatwiej chyba się nie da
Flickr
Newsy

Jak ugotować ryż w mikrofalówce? Łatwiej chyba się nie da

Gotowanie ryżu w kuchence mikrofalowej to rozwiązanie nie tylko dla zabieganych, ale także dla kulinarnych debiutantów. Wystarczy włączyć mikrofalówkę i od czasu do czasu sprawdzać gotowość produktu!

Wielu Polaków, a zwłaszcza tych nieco młodszych, nie ma cierpliwości do gotowania ryżu w garnku bez woreczków. Porcjowany ryż jest wygodny w użyciu, ale na tym właściwie kończą się jego zalety.

Ryż gotowany w woreczkach, w garnku czy w mikrofali?

Niektórzy nie ufają do końca plastikowym woreczkom, które pozostają we wrzątku przez dłuższy czas. Wiele do życzenia pozostawia także znacznie wyższa cena ryżu w woreczkach od tego sprzedawanego w 1-kilogramowych opakowaniach.

Jeśli nie lubicie gotować ryżu w garnku lub chcecie zrobić to jeszcze wygodniej i łatwiej, wypróbujcie trzecią metodę gotowania tego białego ziarna – chodzi tutaj mianowicie o gotowanie ryżu w kuchence mikrofalowej.

Zobacz także
ile wody do ryżu: metoda na palec

Ile wody do gotowania ryżu? Azjatycka metoda "na palec" to pewnik

Włóżcie miseczkę ryżu do szafy. Pokochacie ten trik

Włóżcie miseczkę ryżu do szafy. Pokochacie ten trik

Jak ugotować ryż w mikrofalówce?

  1. Przygotujcie szklane naczynie żaroodporne z pokrywką lub specjalne naczynie plastikowe z możliwością używania w kuchence mikrofalowej (nie wszystkie się do tego nadają).
  2. Przygotujcie porcję ryżu – wsypcie ją do szklanki. W ten sposób najłatwiej odmierzycie później odpowiednią ilość wody do ugotowania ryżu.
  3. Przepłuczcie porcję ryżu w wodzie ze skrobi i odsączcie go dokładnie.
  4. Wsypcie ryż do naczynia i zalejcie wodą w proporcji 1:2. Jeżeli chcecie ugotować mniej kleisty, bardziej sypki ryż, użyjcie odrobinę mniej wody.
  5. Posólcie wodę.
  6. Wstawcie naczynie z ryżem pod przykryciem do mikrofalówki i ustawcie największą moc kuchenki. Pozwólcie, by woda w naczyniu się zagotowała – powinny wystarczyć ok. 3-4 minuty na największej mocy.
  7. Po tym czasie zmniejszcie odrobinę moc mikrofalówki i gotujcie przez kolejne 6-8 minut.
  8. Ryżu nie należy mieszać podczas gotowania w mikrofali.
  9. Po upływie określonego przez nas czasu ostrożnie podnieście pokrywkę i sprawdźcie ryż – jeżeli jest jeszcze w stanie al dente, możecie podgotować go przez kolejną minutę lub dwie.

Wolicie zjeść obiad z ryżem czy z ziemniakami? Być może na wasze zdanie wpłynie nasz bardzo ciekawy artykuł na temat tego, który z tych węglowodanowych dodatków do drugiego dania jest zdrowszy.

Czytaj także: